Pendik Kent Konseyi Pendiklileri Uyardı – Çok Önemli Bir Konu

Geçtiğimiz günlerde yönetim kadrosu değişen, Süleyman Yılmaz başkanlığındaki Pendik Kent Konseyi, Pendiklileri geçici barınma adı altında kiralanan evler hakkında uyardı. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere Pendik, son yıllarda kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, STK’lar ve diğer tüm kent paydaşlarının özveri ve destekleriyle büyük bir kalkınma ivmesi yakalamıştır. Değişim ve gelişimi şehrin her yerinde görmek ve her alanda izlemek mümkün. Elbette tüm bu gelişmeler, ülke insanımız için Pendik’i bir cazibe merkezi haline dönüştürmektedir.
Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine herkesin bu ilgisi, şehrimize olan göçleri de beraberinde getirmektedir. Yine bu göçlerin dışında Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı niteliğindeki güzide şehrimizin bu güzergâhlar arasında transit geçişlerde geçici barınma alanı olarak görülmesine yol açmıştır. Bunun tabi sonucu olarak şehrin farklı noktalarında yer alan boş konutların geçici misafirlerce, kayıt dışı şekilde, günübirlik olarak kiralanmasına sebebiyet vermiştir. Ancak son derece doğal görünen bu sürecin terörizmle mücadelede olumsuz etkilerini de üzülerek kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.Nitekim son zamanlarda ülkemizde artan terör olaylarına karşı alınan sıkı güvenlik tedbirleri, teröristlerin çok sık adres değiştirmesini zorunlu kılmış bu da onların günübirlik kiralayabilecekleri konutları tercih etmeleri sonucunu doğurmuştur. Biliyoruz ki İstanbul gibi büyük bir metropolün parçası olarak Pendik’imiz vatandaşları olarak da bizlere bu süreçte ciddi sorumluluklar düşmektedir.Pendik Kent Konseyi olarak bizler, tüm Pendiklileri, bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Vatandaşlarımızın günübirlik konut kiralama konusunda son derece dikkatli olmalarını ve şüpheli durumlar karşısında güvenlik güçlerimize derhal bilgi vermelerini talep ediyoruz.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Pendik Kent Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz