Pendik Zabıtası Kaçakla da Mücadele Ediyor

Pendik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından okul kantinleri ve çevre ticarethaneler başta olmak üzere gıda satışı yapan bakkal, market, süper market, kuruyemişçi ve tütün satışı yapılan işletmelere yönelik denetimler aralıksız devam ediyor.

Yasa gereği sadece eczanelerde satılması gereken fakat bakkallarda da satışının yapıldığı belirlenen çeşitli ilaçlara ve satışa hazırlanmış çok sayıda kaçak sarma sigaraya ekiplerce el konuldu. Eylül ayından bu yana gerçekleştirilen denetimler sırasında satışı yasak olan çok sayıda sarılmış kaçak sigara, usulsüz satışı yapılan ilaç, patlayıcı madde (torpil, kızkaçıran, çatapat vb.) ve son kullanma tarihi geçmiş gıda maddesi tespit edildi. Denetimler sırasında kasalar dolusu son kullanma tarihi geçmiş margarin, bebek mamaları, çeşitli markalarda bisküviler, hazır yufka, sucuk ve puding gibi mutfaklardan eksik olmayan kuru gıda maddelerinin yanı sıra şişelerce limon suyu ve gazlı içecek ekiplerce toplandı.

Uygulama neticesinde 15 işletmeye mevzuat hükümlerince cezai yaptırım uygulanırken gıda maddeleriyle ilgili olumsuzluk belirlenen işletmelere idari para cezası uygulanırken kaçak sigara satışı yapılan işletmeler mühürlenerek ticari faaliyeti durduruldu. Yapılan açıklamaya göre denetimlerin periyodlar halinde rutin olarak devam edeceği ve el konulan ürünlerin tamamının imha edilmek üzere depolarda muhafaza altına alındığı bildirildi.