Pendik Belediye Meclisinde Bir Fincan Meselesi…

Pendik Belediye Meclisi Haziran Ayı 1. Birleşim 1. Oturumu oldukça ses getirdi. Meclis toplantısının bir bölümünde, CHP Grup Başkan Vekili Hayriye Uyanık’ın; “Kahve fincan setleri ihale tarihinden önce, seçim öncesi nasıl dağıtılmıştır?” sorusu toplantının en dikkat çeken anlarından biri oldu.

Her dönem, kimi belediyeler belli başlı promosyon ürünlerini vatandaşlara dağıtıyor. Bu durum, toplumun büyük bir kesimi tarafından onaylansa da azımsanmayacak bir kesimi tarafından da eleştiriliyor. Bu eleştirilerin Pendik’te farklı bir boyu kazandığını söylemek mümkün.

3 Haziran 2024 tarihinde yapılan Pendik Belediye Meclisi Haziran Ayı 1. Birleşim 1. Oturumunda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Hayriye Uyanık, yazılı bir önerge sundu. Uyanık, Pendik Belediyesinin 19.04.2024 tarihli karton çantalı kahve fincanı seti ve tepsi içeriği olan bir ihale yaptığını, 10.05.2024 tarihinde sözleşmesinin imzalandığını ifade ettiği ihaleye ilişkin konuştu.

İfade edilenlere göre; Pendik Belediyesi, karton çantalı kahve fincanı seti ve tepsi almak üzere 19 Nisan 2024 tarihinde ihaleye çıktı.
Belediyenin 14.3 milyon lira yaklaşık maliyet belirlediği ihale, 10 milyon 950 bin liralık en düşük teklifin sahibi şirket tarafından kazanıldı.
10 Mayıs 2024 tarihinde ihaleyi kazanan şirket ile belediye arasında, sözleşmeye göre ilçede yaşayan vatandaşlara dağıtılmak üzere 50 bin adet karton çantalı kahve fincan seti ve 50 bin adet tepsi alımı yapıldı.

İhale tarihi 19 Nisan 2024 olduğu hâlde, promosyon fincan setinin 12 Mart’ta teslim alındığına ilişkin bir sosyal medya paylaşımının olduğunu söyleyen CHP’li Hayriye Uyanık, “Nasıl olur da daha ihalesi yapılmamış bir ürün seçim öncesi vatandaşlara dağıtılıyor? Üstelik ihale tarihi seçimden sonrası…” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere yerel seçimler 31 Mart 2024 tarihinde yapılmış ve AK Partili Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin en yakın rakibi CHP’li Süleyman Tarık Balyalı’nın 8 bin oy ile önünde seçimi kazanmıştı.