Niyazi Güneri CHP Pendik İlçe Başkanı Oldu

Cumhuriyet Halk Partisi 13. Olağan Pendik İlçe Kongresi yapıldı. 380 delegenin oy kullandığı kongrede, oyların 208’ini alan Niyazi Güneri yeni ilçe başkanı seçildi. 9 saat süren kongreye ilgi yoğun, ortam gergindi.

27 Ağustos 2023 Pazar günü Pendik Atatürk Kültür Merkezi’nde tertiplenen kongre saat 12.30’da başladı. Seçimden önce kürsü konuşmaları yapıldı. Konuşmalarda tansiyon yükseldi. Zaman zaman gergin anların yaşandığı kongrede, Niyazi Güneri CHP Pendik İlçe Başkanı oldu.

Kullanılan toplam 380 oydan 3 oy geçersiz sayıldı. Geçerli 377 oydan 208 oy alan Niyazi Güneri, CHP’nin yeni ilçe başkanı seçildi.  Güneri ile yarışan Erol Şahin ise 169 oyda kaldı.

İKİ ADAYIN YARIŞI VARDI

Son yıllardaki en gergin kongrelerden birisi olarak dikkat çeken 13 Olağan Kongre gününde; konuşmacılar kürsüde akıllarından ve gönüllerinden geçenleri ifade ettiler. Öz eleştiriler yapıldı, veryansınlar edildi.

Zaman zaman gergin anlar yaşandıysa da, günün sonunda iki adayın da eli aynı anda havaya yükseldi.  

Yarışan iki adaydan  Niyazi Güneri 208, diğer aday Erol Şahin ise 169 oy aldı. Bu sonuca göre yeni ilçe başkanı Niyazi Güneri oldu.

SALON TIKLIM TIKLIM DOLUYDU
Kongreye partililer yoğun ilgi gösterdiler. Salon tamamen doldu, salonun dışında da katılımcılar vardı.

Delege ve üyelerin yanı sıra kongreye CHP bölge milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, eski dönem ilçe başkan ve yöneticileri, misafir ilçelerden CHP yöneticileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldılar.

KONGRE TAM 9 SAAT SÜRDÜ 
Öğleden sonra 12:30’da başlayan kongre, kürsü konuşmaları nedeniyle uzadı. Oy kullanımı ve sayım işlemi 21:00’de sona erdi. Salon ancak 21:30’da boşaldı. Toplam süre 9 saate ulaştı.

ESKİ İLÇE BAŞKANI DOĞAN ÇAKMAK AĞIR ELEŞTİRİLDİ
Kongrede baştan sona yüksek bir gerginlik hakimdi. İlçe başkanlarından Gülşen Tufan konuşma hakkını kullandığında kendinden önceki ilçe başkanı Doğan Çakmak’a ağır eleştiriler yöneltti. 
Tek adamlıkla ve ilçedeki laptopu görevi bırakınca kendi ukdesine geçirmekle eleştirilen Doğan Çakmak’a, cevap hakkını kullanırken özellikle salondaki gençlerden ıslıklarla, sloganlarla tepki yağdı.

Yine eski ilçe başkanlarından Kemal Ercan da konuşmasında Doğan Çakmak’ı yönetim anlayışından dolayı eleştirmeye devam etti.

Cevap hakkını 2. kez kullanmak isteyen Çakmak, yine protesto edildi. Çakmak siyasi hayatındaki en ağır eleştirilerle bu kongrede yüzleşmiş oldu.

Gerginliği gidermek için her iki ilçe başkan adayı da sahneye çağırıldı ve salonun sakinleşmesi için gayret sarf ettiler.

Daha sonraki konuşmacılardan CHP Eski Milletvekili Ali Kumkumoğlu da ortamı yumuşatan ve genel çerçeveyi yorumladığı bir söylem gerçekleştirdi.

BURHAN KÖSEOĞLU’NDAN ÇARPICI ELEŞTİRİLER

Pendik’in ilçe olduktan sonraki ilk belediye başkanı Burhan Köseoğlu da önemli konuşmacılardan biriydi.

Köseoğlu konuşmasında, CHP’nin Pendik’te seçimi kaybetmesine neden olan bazı şahısların salonda bulunduğunu ifade eden ağır bir eleştiride bulundu. Büyükşehir belediyesinin performansını da eleştiren Köseoğlu’na daha sonra kürsüye gelen Tarık Balyalı cevap verdi.

Balyalı’nın konuşması salondakilerden alkış ve taktir aldı.

Tabirin tam anlamı ile herkesin eteğindeki taşları döktüğü, düşüncelerini, eleştirilerini, dilek ve temennilerini doya doya ifade ettiği kongre tarihi bir toplantı olarak kayıtlara geçti.

GÜNERİ: HEDEFİMİZ BELEDİYE BAŞKANLIĞINI KAZANMAK
Seçim sonuçları belli olduktan sonra teşekkür konuşması için kürsüye diğer aday Erol Şahin ile birlikte çıkan Niyazi Güneri; “ Bundan sonra birlik ve beraberlik içinde önümüzdeki yerel seçimlerde belediye başkanlığını kazanmak için mücadele edeceğiz. Seçimi kazanamazsak ilçe başkanlığı görevini bırakacağım” dedi.

Güneri kongre sürecini yöneten ilçe başkanı Bayram Bekar’a da teşekkür etti.

Kongre hatıra fotoğrafı çekimleri ile sonlandı.

İLÇE YÖNETİM KURULU:

Özlem Balkış

Mustafa Barış Başarslan

Ayhan Boz

Aygün Canbolat

Kadir Furkan Dalbudak

Serife Diltemiz

Mehmet Ali Firat

Kerem Gökçe

Seher Adalet Gül

Zafer Gürsel

Gönül Güzel

Kemal Karacan

İhsan Kelle

Yasemin Koşutan

Abbas Uğurdan

Güler Güney Ünsal

Mehmet Yıldırım

İbrahim Yıldız

YEDEK YÖNETİM KURULU:

Karip Demirtaş

Ali Şeker

Yeşim Haki

Ayla Taştan

Sinan İçin

Selda Nalan Tiyeli

Hüseyin Gül

Veli Gürbüz

Oğuz Kayar

Fuat Emri

Selahattin Buyurman

İsmail Dağdelen

Ömer Barancandar

Eylül Akmermer

Coşkun Güzel

Haydar Kılıç

Ferdi Hız

Eren Sert

İL DELEGESİ:

Dursun Gökdemir

Samir Albayrak

Havva Gulenç

Özge Aslan

Deniz Aydemir

Niyazi Güneri

Ali Ham

Müslim Aytaç

Levent Çelik

Rabia Nur Keleş

Yusuf Çetintaş

Ali Kemal Kumkumoğlu

Nazım Demir

Cansu Çisem Muti

Filiz Doğan

İsa Öztürk

Abidin Ekren

Kadir Taştan

Kemal Ercan

Arif Tosun

Halil Geçmen

Gülşen Tufan

Cafer Fidan

Müşika Vatankulu

Özcan Yıldız