Temizlik Yönetiminde Başarılı Bir Yıl Geçti

Disiplinli ve yenilikçi yönetim anlayışıyla katı atık toplamada başarılı bir yılı daha geride bırakan Pendik Belediyesi Temizlik ekipleri, yer altı çöp konteyner sistemini ilçe geneline yaymaya devam etti.

Çevre ve temizlik çalışmalarında teknolojik yenilikleri yakından takip eden Pendik Belediyesinin 5 yıl önce başlattığı Yeraltı Çöp Konteyneri sistemi ilçe genelinde artarak yaygınlaşıyor. Geçtiğimiz yıl 1000 olan bu sayı 2017 Kasım ayı itibariyle 1.741 oldu. İstanbul’un en kalabalık ilçeleri arasında yer alan Pendik’te temizlik ekipleri 2017 yılı Kasım ayı itibariyle 202 bin 884 ton çöp toplandı.

Atık kâğıt toplama 5 yılda 4 kat arttı

Pendik genelinde sürdürülen atık kâğıt toplama çalışmaları her yıl artarak devam ediyor. Geri dönüşüm toplamada ülkenin öncü belediyelerden biri olan Pendik Belediyesi, 2012 yılında 3,5 ton olan geri kağıt toplama rakamlarını 2017 Kasım ayı itibariyle 13,1 tona yükseltti. 5 yıllık rakamlar karşılaştırıldığında Pendik’te atık kâğıt toplama miktarının 4 kat arttığı gözlendi.

252 bin litre atık yağ toplandı

Çevre konusunda en önemli geri dönüşüm çalışmalarından biri olan atık yağ toplama işlemi, geçtiğimiz yıl da Temizlik ekiplerinin üzerinde durduğu önemli çalışmalardan biri oldu. 2017 yılı Kasım ayı itibariyle 252 bin litre atık yağ ekiplerce toplandı.

Camlar kumbaraya

Kalitesinden kaybetmeden, sonsuz kez ikincil hammadde olarak tekrar üretime dahil edilebilen cam atıkların toplanması için çalışmalar geçtiğimiz yıl da artarak devam etti. Bu kapsamda yürütülen çalışmalarda 2017 Kasım ayı itibariyle 419 bin kilogram atık cam toplandı.