İstanbul’da Çöp Sorunu Olmayan Nadir İlçe Pendik – Samet Övüç Yazdı

Dünyanın imrenerek baktığı güzide şehir İstanbul, şu sıralar çöp sorunuyla boğuşuyor. Özellikle anadolu yakasındaki bazı belediyelerin çöpleri toplamakta sıkıntı çektiği görülüyor. Bu işin faturası da vatandaşa kesiliyor.

İstanbul’un 7 ilçesi Maltepe, Beşiktaş, Bakırköy, Kartal, Kadıköy, Avcılar, Ataşehir’deki tek ortak özellik çöplerin toplanamaması… Bunun neticesinde, toplanmayan çöplerin ilçede yaşayan insanların sağlığını tehdit eder seviye ulaşması, hemen hemen her belediyede toplu sözleşme nedeniyle işçilerin greve gitmesi ve hizmetin aksaması da haberin görünen tarafı…

Peki ne oldu?

Pendik ilçesine yakın bir ilçeye, Maltepe ilçesine bakacak olursak; DİSK’e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine sendika üyesi işçiler grev kararı aldı. Grev kararı sonrası Maltepe’deki bazı sokaklarda çöp konteynerleri dolup taştı. Taşan çöpler, yerlerde birikti. Çöplerin suyu sokaklara aktı. Vakit geçtikçe çöp birikintilerinin daha da arttığı görüldü.

İstanbul’daki bazı ilçe belediyelerinde çalışan işçilerin greve gitmesi sonucunda, oluşan çöp dağlarıyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık yetkililerine talimat verdiğini ifade ederek, çöp toplamaya destek verebileceklerini söyledi.

Maltepe’deki grev sonrası vatandaşlar tarafından yardım istenen İBB, yasal mevzuattan dolayı çöplere müdahale edemeyeceklerini açıklamıştı.

Maltepe’de belediyede çalışan 1.500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev başlamış, Maltepe’deki sokaklarda adeta çöp dağları oluşmuştu.

DİSK’e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca, sendika üyeleri tarafından grev kararı alındı. Zümrütevler Mahallesi’nin cadde ve sokaklarında, özellikle gece saatlerinde yol kenarlarında bulunan çöp konteynerleri ve yeraltı konteynerlerinde çöplerin biriktiği görüldü. Bağlarbaşı semt pazarı sonrası yerdeki çöplerin toplanmadığı da görüldü. Meyve sebze artıkları yerde kaldı.

Dün cuma namazı çıkışı gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelen bir soru üzerine; “İstanbul’un, şu anda ne hale geldiğini görüyorsunuz. Tedbirleri var mı? Yok. Attıkları bir adım var mı? Yok. Şimdi İstanbul’da çöp dağları aynen benim belediyeyi devraldığım zamandaki gibi yükselmeye başladı.” diye konuştu.

Özellikle İBB yönetiminin CHP’li oluşu ve sorun yaşanan belediyelerin CHP’li belediyeler olması vatandaşların da İBB’den yardım talep etmesine neden oluyor. Ancak yasal mevzuat gereği İBB konuya dahil olamıyor.

Pendik’te durum nasıl?

800 bine yaklaşan nüfusuyla İstanbul’un en büyük 4. ilçesi olan Pendik’te çöp sorunu ortadan kalkalı yıllar oldu. Özellikle önceki dönem belediye başkanı Dr. Kenan Şahin zamanında hayata geçirilen yeraltı çöp konteynerleri projesi ile Pendik’teki çöpler daha düzenli toplanır hâle geldi. Tabii bu projenin benzerlerini başka belediyeler de uyguladı ancak konteyner yapmak kadar konteyner içindeki çöpleri düzenli toplamak da marifet isteyen bir iş. Bunu da başaran Pendik Belediyesi, mevcut belediye başkanı Ahmet Cin döneminde özelikle mahalle bazlı başlattığı toplu temizlik günleriyle, her hafta 1 mahallenin tüm temizlik ve bakım işlerini yapıyor.

Pendik Belediyesi’nin geçtiğimiz meclis toplantılarında dile getirilen ve CHP’li meclis üyeleri tarafından eleştirilen, “sokak ve kaldırım yıkama faaliyetlerinin gereksiz su israfına sebep olduğu” yaklaşımı, belediye başkanı Ahmet Cin tarafından cevap bulmuştu. Başkan Cin yaptığı açıklamada, sokak temizlik çalışmalarında kullanılan suların genellikle kuyu suyu olduğuna dikkat çekmiş ve barajlardan çeşmelerimize ulaşan su ile bir ilgisi olmadığını ifade etmişti.

Çöp ve çöp sularının başka ilçelerde sokaklardan denize döküldüğü şu günlerde, daha temiz ve güzel bir Pendik için biz de vatandaş olarak elimizden gelen tüm çabayı gösterelim lütfen.

Güncelleme 27.02.2021 / 19.30

İBB tarafından 17.30 itibarıyla, “Maltepe’de Halk Sağlığı İçin Çöpleri İBB Topluyor” başlıklı bir paylaşım yapıldı. Paylaşım ile birlikte İBB’ye yönelik “Grev Kırıcı” eleştirilerine İBB yönetiminden cevap verilmiş oldu.

Samet Övüç – Pendikli TV