Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Teknokenti Pendik’te Kuruluyor

Sağlık alanında Türkiye için önemli bir yatırım, Pendik’te hayat buluyor. Bakanlar Kurulu, yaklaşık 55,7 dönümlük araziye Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Teknokenti kurulması için onay verdi.

Pendik’te sağlık yazılımları, aşı çalışmaları, ilaç üretimi, sağlık danışmanlık hizmetleri ve biyo-medikal mühendislik hizmetleri kapsamında ürün ve materyal geliştirme çalışmalarının yapılacağı “Sağlık Teknokenti” kurulması için Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı. Ahmet Yesevi Mahallesi’nde bulunan alan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti olarak tespit edildi.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl’le birlikte arazi tahsisi yapılan bölgede incelemelerde bulundu. Sağlık alanında böylesine önemli bir yatırıma ev sahipliği yapacak olan Pendik’te hem teknoloji hem de milli üretime büyük önem verdiklerini belirten Başkan Şahin: “Sağlık Teknokenti bütün bunları bünyesinde birleştirerek güçlü bir Türkiye için sağlık alanında önemli bir mihenk taşı olacak.” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, bu çalışmalarla hem ülke ekonomisine ciddi manada katkı sağlayacak hem de kendi ilacını üretebilen, kendi aşısını yapabilen ve kendi tıbbi teknolojilerini üretebilen bir Türkiye sürecini hızlandıracaklarını dile getirdi. Erdöl, “Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti” kararı ve üniversitemize her alanda verdikleri büyük destekleri için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanlar Kurulu üyelerine, Pendik Belediyesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.