Trafikte Dikkat Dağınıklığı… | Zülfikar Özmen Yazdı

Sürüş, tam konsantrasyon gerektirir. Dikkati dağılmış sürüş, telefonda konuşmak veya mesajlaşmak, yemek yemek ve içmek, aracınızdaki insanlarla konuşmak, müzik seti, eğlence veya navigasyon sistemi ile oynamak da dahil olmak üzere, dikkatinizi sürüşten başka yöne çeken herhangi bir aktivite dikkatinizi sürüşten uzaklaştıran herhangi bir şey güvenli sürüş yapmanızı engellemektedir. Sürüş görevi tüm dikkatinizi vermedikçe güvenli bir şekilde araç kullanamazsınız. Sürüş dışı yaptığınız herhangi bir aktivite, potansiyel bir dikkat dağıtıcıdır ve kaza yapma riskinizi artırır. Telefonunuz, yolcularınız ve hatta öğle yemeğiniz olsun, gözünüzü, kulağınızı veya zihninizi yoldan ayıran her şey, bir kazaya karışma olasılığını artırır.

Sürücünün dikkatinin dağılması, trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biridir.
Sürücünün dikkatinin dağılması dört ana kategoriye ayrılabilir, gözlerinizi yoldan ayırma, ellerini direksiyondan çekmek, konsantrasyonu kesintiye uğratan gürültü yaratmak ve araba kullanmaktan başka şeyler düşünmek.
Birçok araç, sürücülerin telefonları, navigasyonu ve müzik kontrollerini entegre etmesine izin veren sistemlerle önceden yüklenmiş olarak gelir. Bu entegre cihazlar, telefonunuzdaki bir metni kontrol etmekten daha güvenli olsa da, yine de dikkat dağıtıcıdır ve sürüş sırasında kaçınılmalıdır. Teknolojideki ilerlemeler, (Radar cihazları, EDS, mobil ve sabit kameralar gibi) polisin dikkati dağılmış sürücüleri tespit etmesini ve cezalandırmasını kolaylaştırıyor.

Yol İnşaatı Artan Trafik Getiriyor
Yol inşaatının neden olduğu trafik gecikmeleri ve sapmalar, trafikteki tıkanıklıkları daha da kötüleştirebilir. Sürücülerin sabırlı ve uyanık olmaları ve yolu paylaşmaları önemlidir.
Ya bilinen çalışma alanlarından kaçının ya da gecikmeyi tahmin edin ve fazladan zaman tanıyın.Tehlikelerden veya gecikmelerden kaçınmak için alternatif bir rota bulun veya çalışma programlarını ayarlayın. İşaretleri takip edin ve şeritler kapalıysa, çalışma alanına girmeden önce erkenden birleştirin. Beklenmedik olanı bekleyin: yavaşlayın, takip mesafesini artırın ve dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının.

Hareket Halindeki Motosikletler
Yoldaki motosiklet sayısı arttıkça motosiklet kazaları da artıyor. Kayıtlı motosiklet sayısı 2014 ile 2020 arasında yüzde 45 arttı ve motosikletçi sayısı iki katından fazla arttı. Bir motosikletin önünde sola dönen bir aracın neden olduğu kaza riski de dahil olmak üzere, kuruluşunuzdaki herkesin motosikletlerin sunduğu benzersiz tehlikeleri anladığından emin olun.

Sürücüler, yolu motosikletlerle paylaşırken aşağıdakileri göz önünde bulundurmalıdır:
Dikkatli olun: Motosikletleri görmek zor olabilir ve kör noktanızda kaybolabilir. Ayrıca, bir motosikletin hızını yanlış değerlendirmek kolay olabilir.

Bir motosikletin aracınızdan güvenli bir uzaklıkta olduğundan emin olmak için iki kez bakın.

Motosikletler otomobillerden daha hızlı durabileceğinden, motosikletleri daha uzak mesafelerden takip edin. Motosiklet sürüşünün sunabileceği ekstra tehlikeler nedeniyle, çalışanların iş seyahati için motosiklet kullanmasını yasaklayan bir politika düşünün.

Bisikletçileri Tahmin Etmek Zor Olabilir
Motosikletler gibi, bisikletleri de görmek zor olabilir ve bir kaza anında daha da savunmasız hale gelebilirler. Yaralanan veya ölen bisikletçilerin çoğunluğu yetişkinlerdir ve bu ölümlerin yüzde 70’i kentsel ortamlarda meydana gelmektedir. Bisiklet sürücüsünün trafik kurallarına uymamaları veya el işaretleri kullanmamaları durumunda niyetlerini tahmin etmek zor olabilir.

