“Hüznün Başkenti Kudüs” Sergisine Hüzünlü Açılış

“Kudüs Hüznün Başkenti” sergisinin açılışının İsrail’in Filistinlilere saldırdığı saatlere denk gelmesi öfkeyle karışık duygusal anlar yaşattı. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin “Kudüs meselesini yalnızca Filistinlilere bırakmayacağız. Yeniden birlikte ayağa kalkacağız” derken Filistinli sanatçı “Allah’ın izniyle yakın zamanda Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kutlayacağız” şeklinde konuştu.

Filistinli sanatçı Read Yousef Qatanami’nin “Kudüs Hüznün Başkenti” adlı sergisi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. İsrail’in Filistinlilere saldırdığı saatlere denk gelmesi nedeniyle sergide öfkeyle karışık duygusal anlar yaşandı. Resimleriyle Filistin’i ve bölgede yaşanan dramı anlatan sanatçı Read Yousef Qatanami “Allah’ın izniyle yakın zamanda Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kutlayacağız” dedi. Kudüs’e girmesi İsrail tarafından yasaklanan sanatçı her ay bir iki defa Kudüs’ü rüyasında gördüğünü ifade ederek “ Kudüs’te yaşamadım ama Kudüs içimde yaşıyor” dedi.

Sergiyi vatandaşlarla birlikte gezen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ise “Kudüs meselesi ümmetin meselesidir. Türkiye Filistin meselesine sahip çıkan ender ülkelerden biri. Kudüs meselesini sadece Filistinlilere bırakmayacağız. Yeniden birlikte ayağa kalkacağız” şeklinde konuştu.

Ahmet Turgut “Kimse Hz Ömer’i ya da Selahaddin’i beklemesin”

Serginin ardından Yazar Ahmet Turgut’un da katıldığı bir konferans düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde sık sık Kudüs konulu program düzenleyen Ahmet Turgut, gündemde olsun olmasın Kudüs’ü ele alarak gönülleri ve dilleri şenlendirmeye devam edeceklerini söyledi. İşgalci İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamını da değerlendiren yazar “Kimse Hz Ömer’i ya da Selahaddin’in beklemesin. Kim bu zatları beklerse çok bekler. Beklemek yerine onlar gibi olma zamanıdır” dedi.