Eşini Öldürüp Pendik’te Teslim Olduğu İddia Edilen Koca

Kağıthane’de boşanmak isteyen eşini silahla öldürdüğü iddia edilen tutuklu sanık R.İ.’nin, “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık R.İ, maktul N.E.İ.’nin annesi C. ile kardeşleri B. ve H.E. ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) adına avukatlar da hazır bulundu.

Duruşmaya gelmeyen sanık avukatının mazeret dilekçesini sunduğu belirtildi.

Talepleri sorulan müşteki ve davaya katılan avukatlar, tevsi tahkikat taleplerinin olmadığını söyledi. Zanlı R.İ. de söz alarak, psikolojik olarak yeni toparlanabildiğini bir sonraki celse son savunmasını yapmak istediğini söyledi.

Mahkeme heyeti, sanık İnçke’nin tutukluluk halinin devamına, sanık avukatının mazeretinin kabulüne, sanığa istediği sürenin verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşma çıkışında açıklama yapan KADEM avukatlarından Pınar Hacıbektaşoğlu, bu davanın başından beri takipçisi olduklarını, duruşmaya sanık avukatının gelmediğini ve bu nedenle duruşmanın kasım ayına ertelendiğini kaydetti.

Hacıbektaşoğlu, sanığın canavarca hisle ve planlayarak cinayet işlediğine dair delillerin ortaya konulduğunu belirterek, ”Netice itibariyle tahrik ve iyi indirim hali olmaksızın, sanığın en ağır ceza olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılacağına inanıyoruz. Bir sonraki celse de dosyada kararı görürüz.” diye konuştu.

– İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, R.İ. ile N.E.İ’nin evliliklerinin 2,5 yıldır devam ettiği, aralarında yaşanan problemler nedeniyle N.E.İ.’nin zaman zaman evi terk edip babasına gittiği ve son darp olayı üzerine babasının evine yerleşip kocasına boşanma davası açtığı belirtildi.

İddianamede, R.İ.’nin boşanma davası sürerken 7 Aralık 2016’da konuşmak için çağırdığı eşini, silah sesi duyulmaması için televizyonun sesini sonuna kadar açtıktan sonra 4 kez kurşunlayarak öldürdüğü belirtiliyor.

Cinayet sonrası şüphelinin, Pendik‘te bir polis merkezine gidip ‘eşini öldürdüğünü’ söyleyerek silahıyla birlikte teslim olduğu bilgisi de verilen iddianamede, polis memurlarının olay yerine gittiklerinde televizyon sesinin duyulduğu, kapının çilingir vasıtasıyla açıldığı ve N.E.İ.’nin cesedinin evin giriş koridorundaki holde yerde yatar vaziyette bulunduğu anlatılıyor.

İddianamede, cinayet zanlısı R.İ.’nin, N.E.İ.’yi yakın mesafeden, televizyonun sesini yüksek açarak planlı bir şekilde tasarlayarak öldürdüğü kaydedilerek, “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “ruhsatsız silah taşıma” suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.
AA