İYİ Parti İlçe Başkanı Süleyman Turan: “Pendik Belediyesinin Tesislerini Kullanamıyoruz”

İYİ Parti Pendik İlçe Başkanlığı, 10 Mart 2022 Perşembe günü basın toplantısı düzenledi. İlçe Başkanı Süleyman Turan, organize ettikleri faaliyetlere dair konuştuktan sonra sözü Pendik Belediyesine getirdi. Pendik Belediyesinin tesislerini kullanamadıklarını ifade eden Turan, art niyetli bir yaklaşım olduğunun altını çizdi. İşte detaylar…

Tertiplenen toplantıya İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Emine Küçükali, İstanbul İl Başkan Yardımcısı Aysel Kırali, İYİ Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Güntülü Kavuncu, İYİ Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özkan, İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı Süleyman Turan ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ile İYİ Parti Pendik Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Saraç katılım sağladı.

“4 yıllık bir partiyiz.”
İYİ Parti İlçe Başkanı Süleyman Turan, genel gündem değerlendirmesi yaptıktan sonra “Anlat İstanbul” ve “Anlat Pendik” programları ile ilgili bilgi verdi.
İlçe Başkanı Süleyman Turan: “Ben Pendikli’yim. Pendikspor’da top koşturdum. 3,5 yıldır partide görev yapıyorum ve biz 4 yıllık bir partiyiz. Bu süreçteki en önemli konumuz üye kazanma çalışmalarımız. Bu konuyu genel başkanımız Meral Akşener Türkiye çapında yapıyor, biz de ilçe teşkilatımızla birlikte Pendik’in 36 mahallesinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın taleplerini Pendik Belediyesine ve İstanbul Büyükşehir Belediyemize ulaştırıyoruz. Sorunları çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz.”

Hedefimiz Pendik’te iktidar olmak”
İYİ Parti geçtiğimiz seçimlerde Millet İttifakı’nın içerisinde olmuş ve seçimlere Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte girmişti. Bu konuyu da değerlendiren ilçe başkanı; Pendik ilçesini yerel seçimlerde İYİ Parti alabilir. Millet İttifakı olarak güzel bir iş birliğimiz var. Bir sonraki seçimlerde Pendik Belediye Başkan Adayı İYİ Parti’den çıkmalı. Pendik muhafazakar, merkez sağ seçmene hitap eden bir ilçe ve CHP’den aday gösterilen isim girdiği hiçbir seçimde başarılı olamadı. Bu isim değişmeli ve Pendik Belediye Başkan Adayı İYİ Parti’den gösterilmeli. Biz Pendik’te belediyeyi alabilecek bir potansiyeldeyiz” dedi ve konuyu Pendik Belediyesine getirdi.

Pendik Belediyesi tesislerini kullanamıyoruz.”
İlçe Başkanı Süleyman Turan: “Üye katılım törenimiz için 2 ay öncesinden Pendik Belediyesine başvuru yaptık. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’ni talep ettik. Genel Başkan Yardımcımız Koray Aydın’ın katılacağı büyük bir organizasyon için hazırlık yapıyorduk. Katılım sayısı açısından en uygun yer orasıydı. Belediye yetkililer Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’ni vermek istemediler.
Bir belediye başkan yardımcımız tarafından Esenler Şehit Yalçın Aran Spor Kompleksi’ni önerdiler. Küçük bir toplantı salonu var. Sonra kendileri ‘basketbol sahasını kullanabilirsiniz’ dediler. Yazışmaları elimde, resmi olarak müracaat ettik. Belediye tarafından o zamana kadar olumlu yaklaştılar. Program için bir platform kurmamız gerekiyordu. Bu büyük bir maliyet olduğu için ve şimdiye kadar Pendik Belediyesi bu tarz taleplerimizi geri çevirmediği için platformu-sahneyi belediyeden talep ettik. Bunun için iletişim kurduğumuzda ne platformu ne de spor kompleksini veremeyeceklerini ifada ettiler. Kendileri basketbol sahasını teklif etmelerine rağmen yine kendileri bunu iptal ettiler. Sebep olarak yerlerin çizileceğini ilettiler. Bizden öncede 2 benzer organizasyonun bu alanda yapıldığını söyledik. Belediye Başkanı Ahmet Cin ile de bu konuyu birebir görüştüm, platform ve saha isteğimizi birebir ilettim ve kendisi not aldı. Ama siyasi bir karar olarak ne sahayı ne de platformu vermediler. Ve bunu program tarihimize 3 gün kala yaptılar.


