Pendikli Gençler Bu Sene de İcat Çıkarttı

Pendik Belediyesi, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve PESİAD iş birliği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Pendikli Gençler İcat Çıkartıyor” yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. Ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin fen bilimleri, teknoloji ve bilişim alanlarında teşvik edilmesi adına düzenlenen fikir ve bilim yarışmasının ödül töreni yapıldı.

Bilim ve fikir yarışmasında lise kategorisinde “Model Sonda Roketi” isimli proje 1. olurken, yarışmada başarı elde eden tüm öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin girişimleriyle organize edilen yarışma Pendik Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.
Programa; Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, PESİAD Başkanı A.Kadir Bayram, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, sivil toplum kuruluş üyeleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Pendik genelinde toplam 31 okulun katıldığı 89 projenin başvurduğu yarışmada; lise kategorisinde İTO Şehit Ahmet Aslanhan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin “Model Sonda Roketi” isimli projesi yarışmada 1. olurken, ortaokul kategorisinde ise Pendik Bilim Sanat Merkezi’nin “Yapay Zeka ile Ciğerlerimiz Sönmesin” isimli projesi birinci oldu.
Başarı elde ederek ilk üçe girenler ödüllerini Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve protokolün elinden aldı.

“100’e yakın proje yarıştı.”
Yarışma hakkında değerlendirmede bulunan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, “Gençlerle ilgili süreçler ilçemizde devam ediyor. Özellikle teknolojiyle ilgili düşünceleri, icatları çok önemli. Üçüncüsünü düzenlemiş olduğumuz ve bizim belediye olarak da destek verdiğimiz bir çalışmaydı. ‘Gençler icat çıkartıyor’ adı altında tüm okullarımızın katılım sağladığı, yaklaşık 100’e yakın projenin yarışmış olduğu bir yarışmaydı. Bu yarışmada hakikaten çok özgün projelerin ortaya çıktığını gördük. Hem buradaki İstanbul Teknopark’ımız hem Sağlık Teknokent’imiz hem belediye olarak bundan sonraki bu projelerin takibini yapıp daha da geliştirilmesiyle ilgili desteklerimizi inşallah sunmuş olacağız. Tabii özellikle son yıllardaki milli teknolojiyle teknolojinin buluşması, gençlerimizdeki bu azmi biraz daha arttırdığını görüyoruz ve mutlu oluyoruz. Ülkenin geleceği emin ellerde kimse endişe etmesin” dedi.

“Öğrencilerimizin her zaman yanındayız.”
PESİAD Başkanı A.Kadir Bayram ise “PESİAD, 2005 yılında kurulan bir dernek. Dolayısıyla yerel ölçekte ilçemizde birçok projeye imza attık. Hem gençlerimizi teşvik noktasında hem de sosyal sorumluluk projeleriyle öğrencilerimizin yanında olduk. Dolayısıyla gençlerimizi gerçekten çok önemsiyoruz. Projemizin üçüncüsünü gerçekleştirdik. Pandemiden dolayı bir ara yapamamıştık. Ama bugün hep birlikte finalini gerçekleştirdik. Çok da güzel oldu. Hem ortaokul seviyesi hem lise seviyesi yaklaşık 81 okulumuz müracaat ettiler. Dolayısıyla hem mansiyon ödüllerimizi hem de birinci, ikinci, üçüncü ödüllerimizi verdik. Projeleri öğrencilere teşvik etmiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Organizasyon tam anlamıyla harikaydı. Ödül törenine gelen misafirleri karşılayan öğrencilerden, sahnede ve sahne arkasında emek harcayan herkese ayrıca teşekkür etmek gerekiyor. Harikasınız gençler.

Samet Övüç – Pendikli TV