Pendik İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Sigara ve Tütün Denetimi

Pendik İlçe Sağlık Müdürü ve diğer kurum amirlerinin de katıldığı sigara denetim ekibi, Pendik’te faaliyet gösteren iş yerlerinde sigara denetimi gerçekleştirdi.

Pendik’teki en yoğun kafe ve restaurant varlığının bulunduğu Erol Kaya Caddesi merkezli denetimde, işletme sahipleri kapalı mekanda sigara ve tütün kullanılmaması ile ilgili görüşüldü. Evraklar incelenirken, aynı zamanda olumsuzluklar denetlenip not edildi.

Denetlemeye dair Pendik İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri şu bilgileri verdi:

ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Hattı aracılığıyla, 4207 sayılı Kanun hükümlerinin ihlallerine yönelik ihbar ve şikâyetler Sağlık Bakanlığımıza iletilmekte, ilgili adrese en yakın tütün denetim ekibine görev olarak atanmaktadır. İhbarı alan Tütün ekibi ivedilikle verilen adrese giderek ihbarı yerinde değerlendirmektedir. Denetim ekibi tarafından ihlal tespit edilmesi halinde gerekli işlemler yapılmakta ve denetime ait görüntü ve tutanaklar sistem üzerinden merkeze iletilmektedir. Bu kapsamda ilçemizde kapalı alanlarda uygulanan sigara içme yasağı denetimi ilçe tütün denetim ekibince devam etmektedir. İlçe Sağlık Müdürü ve diğer kurum amirlerinin de katıldığı sigara denetim ekibi Pendik İlçesi’nde faaliyet gösteren iş yerlerinde sigara denetimi gerçekleştirdi. Havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı mekânlarda daha fazla zaman geçirmeye başladığını belirten İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gökhan İLHAN, sigara içenlerin etrafındaki kişilerin sağlıklı yaşam hakkını elinden aldığını belirterek, “Bilindiği üzere 4207 Sayılı Tütün Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak, diğer kurumlarımızla birlikte kapalı alanlarda sigara içilmemesine yönelik denetimler yapıyoruz. Denetimin amacı sigara içen kişilerin etrafındaki insanlara sigara dumanıyla zarar vermelerini, yani pasif içiciliği ve pasif içicilikle beraber sigara içilmesinin kişiler ve toplum üzerinde uzun vadede ortaya çıkabilecek tüm maddi ve manevi zararları önlemektir. Çünkü kapalı alanda sigara içen kişi başka insanların sağlığına zarar verir. Bu anlamda tüm kamu kurum ve kuruluşlarından, özel işletmelerden ve vatandaşlarımızdan bu hususa dikkat etmelerini ve kapalı alanlarda sigara içilmesine müsaade etmemelerini istiyoruz” dedi.