KÖŞE YAZISI | İmplant Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir? | Uzm. Dt. İbrahim Murat Afat

Son Güncelleme 28/10/2022 tarihinde yapıldı

Dental implant işlemi diğer bir çok dental işlemlere göre yani; çekimler, gömülü diş çekimleri,yada kanal tedavisi gibi bir çok işleme göre hem daha kısa süren hemde daha konforlu bir işlemdir. Diş çekimi biraz daha kaba bir işlem olduğu için sonrasında da kemikte bir boşluk oluştuğu için iyileşmesi hem daha uzun hemde ağrılı bir süreç olmuş oluyor. 

Artık İmplant tedavisinde yara küçük olduğu için hem hızlı iyileşiyor, hemde sonrasında kanama gibi ağrı gibi size sıkıntı yaratacak durumlar daha minimalize olmuş oluyor. Bunun yanında implant işlemi sonrasında biz zaten sizin konforunuz için gerekli olan ilaçlarımızı yani ağrı bunların içinde;  kesiciler ödem, önleyiciler  bunların hepsini reçete ediyoruz. Hem işlem sırasında bir sıkıntı yaşamasını engellemiş oluyoruz, hemde sonrasını rahat geçirmeniz için önlemlerinizi almış oluyoruz.

Bu önlemlerin başında buz uygulaması ve ağrı kesici ilaçların düzenli kullanılması geliyor. Buz uygulamasının önemi ordaki dokunun altında ödem birikmemesi için soğuk uygulamak gerekiyor ve siz doktorunuzun uyarılarına uyarsanız gerekli sekilde ilacları kullanır, gerekli zamanlarda soğuk uygulamasını yaparsınız implant ameliyatından sonra ciddi anlamda rahat bir süreç yaşamış olursunuz.

İşlem esnasına gelicek olursakta, bu işlem sırasında zaten diğer bir cok dental işlemde yaptığımız gibi lokal anestezi dediğimiz o bölgeyi uyuşturma işlemini yapıyoruz. Bu uyuşturma işleminden sonra o bölgede işlem boyunca herhangi bir ağrı hissetmiyorsunuz. Uyuşukluk geçerken başlayacak olan ağrılar içinde zaten ilaçlarımızı ve buzumuzu uygulamaya başlamış oluyoruz.

İşlem esnasında dolgu yaptırırmıs gibi bir su çıkartan aletle bir boşluk hazırlıyoruz ve bunun içerisine implantımızı yerleştirip, dikiş atıp kapatıyoruz. Bu işlemleri siz sadece ufak bir ses ve su olarak hissediyorsunuz, sonrasında da hersey kontrol altında oluyor ve size konforlu bir süreç ile veda etmiş oluyoruz. 

Uzm. Dt. İbrahim Murat Afat

Diş Mekan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ağız, Diş, Çene Cerrahisi Uzmanı