Kastamonulular Bu Habere Çok Sevinecek

Kastamonu Kültür Evi” hizmete açıldı

2004 yılından bu yana Pendik’te faaliyet gösteren Kastamonulular Dayanışma Derneği Pendik Şubesi (KasDer Pendik), yeni merkezini 27 Ocak Pazar günü düzenlenen törenle hizmete açtı.Kastamonu Kültür Evi olarak hizmet verecek merkez, Kastamonu kültürünü yeni kuşaklara aktaracak.

Kastamonulular Dayanışma Derneği Pendik Şubesi’nin (KasDer Pendik), dernek binası düzenlenen törenle açıldı.

Kavakpınar Mahallesi’nde inşa edilen Kastamonu Kültür Evi’nin açılışına AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, 26. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili ve işadamı Murat Demir, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, AK Parti İlçe Başkanı Rüstem Kabil, MHP İlçe Başkanı Yüksel Cebe, Kas-Der Genel Başkanı Remzi Şen, Pendik Dernekler Federasyon Başkanı Av. Ramazan Öztürk, Pendik Müftüsü Hüseyin Baş, AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin, CHP Pendik Belediye Başkan Adayı Mehmet Salih Usta ile çok sayıda davetli ve Kastamonulu vatandaş katıldı.

Burada evinde çocuklarımız kültürleriyle tanışacak”

Açılışta konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, yeni nesillerin gelenek ve kültürlerimizden uzaklaşarak yabancılaştığını vurgulayarak yörelerinin en ünlü şarkılarından biri olan “Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına” türküsünün ne anlatmak istendiğini çocuklarının anlayamadığını dile getirdi. Milletvekili Şentürk, “Bugün benim çocuklarım bu türküyü dinleyip gülüyorlar. Kastamonu’da ki söğüt ağacı dallarınının yerlere kadar uzandığını ve mandaların dallar üzerinde serinlediğini bilmiyorlar ki! ‘Kapma’ sözcüğü bizde ‘ısırmak’ anlamında kullanılır. Sineklerin manda yavrularını ısırdığından bahseder türkü. İşte bu kültür evlerinde bunlar anlatılır, genç nesillere aktarılırsa, çocuklarımız gülmez, kültürleriyle gurur duyarlar. Bu anlamda da ortaya konan bu eser büyük önem taşımaktadır. Emeği geçen herkesi kutluyorum.”dedi.

Burası Pendik’e de katkı sunacak”

26. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili ve işadamı Murat Demir ise, Pendik’te Kastamonu Derneği’nin kültür binasının hizmete açılmasından ötürü büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek,”Mimarisi ve iç donanımı ile Pendik’te Kastamonu kültürünü yaşatacak binamız, ilçenin de sosyal ve kültür hayatına katkı sunacaktır” dedi.Pendik’te güzel bir mimari ile bir kültür evinin kazandırıldığını söyleyen Demir, “Buranın yapımında emeği geçen başta Pendik Belediye Başkanımız Dr. Kenan Şahin, Belediye Başkan Yardımcımız Cevat Yaman, Kas-Der Pendik Şube Başkanı Hüseyin Demircan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Kültür Evi büyük beğeni kazandı

Konuşmaların ardından kültür evinin açılış kurdelesi kesildi ve kültür evi davetliler tarafından gezildi. Kastamonu’nun eşsiz tarihi ve zengin kültürünün tanıtımı için önemli rol üstlenecek kültür evi gerek mimarisi gerekse dizaynı ile ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı.