Pendik’te Nevruz Ateşi AHİSİAD Kurultayı Öncesi Yandı

Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (AHİSİAD) Nevruz Kutlamalı 3. Olağan Kurultayı tertiplendi. Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’ndeki kurultayda, genel başkanlığa yeniden İbrahim Çam seçildi. Kurultaya pek çok önemli isim katılım sağladı.

AHİSİAD 3. Olağan Kurultayı 21 Mart Pazartesi günü Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde yapıldı. Kurultaydan önce Pendik Kuşlu Park’ta bir araya gelen dernek üyeleri ve ilçe protokolü Nevruz kutlaması çerçevesinde ateş yakıp, sembolik olarak demir dövdü.

Kurultay protokolünde Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Pendik Emniyet Müdürü Murat Milletsever, İstanbul Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kala, AK Parti Pendik İlçe Başkanı Ali Şirin, CHP Pendik İlçe Başkanı Doğan Çakmak, İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı Süleyman Turan, Saadet Partisi Pendik İlçe Başkanı Yasin Kadıoğlu, Büyük Birlik Partisi Pendik İlçe Başkanı Berkan Erol, Pendik Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Güleç, Türk Kızılay Pendik Şube Başkanı Nurettin Beşinci, Pendik Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Selami Çiçek, Pendik Trabzonlular Dernek Başkanı Süleyman Pergel, Kaynarca Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Hüsamettin Elçi, Pendik Şoförler Odası Başkanı Vehbi Bayraktar, geçmiş dönem Türk Eğitim – Sen 6 Nolu Şube Başkanı Sami Çelik, Maruf Gaziler Derneği Üyeleri ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi yer aldı.

Sunumunu AHİSİAD Kurucu Üyelerinden Nuri Beşinci’nin yaptığı kurultay (AHİ söylemine göre Toy) şehitler için saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Fatiha okunmasıyla başlatıldı. AHİSİAD’ın faaliyetlerinin özetlendiği bir video gösterimi ile sürdü.

Divan kurulu Muzaffer Karatay (başkan), Ayla Uzun, Tülin Avşar isimlerinden oluşturuldu.

Kurultay gündemi çerçevesinde açılış konuşmasını Dernek Başkanı İbrahim Çam yaptı. Ardından Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya da birer konuşma yaptılar.
Başkan Cin konuşmasında Pendik’teki sanayi kuruluşlarının Türkiye ölçeğinde değerli olduğunun altını çizerek ihracatımızın %1’ini gerçekleştirdiklerini belirtti. AHİSİAD ve PESİAD derneklerine de aktivitelerinden dolayı teşekkür etti.

Kaymakam Dr. Hülya Kaya da konuşmasında; gençlerin mesleki eğitimine önem verilmesi, iş kadınlarına tecrübeli iş adamlarının rehberlik etmesi ve üretimde rol alabilmeleri için desteklenmesi, ilçedeki anaokulu sayısının arttırılması, tefriş edilmesi olmak üzere üç ana konu üzerinde durdu. Bu konuşma çerçevesinde toplam 40 anaokulunun 20 adetinin AHİSİAD, 20 adetinin de PESİAD tarafından tefriş edilmesi noktasında söz alındı.

İbrahim Çam, konuşmalarından sonra Belediye Başkanı Ahmet Cin ve İlçe Kaymakamı Dr. Hülya Kaya’ya AHİSİAD yayınlarının ilk ürünü olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ön sözünün yer aldığı ‘Yeni Dünya Yeni İktisat Yeni Türkiye – Sanayi Devriminin Üç Evresi’ adlı kitabı hediye etti.

Program Türk dünyasının ünlü ozanlarından Arslanbek Sultanbekov’un mini konseri ile renklendi.
Bu mini konserden sonra gündemin diğer maddeleri oylandı.

Tek liste ile girilen kurultayda mevcut Genel Başkan İbrahim Çam oy birliği ile yeniden seçildi.
Genel Kurul İbrahim Çam’ın teşekkür konuşmasının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Program sonrası vatandaşlara Ahi Pilavı ikram edildi.

AHİSİAD Genel Başkanı İbrahim Çam konuşmasında şu sözlere yer verdi:
“Ol deyince olduran gönüllerimizi iman nuru ile dolduran yüce Allahlın doksan dokuz adı ile derneğimiz AHİSİAD’ın 3. Olağan nevruz kutlamalı kurultayına hoş geldiniz şerefler verdiniz.

Kıymetli hazirun, ülkemizde menfaate dayalı olmayan sivil toplum kuruluşu kurmak zor olduğu kadar sürdürülebilirliğini sağlamak daha da zordur.

Bundan tam 7 yıl üç ay önce ahiliğin özüne sevdalanmış 21 iş insanı ile derneğimizi kurduk. Bize göre çıkacağımız kadim milletimize bir şekilde hizmet etme yolunda alan el değil veren el olabilenler ile yürüyeceğimizi beyan ettik.

Sadece kendi dibine ışık veren kazan kazan saçmalığına esir olmamış, kardeşim kazansın bana Allah kazandırır felsefesine uymaya gayretli kardeşlerimiz ile yola çıktık. Amacımız binler olmak değildi, az olmak, öz olmak, iyi birer ticaret adamı olabilmek ve dahi milletimizin hizmetkarı olmak idi.

Bizleri bu sevdaya meylettiren Türk ticaret hayatının piri Anadolu sanayi devrimini gerçekleştiren ahi evran veli hazretlerinin, Hz. Peygamberimizin hadisini yorumlayıp; her müslümanım diyen iş insanına şiar olacak cümlesi idi.

Şöyle ki; Ahi evran Hz. Peygamberimizin rızkın onda dokuzu ticarettedir hadisi için rızık yediğimiz ekmek gibi aldığımız nefes ve dahi tüm hayattır o halde hayatın onda dokuzu ticarettedir yorumu yapar ve der ki;

“Ey ticaret adamları mesele tekkede camide sabah akşam ibadet yaparak cennete kavuşma değil, mesele dünya hayatında ticaret yaparak ahireti kazanabilmektir” İşte bu şiarına ram olmak inancıyla yola çıktık.

Kapitalizmin ezdiği sömürdüğü, ruhunu maddeci anlayışa satmış ticaret hayatımıza yeniden öz değerlerini kuşatma hasletiyle yola çıktık.

Başımızın tacı kolumuzun altın bileziği olan ancak bir dönem ayaklar altına alınmış meslek adamı onurunun, meslek eğitim merkezleri, meslek liseleri ve dahi mesleki yüksek öğretim ile yeniden ihya edilmesi, ara eleman denilen ahi adaylarımızın Türk sanayi üretiminin olmazsa olmazı ana elemanı olduğunu hatırlatmak için yola çıktık.

Ahilik teşkilatı mesleki eğitim sistemini başta Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelerin kullanığını bizim anamızdan emdiğimiz ak süt gibi bize helal olan lakin kullanmaktan imtina ettiğimiz mesleki eğitim sistemini yetkililerimize hatırlatmak için yola çıktık.

Ahilik teşkilatının toplumumuzda algılandığı gibi, bir cemaat ya da tarikat olmadığını, kurucusu ahi evranın icat ettiği ve 32 meslek dalında kurduğu sektörel kümelenme modeli ile Anadolu’da asil bir Türk başkaldırısı ile sanayi devrimi yaptığını bugün bu model ile gelişmiş tüm ülkelerin ticaret hayatlarını düzenlediğini anlatmak için yola çıktık.

Kaliteli malın pasaport taşımadığı günümüz dünyasında, biraya gelip iş almanın birlikte üretip, birlikte satıp paylaşmanın hem maddi hem manevi kazancının çok olduğunu oluşturduğumuz bilim kurulu ile üreticilerimize anlatmak için yola çıktık.

Ve yürüdük..

Başta Pendik’in tüm meslek liseleri ve çıraklık eğitim merkezimiz olmak üzere diğer ilçelerimizde ve diğer illerimizde lise ve teknik üniversitelerde projeler yürüttük programlar yaptık. Yine ata yurdumuz Türkistan da Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde kıymetli bir programa katıldık.

Daha ikinci yılımızda devletimiz meselemize olan samimiyetimizi tespit edip bizleri İstanbul valiliği resmi ahilik kutlama komitesine alarak, Anadolu yakası kutlama organizatörlüğü görevini verdi. Yaklaşık beş yıldır derneğimizin belirlediği ilçe de tüm STK’larımız ile ahilik kutlama programını organize ettik.

Ve yine yürüdük..

Bazen Mehmetçiğimize eli kanlı teröristler ile çatışırken dron ile göz, bazen Türkmen ilinde balaları giydirerek Türk askerinin şefkatinin timsali veren eli olduk..

Kim var diye sorulduğunda tereddüt göstermeden bazen kıyafet bazen okul sırası bazen çadır bazen ev tuğlası bazen de defter kalem olduk.

Bir elimiz Van Ulupamirli Kırgız kardeşimizin omzunda iken bir elimiz Bosnalı öğrenci kardeşimizin omzunda idi. Bir ayağımız Kars Ani’de büyük ayıbımız olan Anadolu’nun ilk Müslüman Türk camisine gidip, tadilatı için mücadele verip sonuç alırken, bir ayağımız kahpeler tarafından yakılan egedeki ciğerimiz ormanlarımıza gidip lider ülke Türkiye fidanlığı oldu.

