Dünyanın İkinci Büyük Bakımevi Pendik’te Hizmete Girdi.

Dünyanın ikinci büyük bakımevi olan Sahipsiz Hayvan Bakımevi Pendik’te hizmete girdi. 202 bin metrekarelik alan üzerine kurulu bakımevinde laboratuvar, kısırlaştırma operasyon üniteleri, sterilizasyon ünitesi, dentivet, osteosentez ünitesi röntgen ve ultrason cihazları yer alıyor.

Dünyanın ikinci büyük bakımevi olan Sahipsiz Hayvan Bakımevi, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü’nde Pendik’te törenle hizmete girdi. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Pendik Belediye Başkan Vekili Cevat Yaman, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ve çok sayıda davetli katıldı. 202 dönümde yapılan Sahipsiz Hayvan Bakımevi’ne bir hayvan geldiğinde yaralıysa tedavisinin, kırıkları varsa platin takmaya kadar ameliyatların yapıldığını, hatta diş tedavilerinin bile yapılabildiğini belirten Uysal, bu hayvanların daha sonra çip takılarak alındığı yere bırakıldığını anlattı.

Bakımevinde neler var?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 adet sahipsiz hayvan bakım evinden biri olan tesis, Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Bahçeli Yaşam Alanı dünyanın en büyük ikinci hayvan bakımevi ve bahçeli yaşam alanı. 202 bin metrekarelik alan üzerine kurulu tesis, 1.240 hayvan kapasiteli. Sahipsiz Hayvan Bakımevi’nde 22’si veteriner hekim olmak üzere 108 personelle 7/24 hizmet veriyor. Bakımevinde; 350 kedi evi, 2 tedavi binası, 8 20’li kompozit köpek barınağı, 2 tedavi karantina binası, 1 mama deposu ve köpek gezdirme alanları yer alıyor. Bakımevinde kedi, köpek ve çiftlik hayvanlarına hizmet veriliyor. Yabani hayvanların tedavileri gerçekleştiriliyor.

Bakımevinde laboratuvar, kısırlaştırma operasyon üniteleri, sterilizasyon ünitesi, dentivet (diş sağlığı ünitesi), duşpet (köpek yıkama ünitesi), osteosentez ünitesi (kemik bütünlüğünü sağlamak için yapılan ameliyat), röntgen ve ultrason cihazları yer alıyor. Bunların yanında bakımevinde 80 kişilik konferans salonu, eğitim binası, kafeterya, engelliler için sesli yönlendirme, anı duvarı, otopark, yürüyüş yolu ve peyzaj alanları da var.