İYİ Parti İlçe Başkanı Pendikli TV’ye Konuştu

2019 yılından bu yana İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı olan Süleyman Turan, Pendikli TV Genel Yayın Yönetmeni Samet Övüç’ün sorularını yanıtladı. Yaklaşık iki saat süren görüşmede İYİ Parti’nin, Pendik Belediyesi ile olan ilişkileri, parti projeleri ve hükümete dair düşünceleri ele alındı. İşte o röportajın detayları…

İYİ Parti Pendik İlçe Başkanlığı’nda yapılan röportajda İlçe Başkan Yardımcısı Turgay Yılgın da İlçe Başkanı Süleyman Turan’a eşlik etti. İlçe siyasetinden konuyu açan Pendikli TV Genel Yayın Yönetmeni Samet Övüç, sorularını ardı ardına sıraladı.

– Öncelikle misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz. Kısaca Süleyman Turan ismini tanıyabilir miyiz?
“Samet Bey ayaklarınıza sağlık, hoş geldiniz.
Süleyman Turan; Pendik’te yetişmiş, Pendikspor’da 8 sene futbol oynamış, Pendik’te siyaset yapmaktan gurur duyan bir kişidir. Kendimi kısaca bu şekilde tanımlayabilirim.”

– Kaç yıldır ilçe başkanısınız?
“Üç buçuk yılı geride bıraktık. Bu dönemin çoğunu malumunuz koronavirüs pandemisi işgal etti. Buna rağmen faaliyetlerimizi bir an olsun aksatmadık.
Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener hanımefendinin talimatları doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

– İYİ Parti Pendik’te ne gibi faaliyetler yaptı ve yapmayı planlıyor?
“Bizim odağımızda insanımız var. İnsanlık adına, milletimiz adına faydalı faaliyetler yapıyoruz. Yapmak için gayret sarf ediyoruz. Bazı engellemeler olsa da biz ‘İYİ’ler olarak insanımıza fayda sağlamak için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Örneğin şuan kapı kapı gezerek, çarşı-pazar önlerine standlar açarak insanımıza deprem gerçeğini hatırlatıyoruz. Alınması gereken önlemlerden bahsediyoruz. Biz bu konuyu daha geniş kitlelere yaymak ve insanımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Bu konuyu siyaset üstü bir konu olarak görüyoruz. Ancak maalesef siyaseten bazı engellemelere maruz kalıyoruz. Biz İYİ Partililer olarak deprem konusu hakkında bir etkinlik yapmayı da planladık ama Pendik Belediyesinin tutumu nedeniyle bu etkinlik bir türlü gerçekleşemedi.”

Pendik Belediyesinin İYİ Parti’ye karşı tutumda olduğunu mu söylüyorsunuz?
“Aslında tam olarak öyle söylemiyorum. Lakin, Pendik Belediye Başkanı Sayın Ahmet Cin’den dahi habersiz bir takım girişimlerle, İYİ Parti’nin Pendik’te yapmak istediği çalışmaların engellenmeye çalışıldığını dile getiyorum.”

– Konuyu biraz açar mısınız?
“Yakın tarihten örnek vermek gerekirse; Biz Pendik’te, hepimizin vergileriyle yapılan bir kamu binasında yaklaşık bin kişinin katılım sağlayacağı bir deprem farkındalık etkinliği yapalım istedik. Ancak diğer pek çok ilçede yapabildiğimiz bu etkinliği Pendik’te yapamadık.
İYİ Parti GİK Üyemiz Sayın Emine Küçükali’nin deprem konusunda çok önemli çalışmaları var. Sayın Küçükali ve beraberindeki Japon inşaat mühendisleri ile halkımızı kentsel dönüşüm ve deprem konusunda bilgilendirmek için Pendik Belediyesinin sorumluluğundaki Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir etkinlik düzenlemek istedik.
Belediye yetkilileriyle, ilgili müdür ve başkan yardımcılarıyla görüşmeler yaptık. İBB’nin Pendik çarşı içerisinde herhangi bir salonu olmadığı için biz bu süreci ilçemizin belediyesi Pendik Belediyesi ile yürütelim istedik.

Pendik Belediyesi hepimizin belediyesi, tüm Pendikliler’in belediyesi. Biz Belediye Başkanı Sayın Ahmet Cin’e de bu gözle bakıyoruz.

Ancak girişimlerimiz maalesef olumlu karşılanmadı.
Bize önce ‘Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi dolu.’ dendi. Zaten tek alternatif Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi kalıyordu orası da kapasite bakımından yetersiz kalıyordu.

