Pefhem’de Başkan Yeniden Serdar Özalkak

1976 yılından bu yana Pendik’te faaliyet gösteren Pendik Folklor Halk Eğitim Merkezi Derneği (PEFHEM) olağan kongresini düzenledi. Kongrede mevcut başkan Serdar Özalkak yeniden başkan seçildi.

23 Aralık 2019 Pazar günü Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde, çok sayıda dernek üyesinin katılımıyla, Pefhem Olağan Kongresi yapıldı. Geçmişten bugüne yapılan çalışmaları, bir slayt gösteriminde derleyen dernek yönetimi, üyelerden büyük alkış aldı. Slayt gösteriminin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Başkan Oy Birliğiyle Seçildi

Her 3 yılda bir yapılan olağan kongrede, bu yıl divana tek liste sunuldu. Mevcut başkan Serdar Özalkak ve yönetimi, üyelerin tamamının oyunu alarak yeniden dernek yönetimine layık görüldü.

Sonuçların açıklanmasının ardından söz alan Dernek Başkanı Özalkak; Pendik Belediyesi başta olmak üzere, dernek yönetimindeki arkadaşlarına, Pendikliler’e, eğitmenlere, kursiyerlere, önceki dönemlerde görev yapan isimlere tek tek teşekkür etti.

Oylama Sonrası Başkana Sürpriz

Folklor Halk Eğitim Merkezi olmasının da etkisiyle, PEFHEM de eğitim almış kursiyer ve üyeler, oylamanın ardından Başkan Serdar Özalkak’a davullu zurnalı bir sürpriz hazırladı.

Çekilen aile fotoğrafının ardından kongre sonlandı.

PEFHEM Tarihi

1976 yılında halk evinden ayrılan bir grup folklorcünün girişimiyle kurulur.  O dönem derneğin faaliyetleri arasında halk oyunlarının dışında; Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Biçki, Dikiş, Nakış, El Sanatları, Dekoratif Resim, İngilizce ve Muhasebe kursları da  yer almaktadır.

İlk önce Karadeniz, Van, Gaziantep Halk Oyunları okulda oynanmaya başlanır. Elazığ, Bayburt oyunları da eklenir. Ayrıca Türk Halk Müziği Ekibi kurulur.

Grup çalışmalarına başlandıktan 1 ay sonra, Ankara’da 91 grubun katıldığı Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği yarışmaya katılım sağlanır. İlk 10’a giren gruplara  Türkiye’yi yur tiçi  ve yurt dışında temsil etme yetkisi verilecektir ve Pendik grubu ilk 10 a girer. İşte o yıldan itibaren her yıl yurt dışında festival ve yarışmalara katılınır.
     1979 da Polonya’da Altın Balta ödülü kazanılır. Dünya Birincisi olan PEFHEM; İngiltere, Almanya, Polonya, Fransa, İspanya, İtalya’dan  festival davetleri alır ve ülkeyi başarı ile temsil eder. PEFHEM o dönem Pendik’te  geceler düzenler, bayramlara 80 kişilik ekiple katılır, kortejde davul-zurna, bağlama, akordeon, kemençe,  eşliğinde festival yürüyüşleri yapar.

Ayrıca  Pendik’te düzenlenen Balkan Kürek Şampiyonası’na Bulgaristan’dan gelen halk oyunları ve müzik gruplarını PEFHEM ağırlar, misafirler evlere dağıtılır ve organizasyon başarı ile tamamlanır. 

35 yıldır faaliyetlerine tüm hızıyla devam eden PEFHEM, bugün de halk oyunlarında Trabzon, Kırklareli, Ağrı, Gaziantep, Erzurum, Van, Aydın, Artvin yöreleri, ayrıca Modern Dans Kursları (Latin Dansları), Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Bale, Tiyatro, Gitar, Keman, Bağlama Kursları’yla faaliyetlerine devam etmektedir.

İŞTE PEFHEM’İN YENİ YÖNETİM LİSTESİ

ASİL ÜYELER: Serdar Özalkak, Atilla İpek, Nurettin Beşinci, Nuri Sincanlı, Süleyman Sırrı Beşinci, Taşkın Gündağ, Erhan Karataş, Hüseyin Bayram, Yılmaz Yıldız, Nurettin Karakaya, Şahin Uygun, Fatih Gümüş, Murat Taşlıçay, Siyami Kotan, Suvat Korkmaz

YÖNETİM KURULU YEDEK: Özlem Özgür Satıcı, Funda Dalman, Metin Yazıcı, Erhan Aluç, Tamer Karaca, Gözde Tokul, Kerim Atasever

DENETİM KURULU ASİL: Ethem Aksoy, Hacı Murat Dündar, Ferruh Büyükkezer

DENETİM KURULU YEDEK: Yusuf Alper Büyükateş, Cafer Kaya, Dursun Ali Ocak