Mehmet Salih Usta: “Anket Sonuçları Açıklandı; Öndeyim!”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) geçmiş dönemlerde Pendik Belediye Başkan Adayı gösterdiği Mehmet Salih Usta, Türkiye’nin iki önemli araştırma şirketine anket yaptırdı. Aday adaylık başvurusu yapmayan Usta, “Partim tarafından aday gösterilirsem seçimi kazanırım. Anketler de bunu gösteriyor.” dedi.

Yerel seçim maratonuna girdiğimiz ilk günden bu yana, adeta başkan adayı gibi siyasi çalışmalarını sürdüren Mehmet Salih Usta, bu süreçte iki araştırma şirketine anket yaptırdı. Daha önce girdiği her seçimde CHP’nin Pendik’teki oyunu artıran Mehmet Salih Usta, anket sonuçlarına göre, Pendik ilçesinin yeni belediye başkanı olabilir.

Şu ana kadar CHP Pendik İlçe Başkanlığına 4 isim Belediye Başkan Adaylığı için başvuruda bulundu. Bu isimler arasında aday adayı olarak Mehmet Salih Usta ismi yer almıyor. Vatandaşlar da doğal olarak bunun sebebini merak ediyor.

Mehmet Salih Usta

Pendikli TV olarak Mehmet Salih Usta ile görüştük.
Usta yaptığı açıklamada; “Aday gösterilirsem seçimi kazanırım. Yaptırdığım kamuoyu araştırmaları da bunu gösteriyor.” dedi.
İddiasını yüksek tutan Mehmet Salih Usta,
“Anketin birinde AKP Ahmet Cin %38 (MHP hariç), CHP Mehmet Salih Usta %42 sonucu çıkmıştır.”
“Diğer ikinci ankette ise aynı soruya AKP Ahmet CİN % 39 (MHP hariç), CHP Mehmet Salih USTA % 43 sonucu çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin partili arkadaşlarını da bilgilendiren Mehmet Salih Usta şu açıklama metnini yayınladı:

“Değerli partili yol arkadaşım! Malumunuz 2004 -2009 ve 2019 yılında partimizin Pendik Belediye Başkan Adaylığını yaptım.
Her adaylığımda partimizin bir önceki seçimlerde aldığı oyları ikiye katladık.
Bildiğiniz gibi 2019 seçimlerinde de İBB’yi kazanmamızda Pendik olarak büyük emeğimiz ve katkımız oldu.

Seçim bitmemiş gibi sosyal etkinliklerim ve programlarıma beş yıldır devam ettim. Son bir yıldır katıldığım programlarda tekrar aday olmam için üzerimde çok ciddi kamuoyu baskısı oluştu. Buna istinaden; ‘gerçek anlamda Pendik’imiz bir değişim istiyor mu? İstiyorsa adres Cumhuriyet Halk Partisi ve ben miyim?’ diye Türkiye’nin en ciddi 2 araştırma kurumuna, birbirlerinden habersiz anket yaptırdım. Bu araştırma şirketleri ilçemizin emarını çekmiş oldu.

Anket sonuçlarına göre ‘Bu pazar belediye başkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz?’ sorusuna; anketin birinde AKP Ahmet CİN %38 (MHP hariç), CHP Mehmet Salih USTA %42 sonucu çıkmıştır.

Diğer ikinci ankette ise aynı soruya AKP Ahmet CİN % 39 (MHP hariç), CHP Mehmet Salih USTA % 43 sonucu çıkmıştır.

‘Bu pazar milletvekilliği seçimi olsa kime oy verirsiniz?’ sorusuna anketin birinde CHP %24, AKP %38 diğer ankette CHP %25, AKP %39 şeklinde cevaplar verilmiştir.

Yaptığım istişareler ve önceki genel başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu ile uzun bir değerlendirme sonucu; partimizin ‘görev tevdi etmesi haricinde’ ‘aday adayı’ olmamam yönünde karar aldık.

Görev tevdi edilmesi halinde ise 2019’da olduğu gibi görevden kaçmayacağımı, siz siyasi akrabalarımla bütünleşerek elimden geleni fazlası ile yapacağımı bilmenizi istiyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.”

Mart 2019’da Mehmet Salih Usta ile yaptığımız röportajdan…

One comment