Yine büyüklerimiz lütfettiler kum tanesi marifetlerimizi 7 Türk dünyası hizmet ödülü töreninde yılın STK’sı ödülü ile iltifatlandırdılar.

AHİSİAD olarak bizler yaklaşık sekiz yıldır, bilim kurulu başkanımız sayın Prof. Ahmet Kala ise 30 yılı aşkın süredir ahilik teşkilatının çağlar öncesinde kurulmuş ve yağız yer delinmedikçe ticaret hayatına ışık tutacak muhteşem disiplinlerini anlatma gayretindeyiz.

Ve bu gayret meyvesini verdi. Bugün AHİSİAD yayınlarının ilk ürünü Prof. Ahmet Kala hocamızın eseri yeni dünya yeni iktisat yeni Türkiye sanayi devriminin üç evresi adlı kitabımız dijital birkaç örneği ile elimizde. Çok kısa bir sürede satışa sunulmayacak özel baskısında sayın cumhurbaşkanımızın önsözü olacak şekilde basılacaktır.

İktisadın tarifinin Müslüman Türk’e göre yeniden yapıldığı, dünyayı ve Türkiye’yi kümelenerek üretim kurumları teorisi ve modeline dayalı yeni iktisat ve sanayi devriminin üç evresi yaklaşımı ile anlatmaya çalışan bu kitap ile Türk sanayicisinin hafızasını tazelemek, yürüyüşüne yol arkadaşı olma gayretindeyiz.

Herbirinde Prof. Ahmet Kala hocamızın tuzu olan videoda izlediğiniz sektörel kümelenme modeli ile sanayi de sağlanan başarıları ve birkaç yıldır uygulanan ahilik mesnetli mesleki eğitimdeki yenilikler bizleri milletimiz adına ziyadesiyle gayretlendirmektedir.

Zira yıllardır söylediğimizi bir kez daha tekrar ediyoruz.

2023 lider ülke Türkiye vizyonu için; güçlü ekonomi güçlü ekonomi için ahilik teşkilatı disiplinleri elzemdir.

Bu vesileyle yönetim kurulum adına öncelikle ahilik deryasına aklımızı yönlendiren yüce Allaha hamd ediyorum.

Kuruluşumuzdan bu güne yaptığımız her proje yada programda bizlere yol gösteren devlet büyüklerimize kaymakamımız hülya hanımefendi nezdinde şükranlarımızı arz ediyorum.

Yine yürüyüşümüzde bize rehber olan bilim kurulu heyetimize Prof. Ahmet Kala nezdinde Allah eksiklikleri göstermesin akıllarına yüreklerine sağlık diyorum.

AHİSİAD’da başta ya da sonra katılıp bizlere omuz veren derneğimizin kıymetli ahilerine huzurunuzda Allah helal kazancınızı artırsın eksiltmesin, azdırmasın inşallah diyorum.

Toyumuza katılan tüm misafirlerimiz sağ olun var olun.

Türk devleti milleti ile ebed müddet varolsun. Güneş doğdukça ay gökte kaldıkça ak sakalların ulu kocaların duası üstümüze olsun”

AHİSİAD’ın yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

YÖNETİM KURULU
İbrahim Çam
Adnan Çiftçi
Ahmet Hacı Özdemir
Ahmet Meto
Ahmet Sultan Yanık
Alper Çelik
Ayla Uzun
Burak Coşkun
Ender Emir
Fatih Yılmaz
Gökhan Diktaş
Halil Hız
Halim Korkut
İsmail Büyükkayıkçı
Kemal Piroğlu
Mehmet Kaş
Murat Öztürk
Muzaffer Karatay
Muzaffer Yıldız
Mücahit Sefa Mataracı
Nazım Yüksel Yazıcıoğlu
Nuri Beşinci
Orhan Kütük
Refik Tartar
Selim Halıcı
Yasin Kadıoğlu
Hasan Çelik
Taha Yasin Yılmaz
Tülin Avşar
Nail Civelek
Mustafa Kemal Kırnak
Kürşat Özcan
Yaşar Kumantaş
Yavuz Aki
Osman Nuri Kes
Burak Buğra Genç
Mustafa Akpınar

DENETİM KURULU ASİL
Av. Salih Er
Fatih Eryılmaz
Hüseyin Gültekin

DENETİM KURULU YEDEK
Av. Mete Yıldırım
Uğur Güler
Şeref Koç

BİLİM KURULU
Prof. Dr. Ahmet Kala
Prof. Dr. Haluk Görgün
Prof. Dr. Babür Özçelik
Prof. Dr. Vatan Karakaya
Prof. Dr. Turgut Tok
Prof. Dr. İlyas Karslı
Prof. Dr. Abdurrahman Akyol
Prof. Dr. İsmail Hakkı Eraslan
Prof. Dr. Mahir İnce
Dr. Şaban Kızıldağ