Pendik’te Cemevinin Temeli Dualarla Atıldı

Kavakpınar Mahallesi’nde yapımına başlanan Cemevi Sosyal ve Kültürel Tesisi’nin temeli dualarla atıldı. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Ahmedi Hani Kültür Merkezi yanına inşa edilen cemevinin tamamlanmasıyla buranın kültür vadisine dönüşeceğini belirtti.

Pendik Belediyesi tarafından Kavakpınar Mahallesi’nde yapılan Cemevi Sosyal ve Kültürel Tesisi’nin temeli törenle atıldı. Tören, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal ve Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in katılımıyla gerçekleşti. Ahmedi Hani Kültür Merkezi yanına yapılan tesisin temel atma töreni İstiklâl Marşı ve Kuran-ı Kerim Tilavetiyle başladı. Katılımcılara hitaben konuşan Başkan Şahin, böylesine güzel bir tesisin temelinin atılması için bir araya geldiklerini belirterek “Çok uzun ve zorlu uğraşlarımızın ardından cemevini mahallemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Birçok alternatif arasından yerini belirledik. Burası doğru nokta oldu. Yanı başında Ahmedi Hani Kültür Merkezi var. Bir bakıma burası kültür vadisine dönüşecek.” dedi.

“Bu kadar çaba harcayan başka belediye görmedim”

Görev aldığı diğer ilçelerde cemevlerinin inşası için Pendik Belediyesi kadar çaba harcayan hiçbir belediye görmediğinin altını çizen Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, başta Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Kaymakam Ünsal, inşası devam eden cemevinin sadece ibadethane olarak değil, aynı zamanda birçok sosyal ve kültürel programlara da ev sahipliği yaparak önemli bir tesis olacağını belirtti. Konuşmaların ardından Kaynarca Cemevi Dedesi Feyzullah Yıldız’ın duasıyla tesisisin temeli atıldı.

Tesis, dört kattan oluşacak

Cemevi Sosyal ve Kültürel Tesisi dört kattan oluşacak. İlk katta aşevi ve eğitim salonu, ikinci katta atölye ve ofisler, üçüncü katta ise cem salonu bulunacak. Bodrum katta ise otopark, morg ve cenaze yıkama alanları yer alacak. Toplamda 2 bin 98 metrekarelik kullanım alanı bulunacak tesisin 2018 yılında tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.