Pendik’in Yeni Belediye Başkanı Ahmet Cin Oldu

5 yıllık dönemde Pendik’i Ahmet Cin yönetecek.

31 Mart Yerel Seçimleri sonucunda Pendik’in yeni belediye başkanı, Cumhur İttifakı Adayı Ahmet Cin oldu.

AK Partili Ahmet Cin, resmi olmayan sonuçlara göre Pendikliler’in oylarının yüzde 54,71’ini alarak Belediye Başkanlığı seçimini kazandı.

Yaklaşık 694 bin nüfusu bulunan Pendik’te 1.440 sandıkta toplam 410.386 oy kullanıldı. Anadolu Ajansı’nın son verilerine göre Pendikli seçmen yüzde 54,71 oy oranıyla Cumhur İttifakı Adayı Ahmet Cin’i seçti.

Oyların yarıdan fazlasını alarak Belediye Başkanı seçilen Ahmet Cin, 5 yıllık dönemde Pendik’i yönetmek üzere görevi Dr. Kenan Şahin’den devralacak.

AHMET CİN KİMDİR ?

Ahmet Cin Sakarya’da doğmuştur. İlkokulu Sakarya’da, ortaöğrenimini İstanbul Pendik’te tamamlamıştır. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitiren Ahmet Cin, askerlik hizmetini Amasya’da yapmıştır.

Pendik’te mühendislik plastikleri imalat ve ihracatı yapan şirketi ile sanayi sektöründe hizmet vermekte olan Cin, aynı zamanda Mali Müşavir’dir. Siyasete, Refah Partisi Pendik İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlamış, Fazilet Partisi Pendik İlçe Başkan Yardımcılığı yapmıştır. 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden Pendik Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi seçilen Cin, bu dönemde, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

AK PARTİ İstanbul 1. Bölge Teşkilatından sorumlu İl Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptıktan sonra, Halkla İlişkilerden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimlerden sorumlu il başkan yardımcılığı yapmıştır.

Pendikspor Kulübü Başkanlığı yapmış, Pendik’teki işadamları ve sanayicilerin bünyesinde yer aldığı 2005 yılında kurulan Pendik Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (PESİAD) kurucu başkanlığını ve halen yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. 35 yılı aşkın süredir Pendik’te ikamet eden Cin, evli olup, 3 kız çocuğu babasıdır. 29 Aralık 2018 tarihinde, AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı olarak açıklanmış ve 31 Mart seçimlerinde Pendik Belediye Başkanı olmuştur.

Ahmet Cin adaylık sürecinde ilk röportajını Pendikli TV’ye vermişti.