Pendik Belediyesi Koronavirüs’e Karşı Önlem Aldı

Pendik Belediyesi ekipleri, Koronavirüs’e (COVID-19) karşı başta okul,cami, kültür ve spor merkezleri olmak üzere tüm toplu kullanım alanlarında günlük dezenfekte çalışması başlattı.

Tam donanımlı 5 ekip; kaymakamlık, okul, cami, kültür ve spor merkezleri gibi ortak kullanım alanlarını Koronavirüs’e (COVID-19) karşı özel bir kimyasalla dezenfekte ediyor. Okullardaki koridor ve tuvaletler; camilerdeki abdesthaneler; kültür merkezlerindeki olası tüm temas noktaları hijyen açısından uygun hale getiriliyor. Koronavirüs’e (COVID-19) karşı etkili dezenfekte işlemi, virüs tehlikesi sürdüğü müddetçe haftanın her günü yapılacak.

Dezenfekte işlemi insana zarar vermiyor

Belediye ekipleri Koronavirüs’e karşı Sağlık Bakanlığının önerdiği bir kimyasal türünü kullanıyor. Bu kimyasal ortamda koku bırakmıyor ve insan sağlığına zarar vermiyor.

Virüslerden nasıl korunur?

-Uzmanlar; virüslerin 3-4 yılda bir yüzey antijenlerini değiştirip daha şiddetli şekilde insanları etkilediğini, el hijyeni gibi basit önlemlerle korunmak ve evde istirahat ederek salgına dönmesini önlemenin mümkün olduğu dile getiriyor.

-Antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi bulunmadığından doktor önermediği sürece antibiyotik kullanılmamalı, hastaların bu hastalığa özgü viral ilaçları doktor kontrolünde kullanması gerekiyor.

-Yüksek ateşi olan kişilerin maskeyle dolaşmaları, kalabalık ortamlarda bulunmamaları, işe gitmeyip dinlenmeleri, hastalanan çocukların da okula gönderilmemeleri önerilmektedir.

-El hijyenine özellikle dikkat edilmeli. Eller dezenfektan ya da sabunla sık sık yıkanmalı. Zorunlu haller dışında hastalığın bulaşma olasılığının arttığı kalabalık ortamlar, kapalı alanlar, toplantılar, ve ulaşım araçlarında uzun süre bulunulmamalı.

-Özellikle hasta kişilerden uzakta durulmalı. Aynı ortamda hasta varsa başka odada kalınmalı veya mümkünse maske takılmalıdır.

-Kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalı; telefon, havlu, çatal, bıçak, tablet ve bilgisayar faresi gibi malzemeler hasta kişilerle ortak kullanılmamalıdır.

-Eller özellikle de öksürdükten, hapşırdıktan sonra ve toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra sabun ve bol suyla yıkanmalıdır. Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra kullanılan mendiller hemen
çöpe atılmalıdır.

-Bulaşma yolları olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas edilmemelidir.

-Virüs bulaştığı ya da taşıdığı şüphesinde bulunanlar mutlaka tam teşekküllü bir hastaneye müracaat etmeli ve endişeler doktorlarla paylaşılmalıdır.