Özel Pendik Şifa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Bilgilendiriyor: “Lamine Protez”

Özel Pendik Şifa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimi Dt. Avni Fatih Günyüzlü, lamine protez işlemi hakkında bilgilendirmede bulundu. Pek çok kişinin merak ettiği bu konuyla alakalı önemli bilgiler aldık. Lamine protezler ile ilgili merak edilenleri sorduk, detaylı yanıtlar aldık. Aldığımız yanıtları sizin için sıraladık.

LAMİNE PROTEZ NEDİR?
-“Dişlerin yalnızca ön yüzeylerinde düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulan doğal ve estetik görünüme sahip sabit diş protezi uygulamasıdır.”

LAMİNE PROTEZ HER HASTAYA UYGULANABİLİR Mİ?
-“Diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen kuron yaptırmamış olan kişilere uygulanabilmektedir. Porselen lamineler dişeti sağlığı iyi olan kişilere veya sağlıksız dişetlerine sahip kişilere dişeti sağlığı kazandırıldıktan sonra uygulanır.”

LAMİNE İŞLEMİ HEKİM VE HASTA AÇISINDAN FARKLILIKLAR NELERDİR?
-“Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, Ön dişlerde bulunan eski ve renkleşmiş dolguların değiştirilmesinde, Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir. Diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen kuron yaptırmamış olan kişilere uygulanabilmektedir.”

LAMİNE İŞLEMİ SONRASI HASTA AÇISINDAN KULLANIMI VE KONFORU NASILDIR?
-“Hekim tarafından en büyük fark; Lamine Protez dişten kesim olmayan veya minimal kesim ile dişin yalnızca ön yüzeyine uygulanır. Dişlere tek tek uygulanır. Hasta açısından ise dişler tek tek yapıldığı için doğal olana en yakın şekilde işlem yapılır böyle hasta tedavi sonrası temizliği ve bakımı normal bir diş gibi yapabilir. Kullanımında da dikkat edilmesi gerekir çünkü çok ince yapılıdır diş ipi, diş fırçası kullanımına devam edilerek, sert gıdalar yerken de dikkat edilmesi gerekir.”

LAMİNE DİŞLERİN ÖMRÜ NE KADAR?
-“Lamine diş kaplamasını uzun süre kullanmak isteyen kişiler günde iki defa diş fırçalama işlemini gerçekleştirmelilerdir. Bunun haricinde lamine dişlerin ortalama kullanma ömürleri 10 ila 15 sene kadardır. Kalem ısırma, diş sıkma, diş gıcırdatma gibi eylemler lamine diş ömrünü kısaltmaktadır.”

“Detaylı bilgi almak isterseniz bizi ağız ve diş sağlığı merkezimizde ziyaret edebilirsiniz.”

Dt. Avni Fatih Günyüzlü