Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Çalışkan, idealist ve dinamik bir eğitim kadrosunun yanı sıra, nitelikli ve çok yönlü eğitim programları ile her geçen gün yeni başarılara imza atan Şehit Adil Büyükcengiz Fen ve Sosyal Bilimler Proje İmam Hatip Lisesi, 2016 yılında başladığı eğitim yolculuğuna emin adımlarla devam ediyor.

2020 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, LGS kapsamında lise tercihleri bugün başladı ve 29 Temmuz saat 17.00’ye kadar sürecek.

Merkezi yerleştirmede öncelik

Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler, merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

MEB, bu yıl merkezi sınavla öğrenci alan okullara yönelik tercih sayısını 5’ten 10’a çıkarttı.

Okulun Tarihçesi

Okul, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu olarak; ülkemizin kültür başkentinde, üretken bir eğitim merkezi, örnek bir öğretim kurumu olarak açılmıştır.

16.000 m2’lik binasında 102 kişilik pansiyon, 300 kişilik yemekhane, kapalı spor salonu, 450 kişilik konferans salonu ve 4 ayrı multivizyon salonu ile öğrencilerinin her türlü ihtiyacına cevap verecek donanıma sahiptir.

Okulda 6 ayrı laboratuvarının yanında 32 adet derslik ve 10’dan fazla kulüp atölyesi bulunmaktadır.

Ortaokul bölümüne sınavla öğrenci alan okul, Fen ve Sosyal Bilimler Projesi uygulanan lise bölümüne ise LGS puanıyla öğrenci kabul etmektedir.

Okula, 15 Temuz Şehidi Adil Büyükcengiz’in ismi verilmiştir.

AKADEMİK BAŞARIDA İDDİALI

Başarı grafiğini 4 yılda adım adım yükselterek 2019 yılında 11.28 taban puan ile 1,97 tavan puan arasında öğrenci alan okul, öğrencilerine her türlü fiziki imkânı sunmaktadır. Şehit Adil Büyükcengiz AİHL, ilgili ve başarı hedefli eğitim kadrosuyla öğrencilerini kabiliyetleri doğrultusunda donanımlı, özgüvenleri yüksek ve kendi medeniyet değerlerinin farkında olan bireyler olarak yetiştirmekte ve yüksek öğrenime en iyi şekilde hazırlamaktadır. Destekleme ve yetiştirme kurslarını 9. sınıftan itibaren başlatan okul, 11. sınıftan itibaren kendine özgü yöntemleriyle öğrencilerini üniversite sınavına hazır hale getirmektedir.

Pandemi sürecinde hızlı bir şekilde öğrencilerine ulaşan okul, uzaktan eğitim anlayışında da iddialı olduğunu gösterdi

Okul, tüm dünyanın ve ülkemizin yaşadığı bu zorlu süreçte sekteye uğrayan yüz yüze eğitim faaliyetlerini ilk haftadan itibaren canlı sınıflar ile öğrencilerinin evine taşımayı başardı.  Sadece akademik çalışmalar ile değil, uzaktan rehberlik faaliyetleri ve söyleşilerle de “Hayat eve sığar” diyerek 2 ayda 10’dan fazla seminer düzenledi.

ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJELERLE TÜRKİYE’DE İLKLERE İMZA ATTI

Henüz yeni açılmış bir okul olmasına rağmen birçok ilki başararak TÜRGİM (Türkiye Gençleri İstişare Meclisi), İBS (Uluslararası İstanbul Biyoloji Sempozyumu) gibi ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan projelerle birçok okula örnek oldu. Bugün de “Adımla Pedalla Sağlığı Kucakla” ve “Özel Çocuklar” isimli Gençlik ve Spor Bakanlığı projeleri, TÜBİTAK 4006-4007, ISTKA ve ERASMUS+ K1-K2 proje başvuruları ile çalışmalarına devam etmektedir.

SIRA DIŞI KULÜP UYGULAMALARI İLE DİKKAT ÇEKİYOR

Okulda, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak, sosyal ve sanatsal gelişimlerini desteklemek için haftanın 4 günü kulüp saati uygulaması ile özgün çalışmalar sürdürülmektedir. tarih ve düşünce, fizik ve deney, şiir ve tefekkür, proje hazırlama, pastacılık, piyano, takı tasarım, müze, hüsn-ü hat, ebru, tekno-gelişim, münazara ve drama gibi sıra dışı kulüpler öğrenciler tarafından büyük rağbet görmektedir.

SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİNDE DE BAŞARILI

Șehit Adil Büyükcengiz AİHL, akademik çalışmalarının yanı sıra “sosyal sorumluluk” faaliyetleriyle de öğrencilerini hayata hazırlamaya devam ediyor.  “Her sınıfın bir yetim kardeşi var”, “3 Afrika ülkesinde su kuyusu açtırma”, “Sri Lanka’da yapılan katarakt ameliyatlarına katkı” ve pandemi sürecinde Kızılay ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen “Kan Bağışı Hayat Kurtarır” kampanyası ile “Pastacılık Kulübü’nün sağlık çalışanları için hazırladığı tartolet ikramı, okulun faaliyetlerinden bazılarıdır.

MODERN LABORATUVARLARI İLE BİLİM UYGULAMALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Tam donanımlı fen, biyoloji, fizik, kimya, bilgisayar ve robotik-kodlama laboratuvarlarıyla öğrencilerine bilimsel uygulama ve araştırma yapma, yaparak-yaşayarak öğrenme ve projelere hazırlanma imkanı sunmaktadır.

SAYISIZ SOSYAL VE AKADEMİK BAŞARILARIYLA HER ZAMAN GÜNDEMDE

Okulun eğitim kadrosu, gerek ulusal gerekse bölgesel platformlarda, mücadelesini ortaya koyuyor ve birçok başarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Okulun başarılarından birkaçı:

Wushu Kung Fu Türkiye Birinciliği

Behçet Necatigil Jüri Özel Ödülü

Hüsn-i Hat Yarışması Türkiye Birinciliği

Gazete Yarışması İstanbul Birinciliği

Kur’an-ı Kerim Yarışması Bölge Birinciliği

Uluslararası Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları İstanbul Birinciliği

Kompozisyon Yarışmaları İl ve İlçe Birincilikleri

Genç Nida Hafızlık Yarışması İlçe Üçüncülüğü

Siyer-i Nebi Yarışması İlçe Birinciliği

Şiir Okuma Yarışması İlçe Birinciliği

Pendikli Gençler İcat Çıkarıyor İlçe Üçüncülüğü

Akıl ve Zekâ Oyunları Mangala Turnuvası Bölge İkinciliği

Fotoğraf Yarışması İlçe Birinciliği

Kaleli Yakan Top Turnuvası İlçe Birinciliği

Robot Kulübü FRC Yedinciliği

İlmihal Yarışması İlçe Üçüncülüğü

Badminton Turnuvası İl Üçüncülüğü

OKUL KÜTÜPHANELERİ ÖĞRENCİ İÇİN NE ANLAM İFADE EDER?

Şehit Adil Büyükcengiz İmam Hatip Lisesi’nde klasik kütüphane anlayışının ötesinde, öğrencilerin isteklerine göre kitaplar alınıyor. Kurulan “sehitadilokuyor.com” sitesi marifetiyle tüm öğrenciler evlerinden de kütüphanenin kitaplarını görebiliyorlar. İnceledikleri kitaplarla ilgili arkadaşlarının yazdığı yorumları okuyabiliyor, okudukları kitaplarla ilgili yorum yazabiliyorlar. Ayrıca kütüphanede olmayan herhangi bir kitabı sistem üzerinden talep edebiliyorlar. 2017 yılında 500 olan kitap sayısı 2020 yılında 8000’e ulaşmış durumdadır.

İLK MEZUNLARINI BU YIL VERDİ

Şehit Adil Büyükcengiz AİHL ilk mezunlarını bu yıl verdi. Açıklanan ortaokul sonuçlarına göre % 1’lik dilimde 5 % 10 luk dilimde 37 öğrencisi bulunmaktadır.

Okul; evrensel değerlere bağlı, kendine güvenen ve kazandığı yetkinlikler sayesinde bir dünya vatandaşı olarak geleceğe güvenle bakan ortaokul ve lise seviyesindeki ilk mezunlarını vermenin gururunu yaşıyor.