Ligin Son İç Saha Maçında Pendikspor’un Rakibi Bandırma

Spor Toto 1. Lig 37. hafta müsabakasında Pendikspor, Siltaş Yapı Pendik Stadyumu’nda Beyçimento Bandırmaspor ile karşı karşıya gelecek. 38 haftalık lig maratonunun son iç saha maçından galip ayrılmak isteyen kırmızı beyazlılar, Çınardere Tesisleri’nde maça hazırlanıyor.

Ligin bitimine kalan son iki haftada puan kaybetmek istemeyen Osman Özköylü’nün öğrencileri, 16 Mayıs 2023 Salı günü 17.00’de Siltaş Yapı Pendik Stadyumu’nda oynanacak olan Beyçimento Bandırmaspor müsabakasına hazırlanıyor.

Spor Toto 1. Lig’de ligi ilk iki sırada bitiren takımlar doğrudan Süper Lig’e yükselmeye hak kazanıyor. Ligi 3. sırada bitiren takım doğrudan play-off finali oynama hakkını elde ediyor. 4-5-6-7 sıralarında bulunan takımlar ise play-off maçları oynayıp finale yükselmeye çalışıyor.

An itibarıyla ligin üst sıralarındaki durum şöyle:
Ligin 2. sırasında, 34 maç oynayıp 66 puan kazanan Çaykur Rizespor bulunuyor.
Ligin 3. sırasında, 35 maç oynayıp 62 puan kazanan Sakaryaspor bulunuyor.
Ligin 4. sırasında, 34 maç oynayıp 61 puan kazanan Pendikspor bulunuyor.
Ligin 5. sırasında, 34 maç oynayıp 59 puan kazanan Eyüpspor bulunuyor.
Ligin 6. sırasında, 34 maç oynayıp 58 puan kazanan Bodrumspor bulunuyor.
Ligin 7. sırasında, 34 maç oynayıp 58 puan kazanan Göztepe bulunuyor.

Sakaryaspor, ligin ikinci yarısında herhangi bir haftayı BAY geçmediği için 1 maç fazlasıyla mücadele ediyor. Ligin son haftası olan 38. haftayı BAY geçecek olan Sakaryaspor, bu haftadan puan alamayacak. O nedenle, 37. haftada Sakaryaspor’un olası bir puan kaybı sonrası Pendikspor da galip gelmeyi başarırsa, Pendikspor üçüncülüğe yükselen takım olacak ve ligin son haftasında her şey belli olacak. 

Daha önceki haftalarda, ligi ikinci bitirip direkt olarak Süper Lig’e çıkmak istediğini dile getiren Pendikspor Teknik Direktörü Osman Özköylü, bu ihtimalin matematiksel olarak hâla geçerli olduğunu ancak zor bir ihtimal olduğunu ifade ederek Beyçimento Bandırmaspor maçı öncesi şunları söyledi:
“Lig içerisindeki iddiamız gerçekten çok yüksek noktalara kadar ulaştı. Özellikle son Sakarya maçından önce kazandığımız Rize maçı bizi ilk iki anlamında direkt Süper Lig’e çıkmak anlamında çok umutlandırmıştı ama maalesef Sakarya maçında özellikle ilk 45 dakikadaki kötü oyunumuz sebebiyle bu maçı kaybettik. Tabii çok önemli bir yara aldık. Özellikle oradan kazanılacak bir 3 puan, önümüzdeki Rize takımının son iki maçta olası puan kayıpları bizi öne geçirecekti. Çünkü ikili averajda onlardan öndeydik veya puan olarak öne geçme ihtimalimiz vardı. Şimdi ligi ikinci bitirmek artık mucizelere kaldı. Şimdi son iki maçta Rize takımının kaybetmesi gerekiyor. Bu mümkün mü? Futbolda her şey vardır ama bakıp göreceğiz. Önemli olan bizim ne yaptığımız. Bizim kazanmamız gereken iki tane maç var. İlk iki şansını yakalayamıyorsak bile üçüncü olarak direkt play-off finali oynama şansımızı kullanmamız gerekiyor. Çünkü diğer türlü 3 tane daha maç oynayıp 4. maç play-off finali oynamak zorundasın. Bu da sezonun sonunda bu kadar yoğunluğun ve yorgunluğun olduğu bir dönemde, çok hırpalayıcı ve yıpratıcı olur. Biz onun için diğer takımlar play-off maçları oynarken, o sırada dinlenip, sakatlarımızı da iyi hale getirip play-off finaline %100 hazır olmak istiyoruz. Bunun için de tabi mutlaka kalan iki maçımızı kazanmamız lazım. Kalan 2 maçımızı kazandığımız zaman zaten hiçbir rakibe bakmadan play-off finaline katılmaya hak kazanıyoruz.
Tabii önemli bir süreç bizim için. Sezon boyu gösterdiğimiz performans, aldığımız sonuçlar, geldiğimiz nokta hiç kimsenin beklemediği ve umut etmediği bir durumdayız. Bu da bizim için çok önemli. Belki sezon başı deselerdi ki; ‘Ya siz hiç çıkmayın maçlara, direkt play-off oynayın.’ herkes kabul ederdi. Ama biz şu anda neyi konuşuyoruz, ‘ilk ikiden Süper Lig’e çıkabilir miyiz?’ bunu konuşuyoruz. Bu da bizim iyi yolda olduğumuzu gösteriyor. Her bakımdan başarılı olduğumuzu gösteriyor.
İnşallah kalan 2 maçtaki alacağımız galibiyetler hedeflerimizi hep canlı tutacak. Bunu da başaracağımızı umut ediyorum.
Sakarya maçının skor olarak bize olumsuz bir tarafı olsa da, o maçtan alınacak dersler var. Oyuncularımız ve biz inşallah Bandırma ve Manisa maçlarında iyi performans ortaya koyarak, bir anlamda hem kendimizi affetmemiz gerekiyor hem de bizden beklentisi çok yüksek olan insanlara kendimize affettirmemiz gerekiyor. İnşallah bunu başaracağız. İnşallah kalan 2 maçı bu dikkat çerçevesinde iyi oynayıp kazanarak bitirmek istiyoruz.”

Pendikspor, 16 Mayıs 2023 Salı günü 17.00’de Siltaş Yapı Pendik Stadyumu’nda Beyçimento Bandırmaspor’u konuk edecek.

Samet Övüç – Pendikli TV