Türkiye’nin İlk Dijital Tabanlı Klasik Sanatlar Merkezi Pendik’te Açıldı

Pendik’teki Neyzen Tevfik Sanat Evi`nde Dijital Teknoloji Tabanlı Klasik Sanatlar Merkezi hizmete açıldı. Merkez içinde yer alan VR odası vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.


Pendikliler tarafından merakla beklenen Dijital Teknoloji Tabanlı Klasik Sanatlar Merkezi Türkiye’de bir ilk olarak Pendik’te açıldı. Açılış törenine Pendik Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Hakkı Aysan ve Atakan Yüce, Pendik Kent Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz, Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı ile çok sayıda sanatçı ve sanatsever katılım sağladı.


Türkiye’nin ilk Dijital Teknoloji Tabanlı Klasik Sanatlar Merkezi olan merkez, Pendik Belediyesi tarafından Neyzen Tevfik Sanat Evi içerisinde açıldı. Açılışa gelen ziyaretçiler özellikle klasik sanat eserlerinin sanal gözlükle izlenebildiği VR Odası’na hayran kaldı.


Merkezdeki VR (Sanal Gerçeklik) odası ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. Konuklar Hat, Tezhip, Ebru, Minyatür, Çini, Katı, Cilt, Kalemişi, Sedef Kakma – Naht, Ahşap Sanatları, Edirnekari ve Halı-Kilim olmak üzere 12 farklı sanat dalında usta sanatçıların eserlerinin bulunduğu sanal müzeyi sanal gözlükle inceleme fırsatı yakaladı.


VR Uygulamasını İlk Onlar Tecrübe Etti


Fatih Sultan Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı ve Pendik Belediye Başkanı Atakan Yüce, sanal gerçeklik uygulamasını tecrübe eden ilk isimler oldu.

Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atakan Yüce VR uygulamasını tecrübe ediyor.


VR odası sadece kültür merkezini sanal gözlükle gezmeye olanak sağlayacak, oyun oynama hizmet verilmeyecek. VR odasında kullanılan VR Başlık ürünü olarak HTC Vive tercih edilmiş. HTC Vive, piyasadaki en üst düzey VR başlıklardan biri ve Steam’deki çoğu VR oyunu ile uyumlu bir başlık.


Klasik Sanatlar Merkezi’nde kütüphanenin yanı sıra, ücretsiz atölye de bulunuyor. Atölyede sanat çalışmalarına devam eden en az 2 yıl deneyimli yarı profesyonel kursiyerlere yönelik Hat, Tezhip, Ebru, Minyatür ve Çini branşlarında ücretsiz olarak sanat kursları ve atölye çalışmaları düzenlenecek.


Pendik Kent Konseyi Başkanı’nın İlk Tecrübesi


Açılışta ayrıca Pendik Kent Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz da ilk defa ebru sanatını tecrübe eden isim oldu. Yılmaz’ın yaptığı eser görülmeye değerdi.


Pendik Neyzen Tevfik Sanat Evi(Klasik Sanatlar Merkezi)

Adres: Doğu Mah. Namık Kemal Cad. No: 47
Tel: 444 81 80

Samet Övüç
Pendikli TV