Macar Öğrenciler Türkçe Öğrenecek

Pendik Belediyesi ile kardeş şehir Kispest Belediyesi arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde 100 anaokulu öğrencisi, Türkçe öğrenecek. 4 ay boyunca devam edecek kursta çocuklar; Türkçe kelimeler, şarkılar ve oyunların yanı sıra Türk yemeklerini de tanıyacak.

Pendik Belediyesi ile Kispest Belediyesi arasında 2010 yılında başlayan kardeşlik ilişkileri gelişerek devam ediyor. Türk ve Macar halkını birbirine yaklaştıran işbirliği çalışmaları kapsamında Macar öğrenciler, Türkçe öğrenecek. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in isteği üzerine Kispest kentinde yer alan Yunus Emre Enstitüsü, Kispest Belediyesine ait Gökkuşağı Anaokulu’nda 100 öğrenciye 4 ay boyunca Türkçe dersleri verecek.

Öğrendiklerini sahnede sergileyecekler

Program kapsamında çocuklara Türkçe şarkılar, türküler, Türkçe oyunlar ve Türk diline ait birçok kelimeler öğretilecek. Yine Türk kültürünü yansıtan oyunlar, Türk mutfağının yemekleri ve tatlıları da hem minik öğrencilere hem de öğrenci velilerine tanıtılacak. Kursun sonunda düzenlenecek programda çocuklar, öğrenmiş oldukları Türk kültürüne yönelik etkinliklerin performansını sahnede sergileyecek.

“Macar öğrencilerin Türkçe öğrenme arzusunu gördük”

Türk-Macar dostluğuna katkıda bulunmak için önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, her iki şehirden de iş adamları, gençler, öğrenciler, öğretmenler ve farklı meslek gruplarının bir araya geldiğini söyledi. Macar öğrencilerin Türkçe öğrenme arzusunu gördüklerini dile getiren Başkan Şahin, bunun için Yunus Emre Enstitüsü’nün destekleriyle Macar öğrencilere Türk dilini ve kültürünü tanıtmaya karar verdiklerini ifade etti.

“İki ülke ilişkisinin daha da güçlenmesi için çalışacağız”

Türk kültürünü tanıtmak için büyük gayret sarf eden ve başarılı çalışmalar yapılmasını sağlayan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’e teşekkür eden Kispest Belediye Başkanı Peter Gajda, kendilerinin de Pendik’te tanıtıcı faaliyetlerde bulunduğunu belirtti. Gajda, Türkçe ve Türk kültürünü öğrenecek miniklerin, iki ülke ilişkisinin daha da güçlenmesi için çalışacaklarını sözlerine ekledi.