Pendik Millet Bahçesi İhale Edildi – Öyle Bir Yere Yapılıyor ki Şaşıracaksınız

Pendik’in yeşiline yeşil katacak olan Millet Bahçesi Projesi’nin ihalesi gerçekleşti.

288 bin metrekarelik alana inşa edilecek proje; sosyal donatıları, ekolojik tarım alanları ve göletleriyle her yaştan vatandaşa hitap ederken aynı zamanda kendi enerjisini de üretecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 288 bin metrekarelik alanda kurulacak Pendik Millet Bahçesi’nin ihalesi yapıldı. 14 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen ihale kapsamında Dumlupınar ve Fevzi Çakmak Mahalleleri sınırları içerisinde kalan maden sahası yeşillendirilerek sosyal donatı alanlarıyla birlikte Millet Bahçesi’ne dönüştürülecek.

Denize nazır dev arazi yeşilleniyor

Denize hakim konumuyla Pendik’in değerli alanlarından biri olan bölge; mini göleti, çocuk oyun alanları, açelya ve su bahçeleri ile donatılmış oturma ve dinlenme alanlarıyla her yaş grubunun keyifli ve huzurlu vakit geçirebileceği bir konuma getirilecek.

Sosyal, kültürel ve sportif alanlar

Pendik Millet Bahçesi’nde gençlerin kitap okuyabileceği, ücretsiz internet hizmetinden faydalanabileceği ve derslerini çalışabileceği Millet Kıraathanesi, cami, otopark, açık hava sineması, eğlence parkı, piknik alanı ve pazar yeri bulunacak. Dinlenme, koşu ve yürüyüş eylemlerinin herkes tarafından erişilebilir bir yapıda kurgulandığı Pendik Millet Bahçesi Projesinde, çocuk ve gençlere hitap eden oyun alanları ve amfi tiyatrolar da yer alacak.

Ekolojik tarım yapılacak

Kent tarım alanları ve ekolojik pazar temalarının da olacağı Pendik Millet Bahçesi’nde, İstanbul’da yetiştirilen meyve ve sebzeler için setler ayrıldı. Bu alanlar kentlinin de katılımının sağlandığı, kompost üretim alanlarıyla organize edilecek olan ekolojik tarım alanı olarak tasarlandı.

Kendi enerjisini üretecek

Proje, aynı zamanda çevreci yapısıyla da öne çıkıyor. Pendik Millet Bahçesi tümüyle kendi üretim ve işletmesiyle, atık bırakmadan, dışarıdan enerji almadan, kendi iç döngüsünde tıpkı doğanın kendisi gibi yaşayacak sosyal donatı ve yeşil alan olacak.