Safevi Dönemini Minyatürle Anlattı

İran’ın en önemli minyatür sanatçısı olarak nitelendiren Ardeshir Mojarad Takestani’nin “Dostluk” adlı sergisi açıldı. Eserleriyle Safevi Dönemi’ni anlatan sanatçı misafirperverliği için Pendiklilere teşekkür etti.

Sergi için Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açılış töreni düzenlendi. Törende misafirperverliği için Pendiklilere teşekkür eden sanatçı minyatürde son yıllarda edindiği tecrübeleri yansıttığını söyledi. Vatandaşlarla birlikte sergiyi gezen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, 2016 yılındaki minyatür temalı Geleneksel Sanatçılar Buluşmasını hatırlatarak “O yıl anladık ki bu topraklar minyatür sanatı bakımından çok bereketli; ancak tanıtımda eksiklikler olduğunu gördük. Son dönemdeki sergilerimizle bu açığı kapatmaya gayret ediyoruz.” dedi.

14 yılda tamamladığı eseri de yer alıyor

Minyatür Sanatçısı Ardeshir Mojarad Takestani, eserlerinde Safevi Dönemi’ni kolaj ve çizimlerle anlatıyor. Toplamda 40 eserinin yer aldığı “Dostluk” adlı sergideki eserler arasında 14 yılda tamamladığı “Firdevsi Şehnamesinden Zal ve Simurg” adlı çalışması da bulunuyor. Çok sık eskiz yaparak çalışan ve Çin’den İsviçre’ye kadar çok sayıda ülkede sergi açan sanatçının eserleri minyatür aşığı sanatseverlerin büyük ilgisini çekiyor. Sergi, 30 Nisan’a kadar açık kalacak.

250 yıllık Safevi Devleti

Safevî Devleti veya Devlet-i Safevîyye, Oğuz Türklerinin kurduğu bir İslam devletidir. 1501 ve 1736 yılları arasında bugünkü Azerbaycan, İran, Ermenistan, Irak, Afganistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin doğu kesiminde varlığını sürdüren devlet, yaptığı savaşlar ve iktidar kavgaları sonucu 1760 yılında resmi olarak sona ermiştir.

Ardeshir Mojarad Takestani kimdir?

1949’da İran’ın kuzeyindeki Reşt şehrinde dünyaya geldi. 1964-1968 yılları arası ağabeyinin nezareti altında acemi bir öğrenci olarak minyatürün kaidelerini öğrenen Takestani, 1968’de Tahran Erkek Teknik ve Meslek Sanat Okulu’na girdi. Okulda resim, tasarım, heykel ve grafik dizayn dâhil olmak üzere diğer pratik dersleri alan sanatçı, ilgi duyduğu Minyatür Sanatına büyük üstatlardan ders alarak devam etti. Sanat okulu ve üniversitelerde öğretmenlik yapmaya başlayan Takestani, Tahran Şüheda Müzesi’nde 7 yıl boyunca minyatür ve tezhip atölyesinin amiri olarak çalıştı. 1991-2005 yılları arası Kum’daki Masume Türbesi’nde kıymetli el yazması ve kadim Kur’an ve tarihi hat nüshalarının onarımı ve ciltlenmesi alanında amir olarak çalışan sanatçı, bazı neşriyatlarla işbirliği içinde Mesnevi, Hâfız, Sadi, Hayyam, Şems-i Tebrîzî Divanı, Şehname vb. dâhil olmak üzere İran edebiyat ve şiir kitaplarından bazılarını resimlerle süsledi.