Pendik Belediyesi ABD’ye Tazminat Davası Açtı

Pendik Belediyesi, 15 Temmuz’da darbeye kalkışan FETÖ’yü destekleyip koruduğu gerekçesiyle ABD aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı. Belediye Başkanı Kenan Şahin “Hakkımızı sonuna kadar savunacağız” diye konuştu.

Fetullah Gülen

Pendik Belediyesi, 15 Temmuz’da darbeye kalkışan terör örgütü FETÖ’yü destekleyip koruduğu gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı. Davanın gerekçesi olarak ise, 15 Temmuz gecesi bomba yağdıran savaş uçaklarına İncirlik Üssü’nden kalkan tanker uçaklarıyla yakıt desteğinin verilmesi ve ABD’nin darbeci elebaşı Fethullah Gülen’i koruyup kolladığı gösterildi.
YENİ YASA GEREKÇE OLDU

Geçtiğimiz eylül ayında ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen Suudi Arabistan’a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan, “Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası”, aynı zamanda diplomasi ve uluslararası hukukta karşılıklılık ilkesinin sonucu olarak ABD’ye karşı da uygulanabilmesinin önünü açmış oldu. Davanın ülke mahkemelerinde görülmesine usulen ve hukuken engel olunmadığı belirtilirken benzer bir olayın “Mavi Marmara” olayında da yaşandığı hatırlatıldı. İsrail Devleti’nin güvenlik kuvvetleri tarafından Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara Gemisi’ne saldırı gerçekleştirmesi sonucu gemi yolcularından Ahmet Aydın Bekâr, Kayseri 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde maddi ve manevi tazminat davası açmış ve İsrail Devleti tazminatları ödemeye mahkum edilmişti.

Kenan Şahin

HAKKIMIZI SAVUNACAĞIZ

Benzer durumun “Mavi Marmara” olayında yaşandığını ve hatırlatan Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, “İsrail Türkiye’ye tazminat ödemeye mahkum edildi. Bu bizler için bir emsal oluşturdu.15 Temmuz gecesi FETÖ mensupları ve destekleyicileri aynı şekilde 241 vatan evladını şehit etti. Bu nedenle ABD aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtık. Ülkemizin gördüğü zararı hukuk yoluyla geri almak için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Yeni Şafak