İki Pendikli Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması’nda Dereceye Girdi

Pendik Belediyesi kursiyerlerinden Havva Tümer ve Ayşe Elif Kızıltan’ın kat’ı eserleri, Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması’nda dereceye girdi. Eserler mayıs ayında Ankara’da sergilenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının bu yıl 21.sini düzenlediği Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması’nda Pendik Belediyesi kursiyerlerinden Havva Tümer ve Ayşe Elif Kızıltan dereceye girdi. Uzun yıllardır Pendik Belediyesinde kat’ı branşında eğitim alan kursiyerlerden Havva Tümer’in “Karşılaşma”, Ayşe Elif Kızıltan’ın ise “Zeytin ile yaşamak” adlı eserleri jüriden tam not aldı.

Eserler Ankara’da sergilenecek
Yarışma ve kurs hakkında bilgi veren Pendik Belediyesi Kat’ı Kursu Eğitmeni Ayşe Kıran, her iki kursiyerin de oldukça zorlu bir sanat dalı olan “Kat’ı”da başarı gösterdiğini, dereceye giren eserlerinin mayıs ayında Ankara’da sergileneceğini söyledi.

Geçen yıl dereceye girmişti
Pendik Belediyesi tarafından Pendik Sanat ve Mesleki Eğitim Merkezi (PESEM) Akademisi çatısı altında düzenlenen kat’ı dersleri, başarılı kursiyerler yetiştiriyor. Öyle ki geçen yıl düzenlenen 20. Devlet Türk Süsleme Sanatlar Yarışması’nda Pendik’ten bir kursiyer daha dereceye girmiş, Kursiyer Neval Ölmez’in “Çarkıfelek” adlı kat’ı çalışması yine Ankara’da sergilenmeye layık görülmüştü.

Kat’ı sanatı nedir?
Osmanlı döneminde oldukça yaygın olan Kat’ı, en basit ifadeyle kağıt veya derinin kesilip üst üste koyulup üç boyutlu düzenlenmesiyle oluşturuluyor. Kesme, cımbızlama, silikonlama, ütüleme ve vernikleme gibi aşamaları olan sanat dalı büyük sabır ve uğraş gerektiriyor.