Yayalar Mahallesi Sakinlerine Müjde!

Yayalar 5. Bölge İmar Uygulaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanarak 1 ay süreyle resmi askıya çıkarıldı.

1.200 hak sahibinin bulunduğu 50 hektar büyüklüğündeki alana ait imar uygulama haritaları,  14 Ağustos tarihine kadar askıda kalacak.

Pendik Belediyesi’nin uzun zamandır imar bekleyen alanlarda kentsel dönüşümün ve sağlıklı yapılaşmanın önünü açmak üzere sürdürdüğü çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.  Bu kapsamda tamamlanarak İBB’ye gönderilen Yayalar 5. Bölge İmar Uygulaması da İstanbul Büyükşehir Belediye encümeni tarafından onaylandı. 50 hektarlık alanın İmar Uygulaması, 14 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında bir ay süreyle resmi askıya çıkarıldı. Hak sahipleri, imar uygulama haritalarını Pendik Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü askı panosunda ve Yayalar Mahalle Muhtarlığında görebilecek.

Önce tapu, ardından dönüşüm

Toplam 376 adet parselin yer aldığı parselasyon planıyla ilgili itirazı veya talebi bulunan vatandaşlar,   askı süresi içinde dilekçeyle başvuru yapabilecek. Başvuru ve itirazlar askı süresi sonunda kurulacak komisyon tarafından değerlendirilerek gerekli görülmesi halinde düzeltmeler yapılacak.  Askı sonrası imar uygulama dosyası tescil işlemleri için Pendik Kadastro Müdürlüğü ve Tapu Müdürlüğüne gönderilecek. Tescil işlemlerinin ardından yeni tapular Pendik Belediyesi tarafından hak sahiplerine dağıtılacak.

Yeni imar tapusunu alan vatandaşlar, meri planlar çerçevesinde yapılaşma hakkına sahip olacakları gibi eski yapılarında 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu çerçevesinde dönüşüm imkânına kavuşacak.