Yine gençlerimiz için bağımlılığa karşı bir tiyatro tertipleme talebimiz oldu. Pendik merkezdeki salonlar için tarihi açık uçlu bir talep verdik, ‘uygun olan tarihi siz belirleyin’ diye yazdık. Ama merkezdeki salonların uygun olmadığını üst mahallelerdeki Hamit Aytaç veya Esenler Kompleksi’nin olabileceğini yazdılar. Daha önce bu gösterdikleri yerde kaç defa tiyatro gösterimi yapılabilmiş?

Bir başka konu; Deprem bilgilendirme toplantısı yapmak istedik. Bu program tarihi için de açık uçlu başvuru yaptık ama sonuç alamayınca 6 Mart 2022 için başvuru yaptık. 6 Mart’ta diğer ilçeler yaptığımız gibi halkı deprem konusunda bilgilendirmek için bir toplantı düzenlemek istedik. Bu siyasi propaganda programı değil, halka faydası dokunan bir program olacaktı. Pendik Belediyesi Kültür İşleri Müdürü’ne birebir sordum; ‘Biz İYİ Parti olarak neden bu salonları kullanamıyoruz?’ dedim. Kendisi öyle bir durumun olmadığını söyledi. Ancak sizin de anlayacağınız üzere bu salonlar bize verilmiyor, salon dolu deniyor. Açık uçlu tarih verdiğimizde bile salonun dolu olduğu ifade ediliyor. Salon boş bile olsa, ‘her an belediyenin ekstra faaliyetleri olabilir’ diyerek salonu yine vermiyorlar. Zaten 6 Mart’taki programımız salon dolu denilerek verilmemişti ama ben gittim o tarih ve saatte salon boştu. Elimde görüntüleri var” dedi.

“Deprem konusu siyaset üstü bir konu…”
Söz alan İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Emine Küçükali, İstanbul çapındaki deprem önlemleri ile ilgili süreci anlattı ve değerlendirdi. Küçükali: “Kentsel dönüşüm süreci çok sorunlu, asıl dönüştürülecek yerler yerine daha fazla kâr getirecek yerlerde projeler yapıldı. Diğer türlü olsa zaten Pendik’te deprem sürecini konuşuyor olurduk. Bu parti üstü bir konu. Biz iktidara geldiğimizde depreme dayanıklı binalarla, insanların anayasal barınma hakkını vereceğiz ama bu günden başlatayarak birşeyler yapmalıyız. Parti olarak geniş bir yapıya sahibiz. Bir kişinin bile can güvenliği önemli. Buradan yola çıkarak vatandaşa deprem öncesi sonrası ne yapabiliriz diye farkındalık oluşturmak için bir çalışma yaptık ve bilgilendirmeye başladık. Bununla ilgili yazılı materyaller hazırladık, kapı kapı dağıttık. Bu parti propogandası değil, Japon bir deprem uzmanımız ile seminerler veriyoruz. Pendik’te de kamu yararına bir seminer vermek istedik ancak belediyenin bir programı varmış, bir başka tarih olsun dedik ama belediyeden salon ve tarih alamadık. 6 Mart’ta ilçe başkanımız gitti ve baktı, o tarihte salonda hiç bir etkinlik yokmuş. Depremle ilgili seminerimizi yapamadık. Siyasetin son 20 yılında iyice ayrıştırılan bir süreç yaşıyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Cin’e seslendi.
İYİ Parti İlçe Başkanı Süleyman Turan, bugün yaptığı bir paylaşımla Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’e seslendi: “Biz yapınca parkeler çiziliyor da onlar yapınca çizilmiyor mu?” dedi.
Pendik Belediyesinin 7 Mart 2022 yaptığı Belediye Meclisi Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda, İYİ Parti Pendik Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Saraç, teşkilatlarının planladığı program ve organizyonlarda belediyenin herhangi bir salonunu kullanamadıklarını, belediye yetkililerinden sürekli red cevabı aldıklarını bunun nedenini öğrenmek istediğini belirtmişti.
Bu soruya istinaden Belediye Başkanı Ahmet Cin, spor salonu talepleriyle ilgili bilgisinin olduğunu, salon zeminin zarar görmemesi için uygun görülmediğini ifade etmiş ve konuyla alakadar olacağını belirtmişti.
Bu gelişmelerin ardından 13 Mart 2022 tarihinde, aynı salonda farklı bir etkinlik yapıldı.
İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı Süleyman Turan, Belediye Başkanı Ahmet Cin’den konuyla ilgili aşağıdaki videoyu paylaşarak bilgi istedi.


