Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin Basın Mensuplarıyla Buluştu | 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Pendik’te hizmet veren basın mensuplarıyla bir araya geldi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Belediye Başkanı Ahmet Cin, belediyenin yatırımlarına ilişkin de basın mensuplarına bilgi verdi.

Pendik Belediyesi Aydos Spor Kompleksi’ndeki buluşmada Belediye Başkanı Ahmet Cin, gazetecilerin gününü kutladıktan sonra Pendik Belediyesinin yatırımlarına ilişkin konuştu. Programa Pendikli TV’den Samet Övüç, Emin Sancaktutan, Ecem Uyucu ve Merve Şimşek katıldı.

Basın mensuplarının sorularına da cevap veren Ahmet Cin’in açıklamalarından satır başları ise şöyle:

“GAZETECİLER TOPLUM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR”
Konuşmasına gazetecilerin toplumdaki yerine değinerek başlayan Belediye Başkanı Ahmet Cin; “Gazeteciler toplum için çok önemlidir. Sizler vatandaşlarla bir aradasınız. Sorunları, memnuniyetleri daha yakından görüyorsunuz. Bizlere de bu süreçte vereceğiniz tavsiyeler bizim için çok kıymetli.” dedi.

“TALEP, ŞİKAYET VE ÖNERİLERİ DİNLİYORUZ”
Pek çok farklı görüşe sahip insanla fikir alışverişinde bulunduklarını ifade eden Belediye Başkanı Ahmet Cin; “31 Mart 2019 itibarıyla görevdeki 4. yılımızı tamamlıyoruz. 2019 yılından beri sürekli ivme kazanan bir yerel yönetim anlayışındayız. ‘Pendik’i beraber yöneteceğiz’ sözümüz vardı. Bir çok kişi ve kurumla irtibat kurarak talep ve şikayetleri dinliyoruz. ‘Ne varsa Pendik’te var’ diyerek yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

“ORTA VADELİ PLANLARIMIZI HAYATA GEÇİRİYORUZ”
“Vizyoner belediyecilik anlayışıyla, projelerimizi önümüzdeki 50 yılı kapsayacak şekilde planlıyoruz. Örneğin, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ikinci pistini açmak için artık gün sayıyoruz. Birileri, ‘Uçak inmeyen yerde havalimanının ne işi var?’ derken, biz muhtemelen mayıs ayında ikinci pistimizi de açarak günlük yolcu kapasitemizi yüz binlerden de yukarı taşıyacağız.”

“BELEDİYE YATIRIMLARI SÜRÜYOR”
“Sadece 2022 yılında 600 Milyon liralık yatırama pay ayırdık. Yatırım oranlarımızı artırarak devam ediyoruz. Ayrıca ‘Sosyal Belediyecilik’ için de %7-%9 arasında bütçeler ayırıyoruz.”

“GENÇLERLE OLMAK HOŞUMA GİDİYOR, BENİ RAHATLATIYOR”
Gençlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Belediye Başkanı Ahmet Cin, “Onlarla birlikte olmak beni rahatlatıyor. Kendi duygu ve düşüncelerini saf ve temiz bir şekilde aktarıyorlar. Gençlerimiz ağır bir eleştiri yapsa bile zoruma gitmiyor. Gençlik üzerine çok ciddi çalışmalar yaptık.  Kütüphaneler, spor kompleksleri, gezi programları, maddi destek, gençlik kampı, boğaz turları ve etütler bunlardan bazıları. Bizi desteklediklerini görmek hoşumuza gidiyor” dedi.

“ŞEHİR MÜZESİ PENDİK İÇİN ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN”
“Hatboyu Caddesi’nden Sancak Köprüsü’ne doğru gelirken solda kalan demiryollarına ait bir alan var. Mülkiyeti bize geçti. Son işlemler yapılıyor. Bu alana şehir müzesini kuracağız. Projesi hazır durumda. Şehir Müzesi’nin taş yapıdan oluşan bir mimarisi olacak. Proje tamamlandığında ziyaretçiler müzenin hem açık hem de kapalı alanlarını gezebilecek. Buradaki tarihi yapıya zarar vermeyeceğiz. Alan yeşil bir alan olacak ve sosyal donatılarıyla, mescit ve oturma alanlarıyla kente değer katacak.”

“İBB PENDİKLİ’YE KULAK VERMİYOR”
Basın mensuplarının, Pendik’teki İBB projelerinin gidişatını öğrenmek için sorduğu sorulara cevap veren Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin; “Ne yazık ki İBB Pendikli’ye kulak vermiyor. Metrolar durdu, alt geçitler kapalı, İETT seferleri problemli ve daha pek çok sıkıntı var. Mesela Pendik’te inşaatı tamamlanmış, hazır olan 432 sosyal konut var. Bunlar İBB’nin gecekonduda kalan vatandaşlara hak sahipliği dolayısıyla yaptığı konutlar. Ama İBB bu konutları vatandaşlara teslim etmiyor ve bu evlerde şuan kalan birileri var. Kim oldukları ise meçhul… Biz bu konuyu da önemsiyoruz ve takipçisi olacağımızı buradan ilan ediyoruz.
Baktığımız zaman Pendik-Kaynarca-Tuzla Metro hattı da Pendik Merkez-Kaynarca Metro hattı da problemli. Vatandaş İBB’den hizmet bekliyor. Biz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızla görüşmelerimizi yaptık. Gerekirse vatandaşımızın faydası doğrultusunda bu projeleri de hükümetimiz üstlenecek ve vatandaşımızı bu mağduriyetten kurtaracak.
Daha önce biliyorsunuz Kavakpınar-Sabiha Gökçen Havalimanı Bağlantı Yolu Projesi de durmuştu. Hatta Pendikli TV bunun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili müteahhit arasında geçen taahhüt diyaloğunu yayınlamıştı. Biz bu konuyu gündeme taşıyınca çok şükür bu proje tamamlandı. Biz yine vatandaşın faydasına olacak her girişimde bulunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Programın sonunda Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla hazırlanan hediyeleri Pendikli Basın Mensuplarına takdim etti. Program hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından son buldu.