Gazeteciler, Dev Tesisi Gezdi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, daha sonra beraberindekilerle yeni hizmete giren Ambalaj Atık Ayrıştırma Merkezini gezdi. 3 bin metrekare alanda kurulu dev tesisin işleyişi hakkında gazetecilere bilgi veren Başkan Şahin: “Geri dönüşümde dünya standartlarında işler ortaya koyuyoruz.” dedi.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gazetecilerin gününü kutlayan Başkan Şahin, kamuoyu yararına fedakârca, tarafsız ve ilkeli yayın yapan gazetecilerin her zaman yanında olduklarını dile getirdi. Belediyenin iştirak şirketi PENYAPSAN AŞ’de gerçekleşen buluşmanın hemen ardından Başkan Şahin, hizmete yeni giren Ambalaj Atık Ayrıştırma Merkezini gazetecilere gezdirdi.

Çöp hacmi artmasına rağmen maliyetleri düşürüyoruz

Başkan Şahin, 3 bin metrekare alanda kurulu olan ve saatte 8 ton ayrıştırma kapasitesine sahip tesisi gezdirerek tesisisin işleyişi hakkında gazetecilere bilgiler verdi. Temizlik işlerinde dünya standartlarında işler ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Şahin: “Vatandaşlardan aldığımız geri bildirimlerde temizlik işlerimiz en çok beğenilen çalışmalarımızın başında geliyor. Çöp toplama hacmimiz her geçen yıl artmasına rağmen maliyetleri düşürüyoruz. Çünkü sistemimizi geliştiriyoruz. Şunu iyi biliyoruz ki mesele sadece çöp toplamakla bitmiyor.” dedi.

Geri dönüşümün yaygınlaşmasıyla karbon ayak izi azalacak

İki sene önce karbon ayak izi ölçümü yaptırarak ilçenin hava kirliliği durumunu belirlediklerini belirten Başkan Şahin, dünya standartlarında bir sonuç çıktığını ancak yine de bunu azaltmaya yönelik politikalar belirlediklerini dile getirdi. Atıkların çöpe gitmesiyle birlikte karbon ayak izinin yüksek sonuçlar ortaya koyduğuna dikkat çeken Başkan Şahin: “Geri dönüşümü ne kadar yaygınlaştırırsak karbon ayak izini o oranda düşürürüz. Bu sebeple geri dönüşüme önem veriyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojik imkânlarımızın yanında vatandaşlar üzerinde duyarlılığı artırmak için eğitimler de veriyoruz.” dedi.