İlçe Başkanı Turan: “Sn. Başkan, İYİ Parti Üye Katılım Toplantısı için bu salonu istediğimizde parkeler çizilecek diye tahsis yapmadınız. 7 Mart Meclis toplantısında bu konuyu da tekrar gündeme getirdiniz. Bugün yapılan organizasyonda parkeler çizilmedi mi?“ dedi.

“Belediyenin çalışanları da bizim gibi dertli”
İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı Süleyman Turan: Pendik Belediyemiz’in çalışanları kendi içinde sosyal haklar açısından problemler yaşıyor. Taşeronlarda çalışanlar dertli. Asgari ücret yüzde elliye yakın arttı ama fiyatların artması bu zammı götürdü. Duyumlar alıyoruz, bize sıkıntılar geliyor. Bunu nasıl çözebiliriz diye örnek alacağımız çalışmalar var. Vergi dilimleri çalışanın üzerine yük oluyor. 700 liralık brüt zam yaptı Pendik Belediyesi… Bu zam yetersiz. Son 1 aydır vatandaşın aldıklarına yapılan zamlar zaten bu paraları götürdü. Personel içinde de dengesizlik var. Aynı kurum aynı büro içinde taşeron ile memur paraları arasında uçurum var. 15-16 saat çalışan birimler var bu insan haklarına da aykırı. Memur mesaisini alıyor şirketlerdeki arkadaşlar Personel A.Ş.’de ise bu haklardan yararlanamıyor.” diyen İYİ Parti İlçe Başkanı Süleyman Turan, Pendikli TV’den Samet Övüç’ün sorduğu; “700 TL. olarak yapılan zammı ek protokolle yapılan, işçinin asgari ücret zammı sonrası mağdur olmaması için yapılan bir zam olarak biliyoruz. Belediye yetkilileri asıl zammın 1 Temmuz 2022’de yapılacağını duyumuştu. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna da cevap verdi. Turan: “Yani belediye diyor ki ‘o tarihe kadar idare edin’, ‘ezilmeye ses çıkarmayın’ bu yanlış bir yaklaşım.”

“Yoksul sayısı her geçen gün artıyor.”
Pendik Belediye Başkanı ‘100 bin haneye sosyal yardım yaptık’ dedi. 250 bin haneli Pendik’te eğer 100 bin haneye yardım yapılıyorsa burda durum vahim demektir. Bir iktidar ve belediye vatandaşa yaptığı yardımla değil azalttığı yoksul vatandaş sayısıyla övünmeli.
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin seçildiğinde gidip konuştum. Ayda bir de olsa, iki ayda bir de olsa siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelelim dedim. Bu önerim belediye başkanı ve kaymakam hanım tarafından beğenildi. Sorununu belediyede çözemeyen vatandaş bize de geliyor sorununu anlatıyor. Pendik ilçesinin sorunlarını hep beraber giderelim dedik. Ama bunu başaramadık. Şahsi olarak randevu alıp belediye başkanıyla görüştüğüm, sorunları ilettiğim oldu ama bu ortam Pendik siyasetini buluşturup çözüm oluşturacak bir ortam olmadı.”

“Liyakatli kadrolarımız var.”
“İYİ Parti liyakatli ve kendi içinde çalışmalar yapabilen bir parti. Özellikle ekonomi konusunda çok kaliteli kadrolarımız var. ‘Rüzgar Gülü’ projemizle haneye ve çocuğa, anneye babaya ekonomik rahatlık verilecek. Devletin, çocuğun kahvaltısını karşılayacağı bir proje bu… Aileye dokunan bir proje… Biz bunu Pendik genelinde hayata geçireceğiz.
Pendik’i fiziki ve mahalli yapısına göre 4 bölgeye ayırdık. Bölge temsilcilikleri açtık. İlkini Kurtköy 2. Bölge temsilciliği olarak açtık. Bu temsilcilikler, aynı ilçe başkanlığımız gibi devamlılığı olan yerler. Bunlar seçim süreci için değil sürekli görev yapacak. Kaynarca temsilciliğimizin de yakında açılışını yapacağız. Kurtköy temsilciliğimiz aldığımız üyelerin %50’sini oluşturdu. Kaynarca geniş bir bölge… Fevzi çakmak, Esenler, Alt ve Üst Kaynarca gibi geniş bir alan. 9 tane mahallemiz buraya bağlı. Hasan Çakır Kaynarca bölgemizin başında. Dolayoba 3. bölgemize Mustafa Er başkanlık yapacak. Talat Başkan Pendik merkez mahallelere öncülük yapıyor.
Biz Pendik’in köylerine de önem veriyoruz. Belki de en çok üst mahallelere giden ve gezen bir ilçe başkanıyım.

