Mehdi Kaya: “Pendik’te Bulunan 100 Bin Erzurumlu Adına Çalışıyoruz”

Yeni dönemde seçilerek göreve başlayan Pendik Kaynarca Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehdi Kaya, yerel basın mensupları ile bir araya geldi.
4 Şubat 2023 Cumartesi günü Esneyalı Mahallesi’ndeki Tarihi Erzurum Cağ Kebapçısı’nda akşam yemeği ikramında bulunan Kaya, yemek organizasyonu sonrasında basın mensuplarını dernek merkezinde ağırladı.
Mehdi Kaya yaklaşık 1.5 saat süren ve karşılıklı sohbet şeklinde geçen bu bölümde, derneğin vizyonu ve gerçekleştirmeyi düşündükleri faaliyetler ile ilgili bilgiler aktardı.

“PENDİK’TE 100 BİN ERZURUMLU YAŞIYOR”
Pendik ilçesinde yaklaşık 100 bin Erzurumlu hemşehrisinin yaşadığını, 35 bine yakın da seçmenin bulunduğunu belirten Kaya; “Biz yönetimdeki arkadaşlarımız ile hemşerilerimizin birlik – beraberlik ve dirliği için çalışıyor bu noktada projeler üretiyoruz” dedi.

“İKİ DÜĞÜN SALONUNU İŞLETMEYE AÇIYORUZ”
Derneğin ekonomik olarak kimseye ihtiyaç duymaksızın hizmet üretebilecek bir yapıya kavuşturulmasını hedeflediklerini ifade eden Kaya; “Sadece üye aidatları ve bağışçıların yardımları ile yetinmeyeceğiz. Dernek adına iki düğün salonu işletmesini gerçekleştireceğiz. Buralardan elde edeceğimiz gelirler ile sosyal – kültürel – ekonomik anlamda hemşerilerimize yardımcı olacağız.
Düğün salonlarımız son derece geniş ve kullanışlı. Üyelerimizin çok daha uygun şartlarda faydalanmalarını sağlarken, bu salonları düğün – nişan ve benzeri organizasyonların haricinde, hafta içlerinde kültürel ve sosyal amaçlı etkinlikler için de değerlendireceğiz” ifadelerinde bulundu.

“GENÇLER VE YAŞLILAR ARASINDAKİ KUŞAK KOPUKLUĞUNU GİDERMEK İSTİYORUZ”
Bu dönem özellikle gençlere eğilmek istediklerini söyleyen Mehdi Kaya; “Yeni kuşağı temsil eden gençlerimiz ile yaşlılarımız arasında bir diyalog eksikliğinin – kopukluğunun olduğunu görüyoruz. Oysa gençlerimiz büyüklerinin tecrübelerinden istifade edebilmeli kendi kültürlerine de yabancı kalmamalılar.
Bu nedenle gençler ve yaşlılarımızın bir araya gelerek sohbetler edebileceği ortamlar oluşturmayı planlıyoruz. Bununla birlikte bölgemizde yaşayan gençlerimizi, gerçekleştireceğimiz kültürel gezilerle; babalarının – atalarının doğduğu yaşadığı Erzurum’a götürmeyi, buradaki manevi havayı tatmalarını, kendi kültürlerini yakından tanımalarını sağlamayı düşünüyoruz” dedi.

“SİYASİ BİR HEDEFİM YOK”
Kaya basın mensuplarına yaptığı açıklamada siyasi bir hedefin olmadığını belirterek şu sözlere yer verdi; “Ben bu görevi arkadaşlarımın ricası üzerine üstlendim. Bu yüzden de kendi özel işlerimden tamamen feragat etmiş bulunuyorum. Tüm mesaimi dernek çatısı altında ekip arkadaşlarımla birlikte hemşerilerime hizmet için değerlendiriyorum. Bunu yaparken de kişisel olarak hiçbir siyasi hesabımın – talebimin olmadığını özellikle belirtmek isterim”

“ERZURUMLULAR GENEL VE YEREL ÖLÇEKTE YER ALABİLMELİ”
Kişisel olarak siyasi bir beklentisinin bulunmadığını fakat Erzurumlular olarak gerek genel gerekse yerel yönetimlerde temsil haklarının hak ettikleri oranda gerçekleşmesi için mücadele vereceklerini ifade eden Kaya; “Allah eksikliklerini göstermesin ama bazı illerimiz sahip oldukları nüfus oranından çok daha yüksek bir oranda millet meclisinde, yerel yönetimlerde, kamu kurum ve kuruluşlarında yer alarak temsil edilmekte.
Erzurumluların ise son dönemlerde göz ardı edildiğini düşünüyoruz. Bu noktada da kamuoyu oluşturmak ve hemşerilerimize destek vermek istiyoruz.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da, seçim öncesi konuya gereken hassasiyeti göstermesini diliyoruz” şeklinde bir çıkış yaptı.

“BAŞKAN CİN’DEN MEMNUNUZ”
Pendik Belediyesi ile uyum içerisinde olduklarını belirten Mehdi Kaya; “Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Cin derneğimize her daim yakınlık gösteren bir isim. Ne zaman bir ihtiyaç olsa kendisine rahatlıkla iletebiliyoruz. Sıcak ve samimi bir diyalog içerisindeyiz. İlçemizde yapılan hizmetlerden ve Başkan Cin’in müspet yaklaşımından razıyız” ifadelerini kullandı.

“DEPREMZEDELERİN ACISINI PAYLAŞIYORUZ”
Yaşanan depremin ardından da gazetemize bir açıklama gönderen Kaya; “Ülkemizde yaşanan ve 10 ilimizi de doğrudan etkileyen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Biz Erzurum olarak bu felaketi yaşamış bir iliz. Bu acıları yakından ve yaşayarak biliyoruz.
Elimizden gelen her türlü yardım için kolları sıvamış bulunuyoruz. Bir kampanya başlattık ve topladığımız ihtiyaç malzemelerini Kızılay aracılığı ile afet bölgesine iletiyoruz. Bu tür yardımlaşma çalışmalarımız yaralar sarılana kadar sürecek. Allah memleketimize ve milletimize zeval vermesin” dedi.