Pendik’te “Akıllı Şehirleşmelerde Sürdürülebilir Atık Yönetim Sistemleri” Çalıştayı Düzenlendi

Pendik Belediyesinin İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle yürüttüğü “Akıllı Şehirleşmelerde Sürdürülebilir Atık Yönetim Sistemleri” Çalıştayı’nda konuşan Başkan Ahmet Cin, çevre ve doğa konusunda hassas bir belediye olduklarını ifade ederek “Çevreye karşı duyarsızlık tüm insanlığı etkileyen ciddi bir olay. Bu yüzden çevreye yönelik çalışmaları çok anlamlı buluyorum. Akıllı şehircilikte birçok belediye çalışma yapıyor; ancak Pendik bu alanda öncü.” dedi.

Pendik Belediyesinin İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle yürüttüğü İSTKA projesi kapsamında Akıllı Şehirleşmelerde Sürdürülebilir Atık Yönetim Sistemleri Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayda akademisyenler mevcut atık yönetim sistemlerinin daha verimli hale getirilmesi, çevre kirliliğinin ve karbon salınımının azaltılması, atık toplama maliyetlerinin düşürülmesi gibi konuları üzerine çözüm önerileri sundu. Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan çalıştaya 200’e yakın yerel yönetim temsilcisi katıldı.

Başkan Ahmet Cin, müsilajı örnek gösterdi

Çalıştaya Kaymakam Mehmet Yıldız da katıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Ahmet Cin, Pendik Belediyesinin çevre ve doğa konusunda hassas bir belediye olduğunu vurgulayarak akıllı şehircilik ile birçok belediyenin çalışma yaptığını ancak Pendik’in bu alanda öncü olduğunu söyledi. Çevreye hassasiyetin tüm toplumu ilgilendirdiğini ifade eden Başkan Ahmet Cin, müsilajı örnek göstererek “Daha düne kadar müsilaj diye bir şeyi hiçbirimiz bilmiyorduk. Gördük ki çevreye karşı duyarsızlık tüm insanlığı etkileyen ciddi bir olay haline gelebiliyor. Bu yüzden bu çalışmaların çok anlamlı ve değerli olduğunu düşünüyorum.” dedi.