Ayrıştırma Tesisi Ayda 15 Bin Ağacı Kurtaracak

Pendik Belediyesi tarafından kurulan Türkiye’nin ilk tam otomatik Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi faaliyete geçti. Saatte 8 ton ambalaj atığını ayrıştırabilen tesis, ayda 2 bin tona ulaşacak kapasitesiyle her ay 15 binden fazla ağacı kesilmekten kurtarırken 30 bin ailenin bir aylık elektrik ihtiyacına eşit enerji tasarrufu sağlayacak.

Mühendislik ve müteahhitliği tamamen yerli sermaye ile yapılan tesis, sahip olduğu teknoloji sayesinde 100 kişinin yapacağı işi 15 kişilik bir ekiple yapabiliyor. Tam otomatik kumanda kontrol ünitesine sahip ambalaj atığı tesisi, atıkların kabulünden ayrıştırılıp balyalanmasına kadar tüm işlemleri kısa sürede yapacak yüksek teknoloji otomasyon ve elektronik sistemlerle donatıldı. Ayrıştırmada saniyede 3,5 metre bant hızıyla operatörlerin yaptığından 20 katı daha hızlı çalışıyor.

Başkan Şahin: Belediye olarak hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz

Ramazanoğlu Mahallesi’nde 3 bin metrekarelik alanda hizmet vermeye başlayan tesisin teknolojisiyle ve kapasitesiyle Türkiye’de öncü olduğunu belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Katı atık toplamaya da, ayrıştırmaya da büyük önem veriyoruz. Son teknolojiyle donanımlı böyle önemli bir tesisi belediye olarak hizmete kazandırdığımız için büyük gurur yaşıyoruz. ” dedi.

Çevreye ve ekonomiye büyük kazanç

Ayda 2.000 ton ambalaj atığı ayrımı yapılacağı varsayılan tesiste her ay en az 1000 ton kağıt ve karton, 700 ton plastik, 200 ton cam, 100 ton metal geri dönüşüme kazandırılacak. Bunun karşılığında çevre ve ekonomiye kazandırılacak rakamlar ise oldukça çarpıcı.

. Her ay en az 15.300 adet yetişkin ağaç kesilmekten kurtarılacak. (1,5 dönüm orman arazisi),
. Her ay en az 1.024 m3 fosil yakıt tasarrufu sağlanacak. (Türkiye baştan sona 5.600 kere gidilebilir)
. Her ay en az 23.500 m3 su tasarrufu sağlanacak. (10 olimpik yüzme havuzu doldurur)
. Her ay en az 12.000 m3 depolama sahası tasarrufu sağlanacak. (5 olimpik yüzme havuzu doldurur),
. Her ay en az 7.000.000 kwh elektrik tasarrufu sağlanacak. (30 bin ailenin 1 aylık elektrik ihtiyacı)