Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube Yönetimi Basınla Buluştu

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube yönetimi, Pendik ve çevre ilçelerde görev yapan basın mensupları ile bir araya gelerek, 2023-2024 eğitim ve öğretim dönemini değerlendirdi.

6 Haziran 2024 Perşembe günü Pendik PenCR Sahil Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantı kahvaltı ile başladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen organizasyon kahvaltı sonrası basın açıklamasıyla devam etti.
Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube Basın Sorumlusu Emre Şahin’in açılış ve selamlama konuşması ile başlayan toplantıda, 2023-2024 döneminin değerlendirilmesi ve öğretmenlerin genel istekleri konuşuldu.

Şube Başkanı Bilal Duran; Öğretmenlik Meslek Kanunu, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli, Yeni Müfredat, Öğretmene Şiddet, Yönetici Atama Yönetmeliği ve Öğretmen Alımlarında Mülakat konuları ile ilgili görüşlerini ifade etti.

Müfredatın sadeleştirilmesi ve içeriğinin geliştirilmesini olumlu bulan Şube Başkanı Bilal Duran; özellikle ahlak, erdem konularının müfredatta yer alması ve teknolojik gelişmelerin takip edilip müfredatın uyumlu hâle getirilmesinin olumlu olduğunu belirtti.
Duran, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olmanın verdiği yetkinin ve sorumluluğun gücüne inanarak dünya gündemindeki Filistin İsrail olaylarına da değindi. Müslüman coğrafyanın Filistin gibi Suriye’de de Irak’ta da bu benzer kadere mahkum olduğunu ama buna karşı koymak için eğitim öğretiminde net bir duruşta olması gerektiğini söyledi.
Mülakat konusundaki görüşleri değerlendiren ve öğretmen alımlarında mülakat konusunu sendikaları açısından da ele alan Şube Başkanı Bilal Duran, “Eğitim fakültelerine öğrenci alırken mülakat yapılsın; o kadar sene emek veren mezun olan, memurluk sınavını kazanan öğrenciyi mülakat adı altında değerlendirmek doğru değil.” dedi.

Pendik’te öğretmenevi olmaması ile ilgili sorulan soru üzerine, talep ve isteklerinin olduğunu belirterek, “Bölgemizde Pendik, Tuzla, Kartal, Maltepe de taleplerimiz var ama gerek arsa gerek mali şartlar nedeniyle yapılamadı. Konu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Soru cevap kısmından sonra, Eğitim-Bir-Sen yöneticileri katılan gazetecilere teşekkür etti ve toplantı sona erdi.
Pendikli TV ekibinden de Samet Övüç ve Aziz Sarı toplantıyı takip eden isimler oldu.