Bu Merkezde Hayat Var

Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, kurslara katılan engelli öğrencilerin ve ailelerinin hayatını değiştirmeye devam ediyor. Ahşap yakma kursuna başlayan Bedensel Engelli Can Deveci, ilk eserlerini ortaya çıkarmakla kalmadı, bir ayda bunu gelir getirecek bir işe dönüştürdü.

21 yaşındaki Can Deveci, Açıköğretim Üniversitesi İktisat bölümünde 3. sınıfta okuyor. Bedensel engelli olan Can, Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ekim ayında başlayan ahşap yakma kursuna kayıt oldu. Severek ürettiği ahşap eserleri sosyal medyada ticaret amacıyla sergilemeye başlayan Can, kısa sürede ilk siparişlerini aldı.

Pendik Belediyesinden evde üretime destek

İşini evinde de devam ettirmek isteyen Can’a Pendik Belediyesi bir ahşap yakma makinesi hediye etti. Şimdiden üç sipariş aldığını belirten Can: “Gerçekten çok mutluyum. İlk kez böyle bir kursa katılma şansı buldum. Hem de para kazanmak üzere ilk adımları attım. Artık evimde de bu işi devam ettiriyorum. Buna bu imkanı sağlayan belediyemize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kursların öğrenci sayısı 165’e ulaştı

Ekim ayında başlayan ve halen kayıtları devam eden hobi ve meslek kurslarında şu anda 165 engelli öğrenci eğitim görüyor. Bu kurslar şunlar: El Sanatları Atölyesi, Ebru Atölyesi, Ahşap Yakma Atölyesi, Halk Oyunları, Kasnak İşi Atölyesi, Resim Atölyesi, Görme Engelliler Bilgisayar Kursu, Garsonluk Eğitimi, Okuma Yazma Kursu ve Kilim Atölyesi.

Anne ve işitme engelli kızı keçe kursunda

El sanatları sınıfında keçe kursuna katılan öğrenciler arasında mental engelli de var, Esra gibi işitme engelli de. Esra’nın annesi Kıymet Yakacık da merkezde kızını beklerken eğitime katılmaya başlamış. Diğer öğrencilerle birlikte keçeden yaptıkları süsler artık panoyu süslüyor.

Malzemeler de ücretsiz

Pendik Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak düzenlenen kurslara katılan engellilerin ulaşımı, kullandıkları malzemeler, öğle yemeği ve gün boyu çay da yine belediye tarafından karşılanıyor.

 

Engelsiz bireyler için de kurslar var

Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, engelsiz bireyler için de düzenlenen kurslara ev sahipliği yapıyor. Bunlar; Resim Kursu, Bahçe Bakım Kursu, Diksiyon Kursu, Türk İşaret Dili Kursu ve Teraryum Kursu.

3