Gayri Resmi Günübirlik Kiralık Evlere Ceza Yağdı

Gayri resmi olarak kiraya verilen evlere yönelik denetimler devam ediyor. İstanbul’da mercek altına alınan bu evlere 2017’nin Ocak-Temmuz döneminde kesilen cezalar 10 milyon TL’yi aştı. Denetimler neticesinde İstanbul’da 1.683 evin kapısına mühür vuruldu.

 

Bin 683 Yer Mühürlendi

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü günlük ve saatlik evlere yönelik yapılan denetimler hakkında bilgiler aktardı. Coşkun Yılmaz’ın yaptığı açıklamaya göre, 2017’nin ilk gününden 15 Ağustos tarihine kadar bu evlere 10 milyon liranın üzerinde para cezası uygulandı. Denetimlerde bin 683 noktaya kilit vurularak, ekipler tarafından mühürlendi. Yılmaz’ın açıklamasına göre, İstanbul’da en fazla işlem yapılan ilçelerin başında Fatih, Esenyurt ve Beyoğlu geldi.

Denetim Komisyonları Oluşturuldu

İstanbul’da “Günlük Kiralık Ev” olarak adlandırılan yerlere yönelik denetimleri, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordine etti. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Yılmaz, bu kapsamda 39 ilçe kaymakamlığı ve bu ilçelerin belediyeleriyle “Denetim Komisyonları” hazırladıklarını kaydetti.

Şikayetler ve İhbarlar Değerlendirildi

Yılmaz açıklamasında bu evlerin şikayetler, ihbarlar ve internet üzerinden verilen ilanlarla belirlendiğini ifade ederek, söz konusu evlere denetimler ve baskınlar yapıldığını söyledi. Gayri resmi olarak günlük kiraya verilen evlere yasal işlem uygulandığının altını çizen Yılmaz, denetimlerin aralıksız devam edeceğine işaret etti. Denetimlerin 678 sayılı KHK kapsamında yapıldığını söyleyerek, “1 Ocak ile 15 Ağustos tarihleri arasında 6 bin 743 denetleme yapıldı. Bu denetimlerin 2 bin 306 tanesinde yasal işlem gerçekleştirildi. Denetimlere konu olan yerlerin 1.683 tanesine tutanak tutuldu ve mühürleme işlemi yapıldı” dedi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, yasal işlem yapılan İstanbul ilçelerinin başını Fatih, Bakırköy ve Pendik ilçelerin çektiğini ifade etti.