CHP Pendik Belediye Başkan A. Adayı Yakup Yeter: “Pendikliler 30 Yıllık Hasrete ‘Yeter!’ Diyecek”

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Pendik Belediye Başkan Aday Adayı olan Yakup Yeter, bugün ilçe başkanlığında yapmış olduğu konuşmasından önce, Pendikli basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yeter burada yaptığı konuşmada; “Pendikliler 30 yıllık hasreti sonlandırmak için ‘Artık Yeter!’ diyecek.” ifadelerini kullanarak, kendisinin aday gösterilmesi hâlinde Pendik Belediye Başkanı olacağına inandığını söyledi.

30 yıllık hasreti sonlandırmak için Pendik Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu söyleyen Yeter, halkın artık mevcut yönetimden bıktığını yeni bir dönem başlatmak için yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi.
Açıklamalarında Pendik’te son 30 senede klasik belediye işlerinin sanki projeymiş gibi lanse edildiğini ve elle tutulur büyük bir proje olmadığını belirtti. Halkın artık bu vaatlere tok olduğunu ve yenilik beklediğini, bu konuda da CHP’de başarılı aday adaylarının olduğunu ifade etti. Yeter, aday kim olursa olsun parti olarak başarıya odaklandıklarını, kendisinin de bu konuda başarılı olacağına inandığını söyledi.

“Yokluğun, yoksulluğun, ekmeğin ne olduğunu ben bilirim.”

1964 Erzurum doğumlu olan Yakup Yeter, 45 yıldır Pendik’te olduğunu söyledi. Pendik’teki tüm mahalleleri gezdiğini, sorunlara hakim olduğunu söyledi.
Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yeter, Pendikli TV Genel Yayın Yönetmeni Samet Övüç’ün; “İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’daki ilçe belediye başkan adaylarını belirleme noktasında söz sahibi olduğu kulislerde konuşuluyor. Bu konudaki görüşünüz nedir?” ve “Eğer Pendik Belediye Başkanı seçilirseniz, mevcut belediye personellerinde değişiklik yapacak mısınız, yeni personeller alırken parti üyesi olup olmadıklarına bakacak mısınız? Zira sizin bu ve benzeri konularda daha önce pek çok eleştiriniz olmuştu, konuya ilişkin hassasiyetinizi merak ediyorum. Ne söylemek istersiniz?” sorularına şu cevapları verdi:


“Öncelikle şunu söylemek istiyorum; Yokluğun, yoksulluğun, ekmeğin ne olduğunu ben bilirim. Ben kimsenin ekmeğiyle oynamam. Eğer bunu yaparsam Allah da bizi cezalandırır. Bunun bilincindeyiz. Personel, belediyeyi sahiplenerek işini hakkıyla yapıyorsa işine devam eder. Farklı amaçlar içinde olursa o zaman da işine son verilir. Personel seçerken parti ayrımı yapmayız. İşini düzgün yapsın yeter. Diğer sorunuza ilişkin de; Sayın Ekrem İmamoğlu ile görüştüm. 4 aday adayı arkadaşımıza da aynı mesafeden bakıyor. Sayın İmamoğlu’nun özel bir adayı yoktur. Biz ön seçim yapılmasını istiyoruz. Sayın İmamoğlu’da en fazla oy alan adayı destekleyecektir. Eğer kendisi yanlış bir seçim yaparsa bu yanlış olur, doğruyu seçerse doğru olur. Ben uyum içinde çalışacağımızı düşünüyorum.”

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’i eleştirdi.

Yeter: “Ahmet Cin Bey, Pendik ilçesini parsel parsel satıyor. Hiç acımıyor.
AK Parti seçmenini kapı kapı gezeceğim, anlatacağım, kalplerine gireceğim. İnsanlar artık bu yönetimden bıktı. Yapılmayan ve yapılamayacak projeleri kitapçıklara koyup halkı kandırıp oy alma dönemi bitecek. Ben 5 yılda bitiremeyeceğim projeyi kitapçıklara koymayacağım, halkı kandırmayacağım. Pendik merkezde ne var, sahilde ne var? Pendik’te neler yapacağız, proje proje anlatacağım ama merkezi, sahili, çarşıyı canlandıracağız. Tuzla’da, Kartal’da, Maltepe’de, Kadıköy’de sahil ve merkez canlı… Pendik ise akşamları ölü şehir. Ailenizle gidip oturacağınız, yiyip içeceğiniz bir yer yok. Biz Pendik’te ki üst mahallelerde yaşayan insanların merkeze gelip güzel zaman geçireceği bir yere çevireceğiz, Kadıköy’e gitmeden o canlılığı Pendik Çarşı’da yaşayacaklar.”

İlçedeki temel sorunlardan kentsel dönüşüme, trafik sorunundan çevre sorunlarına kadar pek çok konuya hakim olduğunu belirten CHP Pendik Belediye Başkan Aday Adayı Yakup Yeter, aday olması hâlinde projelerine dair detayları ve çözüm önerilerini de dile getireceğini söyledi.

Basın toplantısının ardından CHP Pendik İlçe Başkanlığındaki adaylığına ilişkin tertiplenen toplantıda konuşan Yakup Yeter, konuşmasının sonunda toplantısına katılma nezaketi gösteren diğer aday adayları Tarık Balyalı ve Deniz Aydemir’in ellerini havaya kaldırarak, ilçe başkanı Niyazi Güneri’nin de fotoğrafa dahil olmasıyla hatıra pozu verdi.

1987’den beri SHP ve CHP’de siyaset yapan Yeter, 2009 yılında CHP’de Esnaf Komisyonu Başkanlığı görevine başlamış, 2014 yerel seçimlerinde Pendik Belediye Meclis Üyesi olmuştur. 2015 yılında CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevine başlamıştır. 2019 yerel seçimlerinde yeniden belediye meclis üyesi seçilmiştir.

Video Haber: Samet Övüç
Kamera: Aziz Sarı