Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haydarpaşa-Pendik Demiryolu Projesi Hakkında Açıklamada Bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: “Marmaray Projesi’nde son bir yıl içinde çok ciddi bir hızlanma söz konusudur. Ağustos ayı içinde altyapı inşaatını, Eylül ayı içinde ise sinyalizasyon çalışmalarını bitireceğiz” “Demiryolu hatları üzerinde yürütülen çalışmalar kapsamında 4 bin 660 kilometrelik hat elektrikli hale, 5 bin 534 kilometrelik hat ise sinyalli hale getirilmiştir” “Havayolu ağında iç hat, dış hatta toplam taşıdığımız yolcu sayısı 193 milyon 300 binin üzerine çıkaracağız.

Arslan, TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin sözlü soru önergelerini cevapladı.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve Hızlı Tren hatlarının koridor yaklaşımıyla doğu-batı ve güney-kuzey aksında yapılmak üzere belirlendiğini, proje çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Arslan, “YHT sadece yolcuya, hızlı tren ise hem yük hem yolcuya hitap eder. Dolayısıyla bölgeler yolculuk ve yük yoğunluğu dikkate alınarak YHT ya da Hızlı Tren olarak projelendirilmektedir. Tüm bölgelere yönelik planlı çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir.” dedi.

Ahmet Arslan, Haydarpaşa-Pendik Demiryolu Projesi’nin Halkalı ve Gebze’ye uzatılmasıyla ilgili olarak yürütülen çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Bakan Arslan, “Marmaray Projesi’nde son bir yıl içinde çok ciddi bir hızlanma söz konusudur. Ağustos ayı içinde altyapı inşaatını, Eylül ayı içinde ise sinyalizasyon çalışmalarını bitireceğiz. Kalan süre içinde de gerekli testleri yaparak bu yıl sonu itibariyle banliyö hatlarını Gebze’den Halkalı’ya Marmaray araçlarıyla kesintisiz yolcu taşınabilir hale getireceğiz. YHT’ler de Ankara’dan kalkıp Haydarpaşa’ya kadar veya Halkalı’ya kadar gidebilecek hale gelecek.” diye konuştu.

– “Yük taşıma gelirlerinde yüzde 250 oranında artış sağlanmıştır”

Demiryollarının Serbestleştirilmesi Kanunu ile TCDD’nin altyapı işletmecisi, TCDD Taşımacılığın ise tren işletmecisi olarak yapılandırıldığını anımsatan Arslan, bu kanunla özel sektörün de ulusal demiryolu ağı üzerinde devlet şirketleriyle beraber taşımacılık yaparak demiryolları sektöründeki payının artırılmasına imkan sağlandığını belirtti. Arslan, sektörde 5 tren işletmecisine lisans verildiğini, halen 12 bin 608 kilometre demiryolu ağında işletmecilik yapıldığını bildirdi.

Arslan, 10 bin 515 kilometrelik demiryolu hattının adeta yeniden yapılmışcasına yenilendiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“880 kilometrelik kesimin rehabilitasyonu ve yol yenileme çalışması da devam etmektedir. Demiryolu hatları üzerinde yürütülen çalışmalar kapsamında 4 bin 660 kilometrelik hat elektrikli hale, 5 bin 534 kilometrelik hat ise sinyalli hale getirilmiştir. Ayrıca bin 637 kilometrelik hattın elektrikli, 2 bin 323 kilometrelik hattın da sinyalli hale getirilmesi çalışmaları da devam etmektedir. Demiryollarımızın çift hatlı hale getirilmesi çalışmalarında 595 kilometrelik konvansiyonel demir yolu hattı çift hatlı hale getirilmiştir. Yapımı devam eden lojistik merkezler, iltisak hatları gibi projelerin de tamamlanmasıyla birlikte yük taşımacılığında demiryolu payının artırılması hedeflenmektedir. Diğer taraftan demiryolu yük taşımacılığında 2004 yılından itibaren blok tren işletmeciliğine geçilmiş oldu. Böylece, 2017 yılında 28,5 milyon ton yük taşınarak 15 yıl öncesine göre yük taşıma miktarında yüzde 79, yük taşıma gelirlerinde ise yüzde 250 oranında artış sağlanmıştır.”