Bisikletlileri güvende tutmak için:
Trafik kurallarını anlayın. Bisikletlere alan verin yolu kullanma haklarına saygı gösterin.
Özellikle kapınızı açarken ve kavşaklarda sağa dönüş yaparken bisiklet sürücülerine bakın. Yolun açık olduğundan emin olmak için omzunuzun üzerinden bakın. Bisikletlere yavaş hareket eden araçlar gibi davranın. Bisikletçilere geçerken en az 1metre boşluk bırakın. Bir bisikletçiyi takip ederken, yön değiştirmeleri veya durmaları durumunda onlara bolca yer verin.

Dikkat dağınıklığının yaygın nedenleri
Cep telefonları (mesajlaşma, arama yapma veya alma, sosyal medya güncellemeleri, fotoğraf çekme, müzik bulma vb. dahil tüm işlevler). Müzik ve müzik cihazları. Yiyecek ve içecek. Arabanın dışındaki manzara veya aktivite. Bir sürücünün dikkati ve konsantrasyonu, daha riskli karar vermeye yol açar.
Bir sürücünün tepkileri, derin bir konuşmada gerektiğinden daha sonra fren yapabilir veya trafik sinyallerini kaçırabilir. Bir sürücünün uyanıklığı ve çevresinde olup bitenin farkında olmaması. Sürücülerin dikkati dağıldığında genellikle aynalarını ve yolda olup bitenleri gerektiği sıklıkta kontrol etmeyi ihmal ederler.

Beyin taramasını kullanan bir araştırma, telefonla konuşurken (eller serbest) araba kullanmanın zihinsel kaynakların yaklaşık %40’ını araba kullanma görevinden uzaklaştırdığını ve sürücülerin bir çarpışmayı önleyecek görsel ve işitsel ipuçlarını kaçırmasına neden olduğunu belirledi. Aslında, beynin uzaysal duyu, navigasyon ve görsel bilgi ile ilgilenen bölümleri, bir telefon görüşmesinde kaybolan bölümlerdir. Yine de birçok sürücü kanıtları görmezden geliyor.

Dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmadığından ve tüm dikkatinizin yolda olduğundan emin olmak için yapabileceğiniz bazı basit şeyler var.

Yolculuğunuza başlamadan önce kendinizi ve arabanızı hazırlayın
Dağınıklığı ortadan kaldırın, koltuğunuzun altında yuvarlanan teneke kutular ve meşrubat şişeleri açıkça dikkat dağıtıcıdır ve hatta pedalların altından yuvarlanarak onları doğru şekilde kullanmanızı engelleyebilir.

Uydu navigasyonunuzu kullanmanız gerekiyorsa, tamamen şarj olduğundan (veya arabanızın şarj bağlantı noktasına takılı olduğundan) ve doğru posta kodunu ve adresi zaten programladığınızdan emin olun. Navigasyonunuza aracınızla harekete başlamadan önce adresini girin ve yolda araç hareket halindeyken dikkatinizi navigasyonla uğraşarak dağıtmayın.

Radyoyu en sevdiğiniz istasyonlara önceden ayarlayın ve çalma listelerini dinlemek istiyorsanız ayrılmadan önce bunların cihazınızda kurulu olduğundan emin olun.

Yoldayken aklı başında kalmak
Tüm endişelerinizi ve düşüncelerinizi bir kenara bırakmak kolay değil, ancak olabildiğince sakin ve odaklanmış olmanız gerekiyor. Aklınızda bir şey varsa, direksiyona geçmeden önce mümkün olduğunca onunla başa çıkmaya çalışın. Kendinizi bunalmış, stresli hissediyorsanız veya tüm dikkatinizi arabaya veremeyeceğinizi düşünüyorsanız, araba kullanmamaya çalışın. Bir arama yapmanız veya kısa mesaj göndermeniz gerekirse, telefonunuzu kullanmak için güvenli bir şekilde kenara çekene kadar bekleyin. Stresli hissediyor olsanız bile, dürtüye direnin. Sürüş sırasında sigara içmeyin, meyve veya hafif yemek yiyin.

Arabada yolcu varken odaklanmak
Arabanızda küçük çocuklar varsa eğer, çocukların güvenli bir şekilde çocok bağlama aparatına bağlandıklarından emin olun (araba koltukları ve yükseltici koltuklar.)
Küçük bir çocukla araba kullanıyorsanız, çocuğun ön koltuğa (uygun bir korumayla) binmesi daha az dikkat dağıtıcı olabilir çünkü gündelik göz teması daha kolaydır.
Arabada iki yetişkin varsa, biri herhangi bir çocuğa bakabilir, diğeri ise sürüşe konsantre olabilir.
Yolculardan müziği, uydu navigasyonunu ve çevrenizdeki diğer sürücüleri duyabileceğiniz bir seviyede tutmalarını isteyin.
Sürüşü zor buluyorsanız, yolcularınızdan konuşmaları minimumda tutmalarını isteyin.
Siyasi tartışmaları ve diğer hararetli konuları kesinlikle sınırların dışında tutun.

Zülfikar ÖZMEN
İleri Sürüş Teknikleri Eğitmeni
Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı