CHP İlçe Başkanı Bayram Bekar’ın İddiaları PİHMED Yönetimi Tarafından Red Edildi

İlçe başkanı olarak atandıktan sonra her açıklamasıyla gündeme gelmeyi başaran CHP Pendik İlçe Başkanı Bayram Bekar, son yaptığı basın toplantısının ardından eleştirilerin hedefi olmuştu. İmam hatip camiasını rahatsız eden açıklamasının ardından, Pendik İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (PİHMED) yönetimi de bir basın açıklaması yaparak Bekar’ın iddialarını red etti.


Ne olmuştu?
24 Temmuz 2023 tarihinde Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümü vesilesiyle bir basın açıklaması yapan CHP Pendik İlçe Başkanı Bayram Bekar, açıklamanın ardından Pendikli basın mensupları ile bir araya geldi. Pendikli TV’nin video haber olarak yayınladığı basın toplantısında; yerel seçimler özelinde çeşitli konulara değinerek imam hatip okullarını, imam hatip mezunlarını ve Pendik ölçeğinde eğitim konusunu ele alan Bekar, imam hatip camiasının hedefi oldu.

CHP İlçe Başkanı Bayram Bekar’a ilk tepki Yeniden Refah Partisi Pendik İlçe Başkanı Fahrettin Karakurt’tan gelmişti. Karakurt, sert bir dille Bayram Bekar’a yönelik cevap metni kaleme almıştı.

29 Temmuz 2023 Cumartesi günü (bugün) ise Pendik İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (PİHMED) yönetimi konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.
CHP’li Bayram Bekar’ın Pendik Belediyesinin imam hatip öğrencilerini servisle taşıdığı, bunun reklamını yaptığı, ve imam hatip öğrencilerinin çok fazla başarılı olamayan gariban çocukları olduğu dile getirdiği söylemlerini red eden PİHMED yönetimi; “Sayın Bekar’ın iddialarını reddediyor; doğrunun, haklının ve milletimizin yanında olduğumuzu deklare ediyoruz.” dedi.

İşte PİHMED Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Akbaş’ın okuduğu basın bildirisi…

“İMAM HATİPLERİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ MİLLETİMİZ…

CHP Pendik İlçe Başkanı Bayram Bekar’ın dile getirdiği doğruluk payı olmayan iddialar üzerine imam hatip okullarımızla ilgili bir açıklama yapma gereği doğmuştur. Sayın Bekar’ın iddialarını reddediyor; doğrunun, haklının ve milletimizin yanında olduğumuzu deklare ediyoruz.

İmam hatip okulları 72 yıldır milletimiz tarafından evlatlarının eğitiminde tercih edilen, ulusal ve uluslararası özgün bir eğitim modeli sunan okullardır. Çocuklarımızın ve ailelerinin tercih ettikleri okullarımızda eğitim alan öğrencilerimiz dün olduğu gibi bugün de LGS ve YKS’de büyük başarılara imza atmış, TEKNOFEST ve TÜBİTAK gibi kurumlar ve çeşitli organizasyonların yarışmalarında dereceler almış, bir çok sosyal sorumluluk projelerine de imza atmıştır.

İmam hatip okulları, çocuklarının hem din hem de fen ve sosyal bilimler eğitimi alması amacıyla aileler tarafından tercih ettikleri okullar oldu. Kurulduğu yıldan itibaren 72 yıldır milletimizin gerektiğinde binasını yaptırdığı, donatımını yaptığı okullar, çok başarılı öğrenciler, vatanına, milletine faydalı gençler yetiştirdi. Öğrencilerimiz geçen yıl yapılan YKS sınavlarında ilk 100’de 57, ilk 1000’de 436, ilk 10 binde 3 bin 567 derece elde etti. 2023 LGS sonuçlarına göre de 53 İmam Hatip öğrencimiz 500 tam puan alarak Türkiye şampiyonu oldu. Bu çocuklarımızdan ikisi Pendik ilçemiz sınırlarında eğitim veren okullardan mezun öğrencilerimizdir. Bu vesileyle Pendik Merkez İmam Hatip Ortaokulu öğrencimiz ile Pendik İTO Şehit Ahmet Aslanhan İmam Hatip Ortaokulu öğrencimiz, ailelerini ve öğretmenlerini başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

Pendik’te üç yıl önce ortaokul ve İmam Hatip ortaokulu son sınıf öğrencilerinin katıldığı 75 okulumuzu kapsayan LGS deneme sınavında ilk 21’e giren okulların 14’ü İmam Hatip Ortaokulu ve 7’si normal ortaokul olmuştur. Bu sınav da başarısız olarak gösterilmeye çalışılan Orhan Sinan Hamzaoğlu İmam Hatip Ortaokulu 75 okul arasında 17. olmuştur. Böylece Orhan Sinan Hamzaoğlu İmam Hatip Ortaokulu 57 okulu geride bırakmıştır. İlçemizdeki tüm okullarımızı başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

Ancak CHP ilçe Başkanının İmam Hatip Okullarını ötekileştiren yaklaşımınıdoğru bulmuyor ve hakkaniyet ölçülerine de uygun görmüyoruz.

Okullarımıza teveccühün ve gençlerimizin gösterdikleri başarıların somut örnekleri ortadayken bazı isimlerin sırf siyasi saiklerle okullarımıza ve öğrencilerimize karşı kullandıkları üslubu doğru bulmuyoruz. CHP Pendik ilçe Başkanı Bayram Bekar’ın basın açıklaması sırasında okullarımızla ilgili dile getirdiği, hiçbir doğruluk payı olmayan iddiaları reddediyor; doğrunun, haklının ve milletimizin yanında duruyoruz.

Öncelikle şunu dile getirmek isteriz; Mevcut yönetmelik gereği imam hatip ortaokulları adrese dayalı sistemle öğrenci kabul eden okullar değildir. Eğer açık kontenjanı varsa komşu mahallelerden ve ilçelerden de öğrenci kabul edebilir. Bu nedenle Pendik Orhan Sinan Hamzaoğlu İmam Hatip Ortaokulu da yabancı dil ağırlıklı İngilizce proje sınıfı hizmeti veren hem ilçemizdeki mahalleler hem de civar bölgelerden öğrenci almaktadır. Aynı isimdeki ortaokulumuz içinde 7 yıldır milletimize hizmet vermektedir.

Pendik Belediyesinin okullarımıza öğrencileri okula taşıma servisi vermesi, sadece İmam Hatip okullarına teşvik etmesi veya yönlendirmesi, burs vb. faaliyetlerle desteklemesi iddiası doğru değildir.

Kaldı ki, ilçe belediyemiz tüm okullara olduğu gibi İmam Hatip okullarına da her türlü desteği vermekte ve ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. İlçe belediyemizin eğitimde desteğe ihtiyacı olan öğrencileri teşvik etmesi de yadırganacak bir durum değil, aksine takdir edilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca, bizler de Pendik İmam Hatipliler – PİHMED olarak çocuklarımıza kuruluş amacımız doğrultusunda İmam Hatip okul ve öğrencileri için teşvik etmekte, destek olmaya gayret etmekteyiz. Bunun yanında ilçemizdeki hayırsever iş insanlarının destekleriyle de bu tür faaliyetler yürütülebilmektedir.

Biz, siyasetçilerin siyasetine malzeme ettiği veya başka kişilerin belli amaçlarla okullarımıza karşı kullandıkları üslubu reddediyoruz. Verdiği çift kanatlı eğitimden dolayı imam hatip okullarımızı tercih eden çocuklarımız ve aileleri, en az başka bir okulu tercih eden gençlerimiz ve aileleri kadar saygıyı hak etmektedir.

Ülkemiz, milletimiz ve yarınlarımız için değer üreten herkes saygıdeğer ve elin öpülesidir. Ne mutlu çocuklarımıza, ülkemize ve milletin geleceğine yatırım yapanlara, yeni nesli yetiştiren ve geleceği inşa edenlere. Bizler de bu yöndeki gayretlerimizi her geçen gün artırarak devam ettireceğiz; gençlerimizin her zaman ve her şartta yanında olacağız.

Saygılarımızla,

Pendik İlçesi İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Adına

Yönetim Kurulu Başkanı

Yakup AKBAŞ”

Basın toplantısının ardından toplantıya katılan gazetecilerle, Pendik’te başarılı olan imam hatiplilerin oranlarını gösteren dökümanlar da paylaşan PİHMED yönetimi, şu dökümanları kamuoyu ile paylaştı:
*Pendik’te Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2020-2021 eğitim dönemi için yapılan LGS deneme sınavında ilk 21’e giren okulların listesi,
*Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi YKS yerleştirme sonuçları,
*Pendik İTO Şehit Ahmet Aslanhan İmam Hatip Lisesi YKS yerleştirme sonuçları.