‘Tarih aralığını esnek tutalım, taihi siz belirleyin’ dedik. ‘Belediyenin ani gelişen etkinlikleri oluyor, net bir tarih veremeyiz’ dediler. Daha sonra bize kendileri alternatif bir mekan söylediler. Esenler Mahallesi’ndeki Şehit Yalçın Aran Spor Kompleksi… Burada bir konferans salonu varmış. Ben bilmiyordum. Gittik baktık. O salonda bizim için yetersizdi. Çok ufak ve ihtiyacı karşılayamayacak nitelikteydi. Daha sonra yine belediye yetkilileri kendileri bize ‘isterseniz spor salonunu kullanabilirsiniz’ dediler. Kendi tavsiyelerine göre spor salonunun tribünleri ve saha zeminine konulacak sandalyeler ile etkinlik yapılabilecekti. Zaten daha önce de bu alanda benzer iki farklı etkinlik yapılmış. Biz bu alternatifi kabul ettik. Parti üyelerimize, vatandaşa etkinliğin yapılacağı tarihi ve mekanı duyurduk. Tek eksiğimiz etkinlik için oluşturulacak sahne düzeni platformu kalıyordu. Kültür merkezlerinde bu etkinlik yapılabilseydi böyle bir ihtiyaç olmayacaktı. Ancak bu salonda böyle bir ihtiyaç doğdu. Biz yine belediyedeki yetkili arkadaşlarla iletişime geçtik. Daha önce kendileriyle ikili ilişkilerimiz iyi olduğundan bu konunun bir problem olacağını düşünmedik. Talebimizi makul karşıladılar ve Belediye Başkanı Ahmet Cin’in onayı olması hâlinde ellerinde mevcut olan platformu kurabileceklerini beyan ettiler. Ben konuyu randevu alarak Belediye Başkanı Sayın Ahmet Cin’e ilettim. Kendisi notunu aldığını ve ilgileneceğini ifade etti.

Etkinlik tarihi yaklaşıyordu. Ben günler sonra tekrar ilgili başkan yardımcısını aradım. Platform isteğimizi hatırlattım. Etkinliğimize 3 gün kala bana, ‘Boşver platformu salonu da veremiyoruz.’ dediler.

Belediye Meclis Üyemiz Yılmaz Saraç konuyu Pendik Belediye meclis gündemine taşıdı. Salonun neden verilmediği sorusunu o gün meclise başkanlık yapan Belediye Başkanı Sayın Ahmet Cin’e sordu. Sayın Başkan, ‘salonun parkelerinin çizilme riski var’ şeklinde cevap verdi. Peki ben sizin aracılığınızla Sayın Ahmet Cin’e soruyorum; 13 Mart 2022’de aynı salonda ‘Güvercinseverler’ bir etkinlik yaptı. Salon parkelerine hiçbir önlem almadan bastılar. Bu etkinlik yapılırken salonun parkeleri çizilmedi mi?

Konu kısaca bundan ibaret Samet kardeşim. Ne olduysa 2022 yılı itibarıyla oldu. Biz zaten 2019’dan beri Pendik Belediyesinden salon alamıyorduk da en azından ikili ilişkilerimiz iyiydi. Şimdi o da zayıfladı. Ben yine tekrar ediyorum. Bu durumun Sayın Ahmet Cin’in isteğiyle bu noktaya geldiğini düşünmüyorum.

– Peki İBB çalışmalarına ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne bakışınız nasıl?
Pendik Belediyesi nasıl ki Pendik’te yaşayan Pendikliler’in belediyesi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi de İstanbullular’ın belediyesi… Sayın Ekrem İmamoğlu da İstanbullular’ın belediye başkanıdır.
Biz 2019 yerel seçimlerinde CHP ile bir seçim ittifakı yaptık. Bazı noktalarda uyuşamadığımız da oluyor. Ancak bu uyuşmazlıklar demokratik ortamlarda gerçekleşiyor. Biz kutuplaşmadan, ötekileştirmeden yana değiliz. Bunun gerekliliklerini yerine getiriyoruz.”

– Geçtiğimiz günlerde yaptığınız basın toplantısında, “Önümüzdeki seçimlerde Millet İttifakı’nın Pendik Belediye Başkan Adayı İYİ Parti’den olmalı…” demiştiniz. Söyleminize sahip çıkıyor musunuz?
“Bu söylemimin arkasındayım. Çünkü Pendik’i, Pendikliler’i tanıyorum. Pendik’te yıllardır AK Parti belediye seçimlerini kazanıyor. Rakip adaylar başarılı olamıyor. Pendik muhafazakar, merkez sağ seçmen kitlesinin ağırlıkta olduğu bir ilçe. 1 milyona yakın nüfusuyla, İYİ Parti’nin başarılı olacağı bir ilçe. Bunların bilinciyle hareket ediyor, bölge temsilcilikleri açıyor, vatandaşımızla birlikte oluyoruz. İYİ Parti olarak tüm mahalle muhtarlarımız ile iyi ilişkiler kuruyor ve vatandaşımıza faydalı olacağımızı biliyoruz.”

– Bir sonraki yerel seçimlerde, “İYİ Parti’nin Pendik Belediye Başkan Adayı Süleyman Turan”dır diyebilir miyiz?
“Seçim sathına girmeden böyle bir söylemde bulunmak yanlış olur. Ancak Süleyman Turan İYİ Parti’nin doğal olarak Pendik Belediye Başkan Aday Adayıdır.”

– Süleyman Bey verdiğiniz röportaj için teşekkür ederiz. Pendikliler’e faydalı olacak tüm çalışmalarınızda başarılar dileriz.
“Samet Bey tekrar ayaklarınıza sağlık diyorum. Sizin nezdinizde Pendikli TV’nin tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu röportajla görmüş olduk ki Pendikli TV her siyasi partiye aynı mesafede ve aynı objektif bakış açısında… Emeklerinize sağlık diyorum.