İBB Şehir Tiyatroları Artık Pendik’te

Pendik Belediyesi Bir Olumsuzluğu Daha Gidermeyi Başardı

İki sene önce İBB Şehir Tiyatroları twitter hesabından açılan “hangi ilçemizde oyunlarımızı görmek istersiniz?” sorulu ankette Pendik birinci gelmiş ancak, mevcut salonların yetersizliğinden, şehir tiyatroalrı Pendik’te sahne alamamıştı.

Bunun üzerine Pendik Belediyesi, Başkan Dr. Kenan Şahin nezdinde, deyim yerindeyse kolları sıvadı ve Atatürk Kültür Merkezi’ni aslına uygun biçimde yıkıp yeniden inşa etti.

Bu gelişmeler üzerine; İBB Şehit Tiyatroları artık Pendik’te

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları artık Pendik’te de sahnelenecek.  Şehir Tiyatroları ilk perdeyi “Hisse-i Şayia” oyunuyla açacak. 100 yıllık geçmişe sahip oyun 1 Aralık Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

Pendik, İstanbul’da İBB Şehir Tiyatroları’nın sergileneceği 8. ilçe oluyor. Pendik Belediyesi tarafından binası yenilenen ve sahnesi büyütülerek son tekniklerle donatılan Atatürk Kültür Merkezi, yeni sezonda İstanbul Şehir Tiyatrolarına ev sahipliği yapacak. İzleyiciyle buluşacak ilk oyun ise ünlü tiyatro sanatçısı Zihni Göktay’ın da rol aldığı “Hisse-i Şayia” komedisi olacak. Oyunun bilet satışları 26 Kasım’dan itibaren Pendik Belediyesinin web sitesinden satışa sunulmaya başlandı.

Tam bir evlilik komedisi

1 Aralık Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak olan “Hisse-i Şayia”, Meşrutiyet dönemi tiyatrosunun öncü ismi İbnürrefik Ahmet Sekizinci’ye ait bir komedi oyunu.  Ayrıldıktan sonra da didişmeye devam eden ve biricik kızlarını bir türlü paylaşamayan  karı kocanın bitip tükenmek bilmeyen kavgalarını konu alıyor.  Şiddetli geçimsizlikle boşanıp yıllarca birbirinden ayrı kalan, her karşılaşmada ezeli-ebedi kavgalarını tekrarlayan, birbirlerine dava üstüne dava açan, gülünç duruma düşseler de bu didişmeden adeta zevk alan, aslında herşeye rağmen birbirini seven karı kocanın ve onların arasında kalan genç kızın öyküsü  oyunda eğlenceli bir üslupla aktarılıyor.