Pendik’in köylerinde çok değerli çalışmalar yapmalıyız. Üretmeyen bir ülke olduk. Pendik’in köyleri buna çok uygun, geniş tarımsal arazilerimiz var. Bunlar mahalle statüsüne getirilip o arsaların üstüne konulmaya çalışılıyor. Pendik Belediyesi bu konuda eksik kalıyor. Bizim bu konuda projelerimiz var, Pendik pazarı İstanbul’un ikinci büyük pazarı ve tarımsal olarak bu pazarın yarısını Pendikli köylüler üretebilir.
Pendik İstanbul’un çok değerli bir ilçesi, 800 bine yaklaşan nüfusuyla ve yüz ölçümüyle çok büyük bir ilçe. Hava, kara, deniz ve demir yolu taşımacılığı olan tek ilçe.
Geldiğimiz günden beri sürekli sahadayız. Partimizin üst kademelerindeki kişiler Pendik’teki çalışmalara zevkle katılıyor.”

İlçe başkanına İBB’nin projesi de soruldu.
Yeni Ses Gazetesi’nden Fahrettin Uysal’ın sorduğu bir soru üzerine İlçe Başkanı Turan; “Göçbeyli’de yakın zamanda sel afeti yaşandı. Orada dere ıslahı çok geciktirildi. Bu konuda haklısınız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Pendik Belediyesi tarafından bu konuya önem gösterilmeli. Ama vatandaş da oralarda seralar yaptı, düzensiz ve plansız seralar…” dedi.
Bunun üzerine söz alan Pendikli TV’den Samet Övüç; “Bahsettiğiniz köprü projesi İBB’nin bir projesi. Projenin yapım aşamasının geciktiğini, düzensiz seraların yapıldığını ifade ediyorsunuz. Yeni İBB yönetimi göreve geleli 3 yıl oldu. 3 yılda 100 metrelik ufak bir köprü bitirilemez miydi? Bu taşmalar seralara zarar verdi, madem seralar köprünün etrafına düzensiz yapıldı, peki İBB yetkilileri bunu daha önceden fark edip köylüye bir yaptırım uygulayamaz mıydı? Bence en önemlisi de şu; CHP’li Pendik Belediye Meclis Üyeleri her fırsatta Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantı yolundaki tünel çalışmasının neden bitilemediğini soruyor. Bu kadar büyük çaplı bir tünel inşaatının neden bitirilemediğini soranlar, 100 metrelik bir tünelin 3 senede neden bitirilemediğini kendi yönetimlerine sordular mı? Sizin bu konulardaki düşüncelerinizi merak ediyorum” dedi.
İlçe Başkanı Turan: “Orada çok büyük rant dönüyor. Emlakçı köylerde 1’e 10 kazandı o arazilerden. O bölgede selde arazilerin zarar görmesi köprü olmaması yüzünden ama 2018 yılında planlanmış, uygulamaya konulmamış bir köprü. Eski yönetimden süregelen bir süreç. Ekrem İmamoğlu’na bu konuda tek taraflı yargılama yapıldı.” dedi.

Pendik merkezin de sorunları var.”
Pendik merkezde binalar 40 yaş üstü, bunların bir deprem olduğunda sıkıntısını yaşayacak en büyük ilçeyiz. Merkezde otopark sorunu var, bunun sorumluları var. Parayı veren istediği gibi proje yapmamalı. 4.000 araç kapasiteli otopark alanı var ama merkezde 40 bin kişiye yakın insan yaşıyor.

Toplantının sonunda İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı Süleyman Turan, ilçe teşkilatının basın ile daha sık bir araya gelmek istediklerini ifade etti ve katılım sağlayanlara teşekkür etti.