Pendik Belediye Meclisinde Hakkari Hakkında Konuşan Meclis Üyesi Tepki Çekti

 Pendik Belediye Meclisinin 2024 yılı Haziran ayı 2. Birleşim 1. Oturumu’nda Dem Parti gerginliği yaşandı. Görevden alınan ve yerine kayyum atanan Hakkari Belediyesinin DEM Partili Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, “terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Konu Pendik Belediye Meclisinde gündeme getirilince gerginlik yaşandı.

Bilindiği üzere yerel yönetimlerin belediye meclislerinde, o ilçe ve il hakkında görüşmeler yapılır ve kararlar alınır. Bu döneme kadar Pendik’te de durum aynıydı ancak son belediye meclis yoplantısında, temaüllere aykırı olarak Pendik yerine Hakkari konuşuldu.

Kamuoyunda DEM Partili oldukları bilinen ve CHP listesinden Pendik Belediye Meclisine giren iki kişiden biri olan Mahsum Avras, konu hakkında yaptığı konuşmada, “Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucu sandıktan kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesiyle gasp etmektir.” ifadelerini kullandı.

MHP’li Hakan Çeçen: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti gasp yapmaz!”
Avras’ın ifadeleri üzerine söz alan MHP Grup Başkan Vekili Hakan Çeçen; devletin gasp yapmayacağını, PKK terör örgütü sempatizanı ve destekçisi bir kişinin görevden alındığını söyledi.

AK Partili Yunus Emre Özbek: “Pendik Belediye Meclisinde Pendiklilerin dertleri konuşulmalı.”
“Dem Parti kontenjanından, CHP kabuğu altında siyaset yaptığını düşündüğümüz…” ifadesiyle Mahsum Arvas’a cevap veren AK Parti Grup Sözcüsü Yunus Emre Özbek, CHP’lilerin kendi içerisinde çelişkili ifadeler kullandıklarını söyledi.

Ne olmuştu:
Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. DEM Partili Akış’ın yerine Vali Ali Çelik Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında, “Akış’ın, PKK/KCK yapılanmasında üst düzey görev aldığı, örgüt adına sözde sorgulamalar yapıp sözde vergi topladığı, yasa dışı yürüyüş, terörist cenazesi gibi eylemleri organize ederek eylemlere katılım sağlamak amacıyla halka ve esnafa baskı yaptığı, kepenk kapatmaya karşı çıkan esnafı terör örgütü adına tehdit ettiği” ifadelerine yer verildi. Akış’ın, terör örgütünün mahalle komisyonlarında da yer aldığı ve aynı zamanda sorumlusu olduğu ifade edilen açıklamada, “Akış’ın, kırsalla irtibatını sürdürdüğü, küçük yaştaki çocukları ideolojik söylemlerle kandırarak örgüte katılımını sağladığı, Hakkari merkezinde yardım ve yataklık faaliyetlerini sürdürdüğü, örgütün kırsal alanından merkeze eylem amaçlı gelen teröristleri evinde barındırdığı” iddiaları yer aldı.