Kırgızistan Çolpon Ata Belediyesi Temsilcileri Pendik İlçesini Ziyaret Etti

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Kırgızistan üyelerinden Çolpon Ata Belediye Başkanı Azamat Turdubekov ve beraberindeki Heyet, 4-6 Aralık 2023 tarihlerindeki Türkiye ziyareti kapsamında TDBB’yi, Kardeş Şehri Pendik Belediyesini ve Başiskele Belediyesini ziyaret etti.

Programa katılan Kırgız heyette, Çolpon Ata Belediye Başkanı Azamat Turdubekov, Çolpon Ata Belediyesi Meclis Başkanı Bolot Bakirov, Çolpon Ata Belediyesi Belediye İştirakleri daire başkanı Daniyar Sokinov, Çolpon Ata Temizlik İşletmesi genel müdürü Emil Abykeev yer aldı.

Pendik Belediyesinin Kardeş Belediyelerinden Kırgızistan Çolpon Ata Belediyesi Pendik’i ziyaret etti. Kırgızistan’dan gelen heyet, Pendik’teki yatırımları inceledi.

Pendik Belediyesinn Kardeş Belediyelerinden Kırgızistan Çolpon Ata Belediyesi Pendik’i ziyaret etti. Kırgızistan gelen heyette Çolpon-Ata Belediye Başkanı Turdubekov Azamat ve protokol yer aldı. Pendik’e gelen heyet öncelikle yapılan alt ve üst yapı yatırımları hakkında bilgi aldıktan sonra çeşitli tesisleri gezdi. Tam Otomatik Atık Ayrıştırma Tesisi, Kaynarca Yeni Nesil Yaşam Merkezi, Vefa Kıraathanesi, Engelsiz Atölye ve Hayır Çarşısı’nı gezen heyet. buralardaki faaliyetleri inceledi. Ziyaretin sonunda hediyeler takdim edildi.

Programın birinci günü 4 Aralık tarihinde heyet TDBB’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi. Ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade eden TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kırgızistan’ın TDBB’nin en aktif işbirliği yaptığı üye ülkelerinden biri olduğunu, Kırgızistan ayrıca TDBB’nin Yönetim Kurulunda da temsil edildiğini belirtti. Solak, “TDBB kuruluşundan bu yana Kırgızistan’da çok sayıda projeyi hayata geçirdi. Kırgızistan yerel yönetimleri ile yakın işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz Belediyecilik faaliyetlerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerine de destek oluyoruz. Kırgızistan ile geniş bir alanda işbirliği içerisinde olmaya gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çolpon Ata Belediye Başkanı Azamat Turdubekov da görüşmede, Türkiye’deki belediyelerle yakın işbirliği yapmak istediklerini ve bu çerçevede kardeş şehir ilişkilerini önemsediklerini belirterek, bu süreçteki katkıları için TDBB’ye teşekkür etti.

Programın ikinci günü 5 Aralıkta heyet Pendik Belediyesini ziyaret ederek Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atakan Yüce ile bir araya geldi. Ardından heyet Belediye İştirakleri, Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Çalışmalarıyla ilgili Sunum ve saha gezisi yaparak Pendik Belediyesi’nin çalışmalarını yakından gördü. Ardından heyeti Pendik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde Başkan Yardımcısı Vahap Doğan ağırladı ve heyete yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Programın üçüncü günü olan 6 Aralık tarihinde ise heyet Kocaeli’ye geçerek Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ile bir araya geldi.