Pendik’te Sahte Emlakçı Dolandırıcılığı

Pendik’te kendisini emlakçı olarak tanıtan bir şahıs, ev sahibinin oturduğu evi internet üzerinden başka birisine kiraladı. Evi kiralayan vatandaş gerçeği öğrenince büyük şok yaşarken, kaçtığı söylenilen sahte emlakçıdan şikayetçi oldu.
Olay, bayram arifesinde Fevzi Çakmak Mahallesinde meydana geldi. İddiaya göre A. Arslan, oturduğu evi kiraya vermek için internete ilan verdi. İlanı gören sahte emlakçı A.Y. ise Arslan ile irtibata geçerek eve kiracı bulabileceğini söyledi. İnternete ilan vererek evi kiralamaya çalışan sahte emlakçı A.Y., kısa sürede Ramazan Z. isimli bir vatandaşla anlaştı. Ramazan Z. ve A.Y., daireyi görmek için randevulaştı. Gerçek ev sahibi içindeyken daireyi gezdiren A.Y., Zengin’in detaylı sorularını da geçiştirmeye çalıştı. Evde kiracı olduğunu ve birkaç güne kadar çıkacağını söyleyen A.Y, Ramazan Z. ile bir kafede kira sözleşmesi yaptı. Bin 200 Türk Lirası kira ve bin 200 TL depozito alan A.Y., o günün ardından kayıplara karıştı.
A.Y.’den haber gelmemesi üzerine kuşkulanan Zengin, evi araştırmaya başladı. Başka bir sitede farklı bir ilan görerek bu kez gerçek ev sahibi ile görüşen Ramazan Z. , dolandırıldığını anladı. Polise başvuran Ramazan Z., A.Y.’den şikayetçi oldu. A.Y.’nin daha öncede dolandırıcılık suçundan sabıkasının olduğu öğrenildi.
Başından geçenleri anlatan Ramazan Z. “Bu işi gayr-i resmi olarak yapan birisi tarafından dolandırıldık. Asıl mal sahibi şu an benim yanımda olan kişi. Evde kısa süre bulunduktan sonra evi beğendik çıktık. Kendisine kira bedelini nakit olarak teslim ettik ayrıldık. Aynı şekilde 1 aylık depozitoyu teslim ettik. Ben içine kuşku düşünce evin sahibi aradım ve doğruyu öğrendim” ifadelerini kullandı.
Şüpheli şahıs güvenlik kamerasında
Öte yandan A.Y.’nin söz konusu dolandırıcılık iddiasının yaşandığı kafeye giderken görüntüleri de güvenlik kamerasına yansıdı.