Pendik Belediyesi ekipleri, Koronavirüs’e (COVID-19) karşı başta okul,cami, kültür ve spor merkezleri olmak üzere tüm toplu kullanım alanlarında günlük dezenfekte çalışması başlattı.
Tam donanımlı 5 ekip; kaymakamlık, okul, cami, kültür ve spor merkezleri gibi ortak kullanım alanlarını Koronavirüs’e (COVID-19) karşı özel bir kimyasalla dezenfekte ediyor. Okullardaki koridor ve tuvaletler; camilerdeki abdesthaneler; kültür merkezlerindeki olası tüm temas noktaları hijyen açısından uygun hale getiriliyor. Koronavirüs’e (COVID-19) karşı etkili dezenfekte işlemi, virüs tehlikesi sürdüğü müddetçe haftanın her günü yapılacak.
![](https://www.pendiklitv.com/wp-content/uploads/2020/03/89236281_2641048792790962_3627463235705241600_n-600x361.jpg)
Dezenfekte işlemi insana zarar vermiyor
Belediye ekipleri Koronavirüs’e karşı Sağlık Bakanlığının önerdiği bir kimyasal türünü kullanıyor. Bu kimyasal ortamda koku bırakmıyor ve insan sağlığına zarar vermiyor.
Virüslerden nasıl korunur?
-Uzmanlar; virüslerin 3-4 yılda bir yüzey antijenlerini değiştirip daha şiddetli şekilde insanları etkilediğini, el hijyeni gibi basit önlemlerle korunmak ve evde istirahat ederek salgına dönmesini önlemenin mümkün olduğu dile getiriyor.
-Antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi bulunmadığından doktor önermediği sürece antibiyotik kullanılmamalı, hastaların bu hastalığa özgü viral ilaçları doktor kontrolünde kullanması gerekiyor.
-Yüksek ateşi olan kişilerin maskeyle dolaşmaları, kalabalık ortamlarda bulunmamaları, işe gitmeyip dinlenmeleri, hastalanan çocukların da okula gönderilmemeleri önerilmektedir.
-El hijyenine özellikle dikkat edilmeli. Eller dezenfektan ya da sabunla sık sık yıkanmalı. Zorunlu haller dışında hastalığın bulaşma olasılığının arttığı kalabalık ortamlar, kapalı alanlar, toplantılar, ve ulaşım araçlarında uzun süre bulunulmamalı.
-Özellikle hasta kişilerden uzakta durulmalı. Aynı ortamda hasta varsa başka odada kalınmalı veya mümkünse maske takılmalıdır.
-Kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalı; telefon, havlu, çatal, bıçak, tablet ve bilgisayar faresi gibi malzemeler hasta kişilerle ortak kullanılmamalıdır.
-Eller özellikle de öksürdükten, hapşırdıktan sonra ve toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra sabun ve bol suyla yıkanmalıdır. Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra kullanılan mendiller hemen
çöpe atılmalıdır.
-Bulaşma yolları olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas edilmemelidir.
-Virüs bulaştığı ya da taşıdığı şüphesinde bulunanlar mutlaka tam teşekküllü bir hastaneye müracaat etmeli ve endişeler doktorlarla paylaşılmalıdır.