Cemil Meriç Doğumunun 100.Yılında Pendik’te Anıldı

Başta dil ve edebiyat olmak üzere birçok alanda araştırma yapmış Cemil Meriç, Doğumunun 100. Yılında Pendik’te düzenlenen sergi ve sempozyumla anıldı. Etkinlikler kapsamındaki sergiyi ziyaret eden Bilal Erdoğan’a Cemil Meriç’in “Bu Ülke” adlı kitabı hediye edildi.

Pendik Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında ilk olarak Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde “Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç” adlı serginin açılışı yapıldı. Merhumun kızı Prof. Dr. Ümit Meriç’in de katıldığı sergide Cemil Meriç’in hayatına ait fotoğraf kareleri ve 1943 yılından bu yana çıkarttığı kitaplar ziyaretçilerin büyük ilgisini gördü. Açılış konuşmasını yapan Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Pergel, Cemil Meriç’in örnek alınması gereken bir şahsiyet olduğunu ifade ederek “Türk Edebiyat Tarihinin en büyük fikir işçilerinden biriydi.” dedi.

 

Bilal Erdoğan, sergiyi ziyaret etti

 

31 Aralık’a kadar açık kalacak “Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç” Sergisini ziyaret edenler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da yer aldı. Eserleri dikkatle inceleyen Erdoğan’a Prof. Dr. Ümit Meriç tarafından Cemil Meriç’in “Bu Ülke” adlı kitabı hediye edildi. Öte yandan Pendik Belediyesini milli ve manevi değerlere yönelik düzenlediği etkinliklerden ötürü tebrik eden Bilal Erdoğan’a Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Pergel tarafından Hikmet Barutçugil’in Esma-i Hüsna’sı takdim edildi.

 

A’dan Z’ye Cemil Meriç’i anlattılar

 

Sergi açılışının ardından ilk oturum başkanlığını merhumun kızı Prof. Dr. Ümit Meriç’in yaptığı “Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç” adlı bir sempozyum yapıldı. Programa katılan  Yazarlar Mustafa Armağan, Metin Karabaşoğlu, Cevat Özkaya, Necmettin Türinay ve Yusuf Kaplan, Cemil Meriç’in hayatını ve eserlerini anlattı.

 

“Önce Ana dilinizi öğrenin”

 

Etkinlikte gençlere Cemil Meriç’in özellikle dil konusundaki hassasiyetini anlatan kızı Prof. Dr. Ümit Meriç: “Çok sıska bir Türkçe’yle konuşuyor, düşünüyor ve yazıyoruz. Bu konuda çok daha hassas olmalıyız. Meriç’i okumak anlamak bir üniversite bitirmek gibidir. Yabancı dil öğrenmek konusunda gösterdiğiniz azmi önce kendi dilinizi öğrenme konusuna gösteriniz. Önce ana dilinizi öğrenin. Meriç’in eserleri,  kendinizi yetiştirmeniz için son derece iyi bir rehberdir” dedi.