PESİAD Bu Yıl da Yüzleri Güldürdü | “Zimem Defteri”

Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği (PESİAD) geleneksel hâle getirdiği zimem (veresiye) defteri kapatma faaliyetlerini bu yıl da sürdürdü. PESİAD, pandeminin ülkemizde görülmeye başlandığı 2020 Ramazan’ında, maddi açıdan zorluk çeken vatandaşların sıkıntılarını bir nebze de olsa hafifletmek için bu geleneği Pendik’te başlatmıştı. Gelenek bu yıl da bozulmadı.

Dernek üyeleri mahalle mahalle, sokak sokak dolaşarak bakalları ziyaret etti. Veresiye defterleri bir bir kapatıldı.
Pek çok sosyal faaliyete imza atan PESİAD, kurulduğu günden bu yana oldukça hassas konularda farkındalık oluşturdu. PESİAD, koronavirüs sürecinde de maddi açıdan sıkıntı çeken vatandaşların yüreğine su serpti.

PESİAD Yönetim Kurulu Başkanı A. Kadir Bayram ve yönetim kurulu üyelerinin girişimleriyle, Pendik’teki bakkal ve mini marketlerin veresiye defterleri satın alındı. Borçlu vatandaşların borçları kapatıldı.
Pendik Belediyesi’nin “Pendik Gönüllüleri” projesine de böylece destek olan PESİAD, üyesi olan firmalardan gelen yardımlarla veresiye defterlerini kapattı.

Bu güzel günün anısına, bakkalların isteğiyle hatıra fotoğrafı çekildi.

“Bu güzel geleneğimizi teşvik etmek için çalışıyoruz.”
PESİAD’dan yapılan açıklamada; Hz. Mevlana’nın buyurduğu gibi ‘İçimizi dışımızdan daha çok süsleyelim. Zira dışımız halkın, içimiz Hakk’ın baktığı yerdir’ düsturuyla; çeşitli mahallelerimizin bakkallarında bulunan veresiye defterlerini kapatmaya devam edeceğiz.
Değerli iş insanlarımıza Pendik’e değer kattıkları için çok teşekkür ederiz. ifadelerine yer verildi.

Biz de Pendikli TV ailesi olarak; bu güzel geleneği ilçemizde tekrar hayata geçirdikleri için başta Pesiad Başkanı Kadir Bayram olmak üzere, Pesiad yönetimine teşekkür ediyor ve kendilerine başarılar diliyoruz.

Samet ÖVÜÇ – Pendikli TV